SSK Prim Sorgulama

 

Sgk ile ilgili sorgulama işlemlerini halletmek sizin için de epey sıkıcı olmalı. Her ne kadar devlet, elektronik ortamda bu işlemleri ve bilgilendirmeyi halletmiş görünse de hala bazı teknik sorunlar söz konusu. Onun dışında insanların elektronik ortamda işlem yapması ve bilgi alması, zaman zaman onlar için zorluk çıkartabiliyor. Bu işlemi yıllarca şahsi başvurularla gerçekleştirdikleri için online işlemlere adaptasyon biraz süre alabilmekte. Bu geçiş evresini anlamak gerekiyor. Sistemin oturmasıyla beraber insanlar bütün kamusal bilgilerini, özellikle ssk alanındaki bilgilerini edinmede hiç bir sıkıntı çekmeyecek. Bütün bilgilerine çok kısa bir sürede aynı çatı altında ulaşabilecek. Sgk, yani sosyal güvenlik kurumu zaten bünyesinde bulunanların çok daha kolay bir şekilde bilgiye ulaşması yönünde çalışamlar yapmaktadır.

E-devlet ile entegre çalışması, bu kolaylığın en önemli halkası ve göstergesidir. Ssk prim sorgulama işlemleri oldukça önemli ve hassas bir konudur. Tc kimlik numarasını kullanarak, cilt no, baba adı ve benzeri temel kimlik bilgileri ile bu bilgileri ulaşmanız mümkün, ancak asıl sorgulama alanı e-devlet bünyesidir. E-devlet ssk prim sorgulama işlemi için sizden, pttden almış olduğunuz şifrenizi girmenizi istemektedir. Oldukça kısa bir sürede ilgili menüyü kullanarak ssk prim sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Her sosyal sigortalının bu takibi düzenli bir şekilde yapması gerekmektedir. Çünkü ssk prim sorgulama ekranı, çalışanlara SSK 4a hizmet dökümü ya da 4b hizmet dökümü gibi farklı gruplara ilişkin bilgiler sunar. Priminizin ne kadar yattığı elbette çok önemlidir. Bir ay çalıştıktan sonra, o ayın sonunda hak ettiğiniz sigortalılık durumunu hem sağlık güvenliği açısından hem de ileride emekli olabilme şansını yakalamanız bakımından takip etmeniz oldukça önemlidir.

Ssk prim sorgulama sadece kişisel bilgilenme ya da kişisel merak tatmini için değil bazı özel durumlar için de gerekir olabiliyor. Örneğin bugün birçok banka kredi talebiniz durumunda sizden bunu isteyebilir. Bu durumda kredi alabilmek için sizden istenilen belgelerin temini için, dökümanlarınız arasına ssk prim sorgulama örneğini götürüyorsunuz. Sistem, kişisel bilgilerin korunması hususuna oldukça önem vermektedir. Bu anlamda bilgilerinizin çok güvenli olduğunu bilmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu