SSK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılıyor mu?

Fizik tedavi günümüzde fiziksel ve fonksiyonel sorunların teşhis ve tedavisini kapsayan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Fizik tedavi, uygulamalarında sıcak soğuk uygulaması, masaj ve egzersiz gibi uygulamalarla ağrıyı tam olarak ortadan kaldırmayı hedefleyen tedavi şekilleridir.

Hangi Tedaviler Uygulanır?

  • Sıcak pres uygulama
  • Elektroterapi uygulaması
  • Soğuk pres uygulama
  • Hidroterapi uygulaması
  • Mekanoterapi uygulaması
  • Egzersiz uygulamaları başlıca tedaviler arasındadır.

Fizik tedavinin temel amaçları arasında ağrılarınızı düşürmek, kaslarınızı gevşetmek ve hareket kabiliyetini artırmak için destek sunmaktadır.

SSK Masrafları Karşılıyor mu?

Fizik tedavi hizmetlerinin hangi hastalıklara iyi geleceğini açıkladık. Bu tedavileri alırken insanların aklına büyük bir soru takılmaktadır. Sigorta fizik tedavi hizmetlerini karşılıyor mu? Fizik tedavi işlemleri,

  • 30 seans sürecek fizik tedavi uygulamaları için,
  • Bölgesel teşhislerde 30 seansı geçecek uygulamalarda,
  • 31-60 seans tedavilerinde,
  • 60 seans üzerinde yapılacak olan tedaviler için düzenlenecek raporlara göre karşılanır.

Tedaviyi almak isteyen hastaların rapor düzenleme uygulamaları yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde tedaviye başlamaları gerekir. Ayakta alınmak istenen fizik tedavisi konusunda gün içerisinde bir seans, yatarak tedavi bulunan hastalar üzerinde aynı bölge üzerinde bir seans ücreti kurumca karşılanır.  Aynı günde fizik tedavi kısımlarından tek seans alınması gerekir. Bununla beraber SSK Fizik tedavi uygulamaları konusunda bazı süreleri belirtmektedir.  Bir yıl içerisinde aynı bölge üzerinde uygulanacak fizik tedavi uygulamaları toplam olarak 30 seans olarak hesaplanmıştır. Vücudunuzun iki farklı bölgesi üzerinde fizik tedavisi uygulanması durumunda toplam olarak 60 seans olarak belirlenen bu tedaviler sigorta tarafından karşılanır.

Fizik tedavi uygulanacak olan aynı ise yılda iki kez raporla verilmektedir. Raporlar düzenlendikten sonra fizik tedavi işlemleri beş iş gününden fazla olması durumunda tekrar baştan rapor düzenlemeniz gerekir. Sağlık raporunuz düzenlenmemesi durumunda SSK bu masrafları herhangi bir şekilde karşılamamaktadır. Burada unutulmaması gereken tekrar fizik tedavi uygulaması konusunda yıl içerisinde iki kez hakkınız yer almaktadır. Bu yazımızda Sigorta fizik tedavi masraflarını karşılıyor mu? Sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Özel Hastanede Fizik Tedavi

SSK fizik tedavi hizmetleri konusunda devlet hastaneleri içerisinde uzun sıralarda beklemek istemeyen pek çok kişi artık fizik tedavi uygulamalarını anlaşmalı özel hastanelerde yaptırmaktadır. SSK tedavi masraflarının tamamını karşılasa da özel hastanelerin almış olduğu katkı payları hasta tarafından ödenir. Hastanelere göre değişim gösteren bu katkı oranları SSK’ nın ödemesi dışında kalabilmektedir.

Ev içerisinde Fizik Tedavi

Sigorta fizik tedavi uygulamaları içerisinde evde fizik tedavi almaları gereken kişiler için maalesef SSK bu masrafları genel olarak karşılamamaktadır.

Kaplıcalar Bu Kapsama Giriyor mu?

Kaplıcaların ödemelerini ssk karşılarmı? Sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Yapılan düzenlemeler ile beraber gerekli şartları taşıyacak hastalar için SSK fizik tedavi kapsamı içerisinde bu masrafları ödeyebilmektedir. Bu ödeme uygulamalarından faydalanmanın ilk şartları arasında tedavi raporunuzun yer almasıdır. Rapor üzerinde konulacak teşhisin, önerilen tedavinin kaç günlük bir zaman periyotlarında tabi olacağı gibi bilgilerin kesinlikle bulunması önemlidir. Raporunuz düzenlendikten sonra 6 ay içinde kaplıca tedavisinin yapılması gerekir. Sağlık bakanlığı aracılığı ile izinli olan işletmeler üzerinde tedavinizi başlatmanız gerekir. Aksi durumda masraflarınız tam olarak karşılanamamaktadır.

Kaplıca tedavi uygulamalarını hekimiz onaylamakta ve raporunuz işlemektedir. Onay tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde anlaşmalı şekilde yer alan kaplıcaya başvurmanız durumunda yol masraflarınız da SSK tarafından karşılanır. Raporunuz içerisinde bir refakatçiniz olması gerektiği yazması durumunda da SSK refakatçinizin yol masrafını da karşılamaktadır. Burada bilinmesi gerekenler arasında SSK hastanın ve refakatçinin yol masraflarını otobüs gibi taşıtlar üzerinden hesaplamasıdır. Eğer uçakla gitmek istiyorsanız bu masrafınız karşılanmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu