SSK Kadın Emeklilik Şartları

SSK kadın emeklilik şartları nelerdir, bu şartlar nasıl elde edilir gibi merak ettiğiniz soruların cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SSK Kadın Emeklilik Şartları Nelerdir?

SSK emeklilik şartları kadınlar için aşağıdaki gibidir:

 • Kadınların emekli olması için prim hizmet gününün toplamda mutlaka doldurulmuş olması gerekir.
 • Aynı zamanda emeklilik için dolması gereken sigortalılık süresi kesinlikle dolmuş olmalıdır.
 • Son şart olarak da kadınların emeklilik yaşı için gerekli olan yaş koşulunu yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

SSK Çalışanlarının Emeklilik Koşulları

SSK kadınlar ve erkekler için birbirinden ayrı emeklilik koşulları aramıştır. Bu farklılıklar kadın çalışanlar için daha fazla avantaj sağlayacak şekilde getirilmiştir. Bu farklılıklar şu şekildedir:

 • Kadın çalışanlar erkek çalışanlara göre daha erken emekli olma şansını elde ederler. Yani kadınlar için ön görülen yaş şartı erkekler için öngörülen yaş şartından daha azdır.
 • Aynı zamanda kadınlar emekli olmak için erkek çalışanlara oranla daha az prim öderler.

SSK Kadınlar İçin Emeklilik Yaş Koşulu

SSK kadın emeklilik şartları bakımından yaş koşulu aramaktadır. Bu yaş koşulu bakımından kadınların sigortalı olarak işe başladıkları tarih büyük rol oynamaktadır. Bu tarihlere göre yaş koşulları birbirlerinden farklılık göstermektedir. Bu tarihler şu şekildedir:

 • 8 Eylül 1999 Öncesi Sigortalı Çalışanlar: Bu çalışanlar için 50 yaşı geçmiş olmak ve 15 sene çalışmış olmak emeklilik için yeterli görülmektedir.
 • 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 Tarihleri Arasında Sigortalı Çalışanlar: Yine 15 sene sigortalı çalışmış olmak şart aransa da, bu tarihler arasında çalışan kadınlar 1999 öncesi çalışmaya başlayanlara göre daha geç yaşta emekli olmaktadırlar.
 • 30 Nisan 2008 Sonrası Sigortalı Çalışanlar: Bu tarih ve bu tarihten sonra işe başlamış olan kadınlar emekli olmak için 58 yaşını tamamlamış olmak zorundadır. Bu tarihten çalışmaya başlayan kadınlar için herhangi bir şekilde sigorta yılı şartı aranmamaktadır.

SSK Kadınlar İçin Emeklilikte Prim Günü Koşulu

Kadın emeklilik şartları SSK bakımından yaş sınırının yanı sıra aynı zamanda prim ödeme zorunluluğu da vardır. Prim ödenecek gün sayısı da yine çalışılmaya başlanan tarihlere göre birbirlerinden farklılık göstermektedir. Çalışmaya başlanılan tarih ve ödenmesi gereken prim günleri şu şekildedir:

 • 8 Eylül 1999 Öncesi Sigortalı Çalışanlar: Bu tarihten önce çalışmaya başlayan kadınların 3600 prim gününü ödemiş olmaları yeterli sayılmaktadır.
 • 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 Tarihleri Arasında Sigortalı Çalışanlar: Bu tarihler arasında çalışan kişilerin de yine 3600 prim günü ile emekli olması mümkündür.
 • 30 Nisan 2008 Sonrası Sigortalı Çalışanlar: Bu tarih ve bu tarihten sonra işe başlamış olan kadınlar emekli olmak 7000 prim gününü yatırmış olma şartı ile emekli olabilirler.

SSK Kadınlar İçin Yaş Haddinden Kısmi Emeklilik Şartları

SSK yaş haddinden kısmi emekli olabilmeleri için kadın çalışanların bazı koşulları yerine getirmiş olmasını şart koşmaktadır. Bu koşullar şu şekildedir:

 • 58 yaşını doldurmak (58 yaşının tamamlanması ve 59 yaşından gün alınması gerekmektedir.)
 • Sigortalı çalışma süresi şartını tamamlamış olmak (25 seneden beri sigortalı olarak çalışmak)
 • Prim günü ödeme şartı (En az 5400 gün prim ödemiş olmak)

1 Mayıs 2008 tarihine kadar kısmi emeklilik için aranan 4500 günlük prim günü bu tarihten sonra 5400 güne çıkarılmış olup kadınların prim günleri 900 gün arttırılmıştır. Bu 3 şartı yerine getiren kadınlar yaş haddinden kadın kısmi emeklilik şartları yerine getirmiş olacaktır ve kısmi emekli olmaya hak kazanacaktır. Emeklilik tarihinizi öğrenmek için SGK’nın online ne zaman emekli olurum hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresinden platforma bağlanabilir ve istenen bilgileri girerek ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu