TC Numarası İle BağKur Sorgulama

Ülkemiz her alanda olduğu gibi internet hizmetleri alanında da sıkı bir gelişim göstermektedir. Öğle ki hem özel kurumlardan hem de devlet kurumlarının birçok hizmeti artık internet üzerinden yapılabilmektedir. Hatta bütün bu uygulamaları E-Devlet üzerinde bir araya getirilerek kullanılması ve erişimi çok daha kolay hale getirilmiştir. İşte internet üzerinden sağlanan hizmetlerden biride TC ile Bağkur sorgulama hizmetidir. Bu hizmet sayesinde insanlar eski Bağkur numaralarını hatırlamasalar bile TC numaraları ile sorgulama yapabilmektedirler. Yani artık her türlü bilgiye geçmişte kalsa bile ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır.

Bağ-Kur Sorgulaması Yapma Yolları

2008 yılının ekim ayı itibari ile artık Bağkur kavramı tarihe karışmış ve onun yerini 4b almıştır. Ama insanların geçmiş çalışma mazisi oldukça eskiye dayanabilmektedir. Bu yüzden geçmişteki Bağkur bilgilerine ihtiyaçları olabilmektedir. Bu ihtiyaçları da sorgulamanın en basit yolu E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Hatta daha önceleri başka yerlerden yapılabilmekte idi ama bilgilerin gizliliği kanunu gereği artık sadece E-Devlet’ten yapılabilmektedir. Çünkü günümüzde artık internet ortamındaki siber saldırılar ve virüs saldırıları ile vatandaşların bilgileri ele geçirilebilmekte idi. Ve bu bilgiler kanunsuz işlerde de kullanılması kuvvetle muhtemel olduğu için böyle bir uygulamaya gidilmiştir.

E-Devlet Bağkur sorgulama için öncelikle yapmanız gereken eğer şifreniz yok ise PTT şubelerine gidip E-Devlet şifresi almak olacaktır. Aldığınız şifre ile E-Devlet sayfasına girdikten sonra arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazıyoruz. Oradan açılan pencereden ise 4B hizmet dökümü sayfasını işaretliyoruz. Daha sonra TC kimlik numaramız ile sorgulama işlemini gerçekleştiriyoruz.

TC İle Bağ-Kur Sorgulamasında Öğrenilebilecek Bilgiler

Bu yaptığımız sorgu aşamasında büyük çoğunlukla gerekli olan bilgiler rahatlıkla öğrenilebilmektedir. Bu öğrenilen bilgiler ise; Bağkur sorgulaması yaparak 4B hizmet sürenizin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. 4/B olarak hizmete başlama sürenizin ne kadar olduğunu öğrenmeniz mümkündür. İşten çıkma ya da işe girme tarihlerini ayrıntılı olarak görmeniz mümkündür. Emeklilik işlemleri için toplam hizmet süresini hesaplayarak ne kadar süre sonra emekli olabileceğinizi öğrenmeniz mümkündür. Bağkur sorgulama ile öğrenilebilecek bilgiler bu şekilde sıralamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu