Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Bireylerin emeklilik dönemlerinde alabilecekleri yatırımlar değerinde olan Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak adlandırılır. BES birçok avantaja sahip olsa da mevcut olarak alınan maaştan kesintiler görülmesine neden olur. Bu kesintilerin olmasını istemeyen bireyler, BES iptali için başvurabilir. Ziraat Bireysel Emeklilik planına dahilseniz iptal süreci için izleyebileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

 • İnternet şubesinden Ziraat BES iptali,
 • Müşteri hizmetlerini arayarak BES iptali,
 • Ziraat Bankası’nın şubelerinden BES iptali,
 • Mobil bankacılık ile Ziraat BES iptali.

Ziraat üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemine katılmak oldukça kolay olduğu gibi, iptal etmek de aynı şekilde kolaydır. Yukarıda sayılan yöntemlerden birisini tercih ederek iptal işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat’in internet bankacılığı sayfası, kullanımı oldukça kolay ve açıklayıcı bir altyapıya sahiptir.

 • Buraya tıklayarak Türkiye Hayat Emeklilik internet şubesi sayfasını açın.
 • Kişisel bilgileriniz ile kendi hesabınıza giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan sayfadan “Online İşlemler” kategorisini açın.
 • Çıkan seçeneklerden “Bireysel”’i tıklatın.
 • Bireysele tıkladıktan sonra açılan sayfada Ziraat üzerinden sahip olduğunu bireysel emeklilik hesabının sorgulaması gerçekleşir.
 • Bu sorgulama tamamlanıp bireysel emeklilik hesabınızla ilgili bilgiler karşınıza çıktığında iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankasının resmi telefon numarasını arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilir ve BES iptal talebinizi işleme koyabilirsiniz. Konu ile ilgili müşteri temsilcisine bağlanmak için 0850 202 20 20 numarasını aramanız gerekir. Müşteri temsilcisi, prosedür gereği, BES avantajları hakkında sizi tekrar bilgilendirecektir. Buna rağmen hala iptal işlemini gerçekleştirmek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Müşteri temsilcisi ile görüşmeniz bitince ve Ziraat BES iptal süreciniz işleme konunca, bilgilendirme mesajı alırsınız. Ziraat BES iptal sürecinizin başlatıldığına veya tamamlandığına dair süreç hakkında, mesaj yoluyla bilgilendirilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın Şubelerinden BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankasının size yakın bir şubesine, çalışma saatleri içerisinde, giderek BES iptalini gerçekleştirmeniz de mümkündür. Gittiğinizde, Ziraat üzerinde mevcut Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Görüştüğünüz banka görevlisi, size BES avantajları ve Ziraat Bankasının olanakları hakkında bilgilendirebilir. Görüşme sonunda, yine de BES’den ayrılmak istediğinizi söylediğinizde iptal süreciniz başlatılır.

Mobil Bankacılık ile Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

 • Ziraat mobil bankacılığa kendi hesabınız üzerinden giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan menüden “Değişiklikler ve Talepler” seçeneğine tıklayın.
 • “BES Cayma Talebi” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfa üzerinden Ziraat BES iptal işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Mobil bankacılık ve internet bankacılığı sistemleri, sürekli olarak müşterilerin istekleri ve beklentileri doğrultusunda değiştirilir. İlgili kategorilerin yerleri ve isimlerinde farklılıklar görülebilir. Yazımızda sizlerle paylaştığımız kategori isimlerinde değişiklikler ile karşılaşabilirsiniz. Tüm kategorileri hızlıca gözden geçirerek ilgili sayfayı bulabilir veya başka yöntemlerle BES iptalini tamamlayabilirsiniz.

Ziraat BES iptali, sisteme yansıdıktan sonra, 10 iş günü içerisinde, paranız hesabınıza yatmış olur. Ziraat Bireysel Emeklilik Sistemine başladıktan ilk 2 ay içerisinde, kesinti olmadan cayma hakkınız vardır. 2 aydan sonra, ana paranızdan belirli bir miktar kesinti gerçekleşir ve ardından hesabınıza yatırılır. Kesintilerin yüzdeleri, zaman içerisinde değişiklik gösterir. Mevcut kesinti oranları hakkında bilgi almak için müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

 Ziraat Bankası BES İptal Numarası

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için Ziraat Bankası BES iptal iletişim numarasını arayarak 0850 202 20 20 Ziraat BES iptal işlemi gerçekleştirmek istediğinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu