SSK Sorgulama Şifresiz

Sizlere bu yazımızda SSK sorgulama şifresiz gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği konularında bilgilendirmelerde bulunacağız. Bu kapsamda ilk olarak şunu kesin olarak ifade etmek gerekir ki 2014 kasım ayından itibaren şifresiz bir şekilde bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu düzenlemenin getirilmesinin amacı ise kişisel verilerin korunmasını sağlamaktır. Peki bu halde sorgulamalar nasıl yapılmaktadır diyorsanız birlikte inceleyelim.

SSK Sorgulama Yöntemleri

SSK primlerinizi ve borçlarınızı sorgulayabilmek için karşınızda iki farklı yöntem bulunmaktadır. bunlardan ilki E Devlet kullanmak ikincisi ise SGK’nın sitesinden sorgulama yapmaktır. Ancak belirtmek gerekir ki her ikisi de aynı alt yapıyı kullandığı için sizlere gösterilecek veriler aynı kaynaktan gelmektedir. dolayısıyla herhangi birini kullanmanız yeterli olacaktır.

E Devlet üzerinden sorgulama yapmak isterseniz E Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Bunu ise PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Bu şifre ile sisteme girdikten sonra SSK sorgulama şeklinde arama yaparak hizmete ulaşabilirsiniz. Ardından da sorgulama aşamasına geçebilirsiniz. Eğer arama ile bulamaz iseniz kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçerek hizmetleri arasından SSK sorgulamayı tercih edebilirsiniz.

İkinci yöntem olarak ise SGK’nın E GSM sorgulama ekranı kullanabilirsiniz. Burada da şifresiz bir sorgulama söz konusu değildir. TC kimlik numaranız ile şifrenizi girdikten sonra sorgulama yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Yeni Adıyla 4A

Bildiğiniz üzere artık SSK, Bağkur veya emekli sandığı kavramları tarihe karıştı. Hepsi SGK çatısı altında birleşirken bunlara artık sırasıyla 4A, 4B ve 4C adları verilmektedir. Dolayısıyla sisteme girdiğinizde bu kavramlar ile karşılaşmanız halinde SSK için 4A’yı tercih etmeniz gerekmektedir. Böylelikle doğru bir sorgulama işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Eğer sistemde bir sıkıntı var ise bu durumda direkt olarak SGK müdürlüğüne giderek buradan sorgulama yapılmasını isteyebilirsiniz. Memurlar sizlere burada bir çıktı vererek bilgi edinmenizi sağlayacaklardır. Bu sayede biraz uğraşsanız da bilgiye ulaşmış olacaksınız. Ancak genel itibariyle sistemde herhangi bir sıkıntı olmadığını da sizlere ifade etmek isteriz. Dolayısıyla evinizden dahi çıkmadan SSK sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. üstelik bu sorgulama işlemlerinizin çıktısını alabilmeniz de mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu