TC Kimlik No İle SSK Sorgulama

SGK’nın resmin internet vasıtası ile artık son 12 aylık dönemdeki primlerinizi TC kimlik no ile SSK sorgulama işlemi yapmak çok kolay olmaktaydı. Hatta sadece TC numaranızı bilmek yeterli olmaktaydı. Fakat 2014 yılından itibaren SGK kendi internet sitesinden bu hizmeti vermeyi durdurmuştur. Buna gerekçe olanakta kişisel verilerin korunmasını göstermiştir. Ve bu oldukça doğru bir kara olmuştur. Artık E-Devlet sistemine girerek bu işlemi hem hızlı hem de gönül rahatlığı ile yapabileceksiniz. Çünkü bu sistem son derece korunaklı ve bilgilerinizin izinsiz kullanımı imkânsız seviyesindedir.

SSK Sorgulama Yolları

2008 yılının ekim ayı itibari ile artık SSK kavramı bitmiş ve onun yerini SGK kavramı ve yapısı almıştır. Ama insanların geçmiş çalışma şekilleri işe başlama yılları itibari ile daha eskiye dayanabilmektedir. Bu yüzden geçmişteki SSK bilgilerine çeşitli nedenlerden dolayı öğrenmek isteyebilmektedirler. Bu ihtiyaçları da sorgulamanın en basit yolu E-Devlet sayfası üzerinden öğrenilmektedir. Ayrıca buradaki bilgiler son devlet güvencesinde olduğundan kesin ve mutlak olan bilgilerdir. Artık sadece bu devletle ilgili bilgilerin öğrenilmesi olayı sadece E-Devlet’ten yapılmaktadır. Çünkü günümüzde artık internet ortamındaki siber saldırılar ve virüs saldırıları ile kişiye özel olan ve başkalarının eline geçmemesi gereken bilgiler 3. şahısların ve terör örgütlerinin eline geçebilmekteydi. Ama artık E-Devlet sistemi ile bu bilgiler devlet güvencesine alınmış durumdadır.

E-Devlet SSK sorgulama için öncelikle yapmanız gereken eğer şifreniz yok ise PTT şubelerine gidip cüzi bir miktar karşılığında E-Devlet şifresi almak olacaktır. Aldığınız şifre ile E-Devlet sayfasına girdikten sonra arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazıyoruz. Oradan açılan pencereden ise Sigortalı hizmet dökümünü seçiyoruz. Ve bize geçmiş yıllardaki sigorta dökümümüzü ayrıntılı bir şekilde vermektedir.

TC Kimlik No İle SSK Sorgulamalarda Öğrenilebilecek Bilgiler

Bu yaptığımız sorgulama ile geçmiş yıllara ait sigorta hizmet dökümünü ve işe giriş çıkışları ve yatırılan sigorta pirimler görülebilmektedir. Ayrıca geçmiş yıllara ait dökümler ve o döneme ait ayrıntılarda döküm halinde görmek mümkündür. SSK sorgulama ile öğrenilebilecek bilgiler bu şekilde sıralamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu