Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

ADS

Devlet, vatandaşlarına tasarruf konusunda destek olması amacı ile bireysel emeklilik hizmetini sunar.

2017 yılından bu yana özel sektörde ve kamusal sektörde bireysel sigorta ile ilgili çalışma uygulanır. Devlet öncelikli olarak özel sektöre uyguladığı zorunlu bireysel emeklilik sistemini daha sonra da kamu sektör çalışanlarına sundu.

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel emeklilik konusunda bazı iş verenler net bir bilgiye ulaşamadığından yakınır. İş verenler hangi şartlarda bireysel emekliliğin zorunlu olması gerektiğini merak eder. Biz de size bireysel emekliliğin zorunlu olduğu konular ile alakalı olarak en doğru bilgileri sunarız.

 • 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren çalışan sayısı bireysel emekliliğin belirlenmesinde önemlidir. Çalışan sayısı 100 den fazla ve 250’den az olan kişilerin de bireysel emeklilikten yararlanması gerektiğine karar verildi.
 • Bireysel emeklilik konusunda ayrıca zaman içerisinde devlet tarafından da gelişmeler gösterildi. Buna göre 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile çalışan sayısı 50 ile 100 arasında olan işletmelerin de çalışanlarının zorunlu olan bireysel emeklilik sistemi içerisinde bulunmasına karar verildi. Bireysel emeklilik sistemi bu sayede daha da geliştirilmiş oldu.
 • 1 Temmuz 2018 tarihinde bireysel emeklilik konusunda devlet tarafından daha büyük çaplı bir genişleme yapıldı. Buna göre bu tarihten itibaren artık 10 ile 50 arası çalışanları bulunanlarda da bireysel emeklilik sistemine zorunlu olarak giriş yapacaktır.
 • 1 Nisan 2017 sonrasındaki tüm kamu çalışanları da bireysel emeklilik sistemi içerisinde yerini alır. Memurların anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile bireysel emeklilik sistemine dâhil olması sağlanır. Bu noktada da memurların bireysel emekliliklerinde daha çok Ziraat Bankası ile ilişki kurulduğu görülür.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptal Olur Mu?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi içerisinde bulunan kişiler için ayrıca önemli olan bir durum da bu sistemden çıkmanın mümkün olup olmadığıdır. Çünkü pek çok kişi zorunlu olarak sisteme girmekten rahatsızlık duyar. Bu nedenle de sistemden cayma hakkının bulunup bulunmadığını sorgular.

Bireysel emeklilik konusunda çoğu çalışanın başvurduğu bankaların başında Ziraat Bankası gelir. Ziraat Bankası da bireysel emeklilik sistemi içerisinde bulunan herkese yardım ederek cayma hakkını sunar. Üstelik pek çok banka bu konuda bir takım zorluklar ortaya çıkarırken Ziraat Bankası bunu en kolay hale getirir.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminde ilk üç ay içerisinde çıktığınız takdirde maaşınızdaki tüm kesintiler de size iade edilir. Ayrıca istediğiniz her zaman basit yollar ile Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Müşteri Hizmetleri İle İptal

 • Müşteri hizmetlerini arayarak oldukça Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptal konusunda yardım alabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak müşteri hizmetlerini aramanız gerekir.
 • 0850 222 97 00 hatlı numaraları arayarak kolay bir şekilde müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra da sırası ile 2, 1 ve 1 tuşlarına basınız.
 • Bu tuşlara basmanız ile birlikte de bireysel emeklilik iptal talebi oluşturma şansını elde edebilirsiniz.
 • İptal işleminiz gerçekleştirdikten sonra 14 gün içerisinde paranız hesabınıza yatar.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İnternet Bankacılığı İle İptal

 • Ziraat Bankası internet şubesinden de iptal işleminizi kolay bir şekilde halledebilirsiniz. ziraatbank.com.tr sitesinden istediğiniz yardıma sahip olabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra bireysel emeklilik iptal işlemleri için değişiklik ve talepler menüsünü ziyaret edin. Sağ alt kısımda bulunan cayma talebi bölümünü tıklayarak, iptal talebiniz başarı ile gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra da zorunlu emeklilikten çıkmış olursunuz.

ADS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu