Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Belli başlı meslek gruplarında hizmet veren kişilerin alabildiği bir belge türü olan ustalık belgesi nasıl alınır sorusuyla merak edilen evraklar arasındadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bazı şartlar doğrultusunda, bazı meslek grupları için düzenlediği ustalık belgesi bu rehberimizde detaylı şekilde açıklanmaktadır.

Ustalık Belgesi Nedir?

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanun kapsamında bir mesleğin gerektirdiği tüm bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip olan ve bu yetkinlikleri bir mal ya da hizmet üretmek için iş hayatında kabul gören standartlar çerçevesinde kullanan, üretim sürecini planlayarak bu süreç boyunca tüm olası sorunları çözüme ulaştıran ve üretimle alakalı hesaplamaları üstlenebilen kişilere ‘’usta’’ denmekte ve bu durum ustalık belgesi ile gösterilmektedir. Bu belgeye sahip olan kişiler veya iş yeri bünyesinde bu belgeye sahip çalışanı olanlar bağımsız iş yeri açabilme yetkisine sahiptir.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ülkemizde mesleki eğitim merkezlerinin yani çıraklık eğitim kurslarının verdiği bir belge olan ustalık belgesi nereden alınır sorusu ile sıkça anılmaktadır. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin bahsedilen kurumlara danışarak ustalık belgesi başvurusu yapması mümkün olmakta, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde kişinin sınava alınması sağlanmaktadır.

İlköğretim- ortaokul mezunu olan ya da 1996-1997 öğretim dönemi öncesinde ilkokul mezunu olanlardan daha önce kalfalık belgesi almış olanlar, üç yıllık meslek lisesinden mezun olanlar, Mesleki Yeterlilik Kurumlarından dördüncü seviyede yeterlilik belgesi almış olanlar, Mesleki Açık Lise’de yüz yüze eğitim alanlar, birinci veya ikinci sınıf Elektrik Tesisatçı Yetki Belgesi olanlar, kalfalık veya ustalık belgesi başvurusu yapmak için uygun görülen mesleki eğitim sahibi gruplardır.

Kalfalık belgesi almış olup sonrasında ustalık belgesini alma amacıyla eğitime dahil olan kişilerin bu alandaki eğitim süreleri kadar çalıştıktan sonra ustalık belgesi sınavı giriş hakkı oluşmakta, bahsedilen bu süre ise 5 sene olmaktadır. Sınavlardan başarıyla geçenlere verilen belge 110 meslek dalını kapsayabilmekte, her biri mesleki uygulamalarla yapılan eğitimlerin sınavla belgelendirilmesi ise Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğunda olmaktadır.

Ustalık Belgesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Ustalık belgesi alabilmek için hem eğitim hem sınav döneminde sunulması gereken bazı dokümanlar olmakta, bunlar şu şekilde listelenmektedir:

  • Diplomanın aslı ve fotokopisi
  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık ve fiziki durumunun yeterliliğine dair doktor raporu
  • Başvuru dilekçesi

Kalfalık veya ustalık belgesi almak için müracaat edecek kişilerin resmi çalışma gün ve saatlerinde ilgili kurumlara bahsedilen evraklarla birlikte şahsen gitmesi gerekmekte, ancak bu noktada bilinmesi gereken önemli bir detay da Ocak ayında yapılan müracaatların bir sonraki Şubat dönemi sınavlarıyla değerlendirilmediği olmaktadır. Bu başvurular, sonraki sınav dönemi olan Haziran ayı sınavları için kabul edilmekte, Mayıs ayında yapılan müracaatlar ise bir sonraki Haziran ayı sınavları için değil, sonraki sınav dönemi yani Şubat dönemi sınavları için incelemeye alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu