Uzaktan çalışmanın artıları ve eksileri: Üretkenlik

Uzaktan çalışma veya hibrit çalışma modeli, Covid pandemisi sırasında yaygınlaştı ve pandemi sonrası birçok şirket tarafından uygulanmaya devam ediyor. Bu yeni normalde dijital ortamlarda verimliliği nasıl üst düzeye çıkarabileceğiniz ve dikkat dağıtıcı unsurları nasıl en aza indireceğinize dair sizin için ipuçları hazırladık.

Uzaktan çalışma anketi: Çalışanlar çalışma süresinin üçte birinde çalışıyor!

ExpressVPN’in yeni anketi uzaktan çalışanların sürelerini nasıl değerlendirdiğine dair fikir sunuyor. ABD ve Birleşik Krallık’tan 2 bin uzaktan veya hibrit çalışanın katılımı ile gerçekleşen anket sonuçlarına göre, uzaktan veya hibrit çalışanlar şirketleri tarafından sağlanan cihazları kullanarak işgörevlerinden daha çok kişisel işlerini gerçekleştiriyorlar.

Uzaktan çalışanlar çalışmadıkları sürede hangi aktiviteleri gerçekleştiriyor? Hepsi aynı aktiviteleri gerçekleştirmese de işte çoğunlukla gerçekleştirilen aktiviteler:

  • Kişisel e-postalarını okuyorlar,
  • İnternetten alışveriş yapıyorlar,
  • Sosyal medyada geziyorlar,
  • Yeni iş arıyorlar,
  • Kripto para satın alıyorlar,
  • Oyun oynuyorlar,
  • Dizi veya film izliyorlar.

Uzaktan çalışmanın artı yönleri

Şimdi şunu hayal edin: evinizde en sevdiğiniz kahveyi yudumluyorsunuz ve çok yaratıcı hissediyorsunuz! Kendi hızınızda ve tercih ettiğiniz ortamda çalışma özgürlüğü bir rüyanın gerçekleşmesidir! Uzaktan çalışma, iş ve özel yaşamınızı kolaylıkla dengelemenize olanak tanıyan benzersiz bir esneklik sunar. Stresli işe gidip gelmelere veda edin ve daha iyi bir iş-yaşam dengesine merhaba deyin – uzaktan çalışmanın en cazip yönlerinden biri!

Ama bekleyin, dahası var! Uzaktan çalışma coğrafi engelleri ortadan kaldırarak ve kültürler arası işbirliğini teşvik ederek dünyanın her yerinden yetenekli profesyonellerden oluşan çeşitli bir havuza erişim sunar. Uzaktan çalışırken kurduğunuz küresel bağlantılar, yeni bakış açılarına, yenilikçi fikirlere ve kişisel ve profesyonel gelişim için inanılmaz fırsatlara yol açabilir.

Uzaktan çalışmanın eksi yönleri

Uzaktan çalışmanın artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri de var. Evden çalışmak, ofis arkadaşlarınızın arkadaşlığını ve desteğini kaçırdığınız için bazen yalnız hissetmenize sebep olabilir. İş ve ev arasındaki sınırlar bulanıklaşabilir ve gerçekten rahatlamanızı zorlaştırabilir. Sosyal ortamlarda başarılı olanlar için bu kişisel etkileşim eksikliği üstesinden gelinmesi gereken bir engele dönüşebilir.

Hepsi bu kadar da değil: uzaktan çalışma aynı zamanda dikkat dağınıklığına sebep olabilir. Ev işlerinden sosyal medyanın cazibesine kadar, odaklanmayı ve üretkenliği korumak zor olabilir. Peki, bu zorluklarla nasıl mücadele edebilir ve uzaktan çalışmanın sizin için çalışmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Uzaktan çalışmada üretkenlik

Her şeyden önce, belirlenmiş bir çalışma alanı oluşturun. Çalışmak için ayrılmış bir alana sahip olmak, profesyonel ve özel yaşamınızı ayırmanıza yardımcı olarak daha verimli ve odaklanmış olmanızı sağlar. Ek olarak, iyi bir duruş sergilemek ve göz yorgunluğunun azalmasını sağlamak için ergonomik mobilyalara ve uygun aydınlatmaya yatırım yapın.

Daha sonra, sınırlar belirleyin ve bir çalışma rutini oluşturun. Belirli çalışma saatlerine sahip olun ve bu saatleri aileniz veya ev arkadaşlarınız ile paylaşın. Bu şekilde rutininiz dışına çıkmanız en aza indirgenir ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesi oluşturabilirsiniz. Düzenli molalar ve planlamayı ve kendinize gevşemek ve şarj olmak için zaman ayırmayı unutmayın!

Son olarak, görüntülü aramalar, anlık mesajlaşma araçları ve proje yönetimi platformları gibi iletişim araçlarını kullanarak iş arkadaşlarınızla bağlantıda kalın. Takım ruhunu geliştirmek ve izolasyon duyguları ile mücadele etmek için düzenli sanal toplantılara katılın ve yüz yüze olan seminer gibi sosyal etkinliklere katılmayı deneyin.

Sonuç olarak, uzaktan çalışmanın iniş çıkışları olabilir ancak doğru stratejileri disiplinle uygulayarak üretkenliğinizi koruyabilir ve bu esnek çalışma düzeninden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu