SSK Toptan Ödeme Nedir? Kimler Toptan Ödeme Alabilir?

SSK toptan ödeme ve kimlerin toptan ödeme almaya hak kazanacağı ile ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

SSK Toptan Ödeme Nedir?

1 Ekim 2008 tarihinde hayata geçirilen bu uygulama ile kişi prim günü sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını yerine getiremiyorsa bu durumda SSK toptan ödeme alma hakkında sahip olacaktır. Burada toptan ödeme emekli olmayan kişilerin hakkının korunması için getirilmiştir.

SSK Kimler Toptan Ödeme Alabilir?

 • Emekli alan kişi SSK toptan ödemeden yararlanamayacaktır; çünkü emekli olamayan kişiler için getirilen bir uygulamadır.
 • Prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını yerine getiremediği için emekli olamayan kişiler
 • Yaş sınırını ve prim gün sayısını yerine getirmesine rağmen yaşlılık aylığı ve malullük aylığı gibi iki tür maaş için hak kazanamayan kişiler SSK toptan ödemeden yararlanabilecektir.
 • Kadınların 20 erkeklerin ise 25 yaşını doldurmuş olması da bir şart koşuludur. Oldukça nadir olarak karşılaşılan bir durumdur.

SSK Toptan Ödeme Nasıl Hesaplanır?

4A, 4B ve 4C’li bir çalışan yasaya göre SSK toptan ödeme için başvuru yapıyorsa SSK toptan ödeme hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:

 • Kişinin her yıl yatırdığı malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı için yatırdığı miktar (MYÖ primi) göz önünde bulundurulur.
 • Kişinin MYÖ yatırmaya başladığı başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar her yıl güncellenen kat sayı ile tekrar güncellenir.
 • Güncellenen kat sayısı ile gerçek ödeme miktarı bu şekilde bulunur.

SSK Toptan Ödeme Vefat Durumunda Alınabilir Mi?

Eğer bir kişi çalıştığı esnada herhangi bir sebeple(Kanun burada bir sebep aramamaktadır.) vefat ederse bu durumda yakınları toptan ödeme SSK almaya hak kazanacaktır. Ancak burada geride kalan kişilerin yetim ya da dul maaşı alamıyor olmaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde eğer askerlik ya da doğum gibi sebeplerle borçlanma yapılmışsa bu borçlanmalar iade edilmemektedir.

SSK Toptan Ödeme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

SSK toptan ödeme dilekçesi yazmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek kendi dilekçenizi oluşturabilirsiniz.

 • Öncelikle çalıştığınız ilin …. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne olacak şekilde dilekçenize başlayın.
 • Kuruma bağlı olduğunuz numara ile sigortalı çalıştığınızı belirtin.
 • Daha sonra kurumdan ya da başka kuruluşlardan malullük ya da yaşlılık aylığı hakkından yararlanamadığınızı belirtin.
 • Emekliliğe hak kazanamadığınız için kuruma yatırdığınız sigorta primlerinin 1479 sayılı kanunun 39/2926 sayılı Kanun’un m.21 hükmü uyarınca tarafınıza yaşlılık toptan ödemesi olarak verilmesini arz edin.
 • Toptan ödemeyi hangi şubeden almak istediğinizi de dilekçenize ekleyin.
 • SSK toptan ödeme dilekçesi ana metin kısmını tamamladıktan sonra Adres kısmına yaşadığınız adresi yazın.
 • Telefon numaranızı belirtin.
 • Dilekçenize ek olarak belirttiğiniz sigortalılık belgenizi ve vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi yine dilekçenin altına ek 1 ve ek 2 olarak yazın. Sigortalılık belgenizi https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu bu adresten, vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi ise https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama adresinden alabilirsiniz. Ekleri sayfa sayısını belirterek dilekçeye eklemeniz olası belge ziyaı durumunda size yardımcı olacaktır. Bu nedenle ek, ne ile ilgili olduğu ve sayfa sayısını muhakkak dilekçenizde belirtin.
 • Dilekçeyi en aşağıya tarih, ad soy ad, T.C. kimlik numarası ve imzanızı alt alta yazarak tamamlayın.

SSK Toptan Ödeme Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

SSK kurumuna teslim ettiğiniz toptan ödeme dilekçesi dilekçenizin ilgili kuruma ulaştığı ve kurumun belgelerinizi incelemesinin ardından kısa bir sürede sonuçlanacaktır. Alacağınız toptan ödeme hesaplandıktan sonra dilekçenizde belirttiğiniz şubeye yatırılacaktır. Buradan SSK toptan ödemenizi teslim alabilirsiniz. Toptan ödeme aldıktan sonra aldığınız makbuzu saklamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu