Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

Tüketicilerin istenmeyen SMS, e- posta ve sesli aramalar gibi iletilere maruz kalmasını engellemek amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)” kullanıma açıldı.

https://vatandas.iys.org.tr/ adresinden iletişim bilgileriniz veya edevlet şifresiniz ile giriş yapabilirsiniz. İstenmeyen eposta ve smsleri site üzerinden onay verebilir veya engelleyebilirsiniz. Burada yapılacak olan işlemler sayesinde gereksiz reklam içerikleri ve tanıtıcı reklam aramalarından tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Devreye giren bu sistem, istenmeyen tüm iletişim trafiklerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilere ulaşmasını engelliyor. Bakanlığın kullanıma açtığı bu sistemle, tüketicilerin temel sorunlarından birisi haline gelen durumun çözümü hedefleniyor.

İleti Yönetim Sistemi, tüm izinlerin ve reddetme haklarının tek bir noktada toplanmasını sağlıyor. Tüketiciler, ticari elektronik ileti onaylarını bu sistem üzerinden görebiliyor. Bu iletileri kontrol etme ve reddetme işlemlerini de aynı platform üzerinden gerçekleştirebiliyor.

31 Aralık 2020’ye kadar hizmet sağlayıcıları mevcut onaylarını İleti Yönetim Sistemi’ne yükledi. Ticaret Bakanlığı tarafından 150 binden fazla ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar, bu yükleme işlemini gerçekleştirdi.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır?

Vatandaşların sistem üzerinden ilgili onayları vermeleri için 16 Şubat 2021’e kadar süreleri bulunmaktadır. Bu onay işlemleri, e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden yapılabilmektedir. Sistem üzerine girişi e- Devlet üzerinden yapılacaksa arama butonuna İleti Yönetim Sistemi yazılarak kolaylıkla bulunabilir. Vatandaşların e- Devlet platformu üzerinde kayıtlı iletişim bilgileri, gerekli yasaklamaların ve onayların iletilmesini sağlayacaktır. Mevcut onaylar ve retler, İleti Yönetim Sistemi üzerinden kolaylıkla kontrol edilebilmekte, tercihler isteğe bağlı olarak değiştirilebilmektedir. İstenmeyen SMS, e- posta ve sesli aramaların engellemesi bu şekilde gerçekleşecektir.

16 Şubat 2021’e kadar vatandaşların ret hakkı kullanmadığı iletiler, 150 binden fazla onayı olan hizmet sağlayıcılar tarafından onaylı sayılacak. İlk onaydan sonra tercih değişikliğinde herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Tüketiciler istedikleri anda İleti Yönetim Sistemi’ne girerek onay ve ret tercihlerini değiştirebilecek.

150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar ise, mevcut onayları sisteme 31 Mayıs 2021 tarihine kadar yükleyecek. Bu süre sona erdikten sonra tüketiciler bahsedilen onayları kontrol etmeye başlayacak. Bu kontrol süreci için verilen süre ise, 1 Haziran 2021- 16 Temmuz 2021 olarak belirlenmiştir.

E-Devlet İleti Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır? Görsel Anlatım

https://www.turkiye.gov.tr/ticari-elektronik-ileti-yonetim-sistemi adresine girilir. Yeni iletişim adresi ekle butonuna tıklanır.
yeni iletişim adresi ekle

Kişisel veriler için yetki vermeniz gerekiyor. Ardından telefon numarası veya eposta tercihini yaparak işlem yapabilirsiniz. Telefon üzerinden devam ettiğiniz de telefon ismi verdikten sonra telefon  numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Onay kodundan sonra işlemlere devam edin!

Ana ekranda onayları yönet butonuna tıkladıktan sonra. Aşağıdaki gibi firma listesi gelecek. Onay düzenle butonuna tıklayarak onay verebilir veya reddetme işlemi yapabilirsiniz.

 

 

İYS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Nedir?

Tüketicilerin istenmeyen SMS, e- posta ve sesli aramalar gibi iletilere maruz kalmasını engellemek amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan sistemdir.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İstenmeyen SMS, e- posta ve sesli aramalar gibi tanıtıcı reklamları yönetmeniz için kullanılan sistem.

İYS Nedir?

İleti yönetim sisteminin kısaltılmış adıdır. Ticaret bakanlığı tarafından vatandaşlar için kullanıma açıldı.

İYS Nasıl Kullanılır?

İYS sistemini kullanmak için edevlet sitesine giriş yapmanız gerekiyor.https://www.turkiye.gov.tr/ticari-elektronik-ileti-yonetim-sistemi adres üzerinden giriş yaparak işlemleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu