SSK Emeklilik Hesaplama Tablosu

Çalışma hayatları boyunca gün ve prim hakkı elde edecek olan kişilerin emeklilik için şartların oluşmuş olup olmadığının bilmesi gerekir.

Emeklilik hesaplama tablosu sizlere ne zaman emekli olacağınızı gösterir. Uzun yılların sonra emeklilik hakları çalışan her kişinin hakkı olarak yer almaktadır. Devlet aracılığı ile çalışacak olan vatandaşlara aylıklar olarak ödenecek olan ücretlerin ne şekilde verileceği merak edilir. Emeklilik hesaplama tabloları 2018 tarihinde hazırlanmış olan algoritma ile bu bilgilerin kolaylıkla öğrenilmesi kolay hale gelmektedir. Tüm bilgilere ulaşmayı düşünen adaylar SSK gibi kurumlara gitmeden online şekilde bu tür bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Online şekilde emeklilik ile ilgili tüm detayları öğrenmek için insanlara sisteme bakarak bilgi toplayabilmektedir. Tabloda istenecek olan bilgiler:

  • Doğum tarihi
  • Cinsiyet
  • Hizmet başlangıç tarihi
  • Askerlik gün sayısı
  • Prim gün sayısı
  • Yurtdışı gün sayısı
  • Fiili gün sayısı

Tüm bu alanların doğru şekilde doldurulmasından sonra hesapla butonuna basılarak emeklilik ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emeklilik Hesaplama

SGK aracılığı ile emeklilik hesaplama tablosu konusunda ekran üzerinden belirli bilgiler istenmesi sonrasında kolayca hesaplanır. Kurumsal adreslerle ilgili olarak sayfa açılması durumunda girilmesi istenen bilgiler yer almaktadır. Gerekli bilgiler istenilen kısmına girilmesi sonrasında gönder butonuna basılarak hesaplamanın yapılması sağlanır. Ne zaman emekli olunacağına dair bilgiler sorgulama sayfası üzerinden kolayca hesaplanır. SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı kurumları üzerinden sorgulama yapılması ile ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

İlk Prim Tarihinin Önemi

Sosyal Güvenlik reformu ile beraber emeklilik şartlarında birçok değişiklik yapıldı. Ağır hale gelen koşullar dikkate alındığı zaman 8 Eylül 1999 yılına kadar bayanlarda 38, erkeklerde ise 43 yaş sınırına ulaşmaları durumda emekli olabiliyordu. O tarih sonrasında ise emeklilik koşulları üzerinde zorlaşma, yaş ve prim ödeme gün sayıları yükseltilmiştir. Bu tarihten sonra emeklilik yaşının 65 olması kararlaştırıldı. Emeklilik hesaplama tabloları 2018 tarihinde hazırlanmış olan verilere de bakıldığında SSK’dan emekli olmak için emeklilik şartı arandığı görülür. Yeni düzenlemelere bakıldığı zaman emeklilikte 1 gün bile 1 yıl olarak gözükebilir. Bu nedenle emeklilik yaşlarının hesaplanmasında üç farklı dönem yer almaktadır.

  • 8 Eylül 1999 öncesinde bulunan sigortalıların durumu,
  • 1999 ve 2008 yılları arasında yer alan sigortalıların durumu,
  • 30 Nisan 2008 tarihi sonra sigortalıların durumu olarak hesaplanır.

Yeni Değişiklikler Neler?

Bayanların durumunda 8 Eylül 1999 yılı ile çalışan bayanlarda 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödenmesi koşulu dikkate alınması durumunda 50 yaş koşullarını sağlayan kadınlarda emeklilik mümkün durumda olmaktadır. Bu yaş sonrasında bayanlar sigortalı olarak kısmi yaşlılık ağlığı alarak emekli olmaktadır. Erkeklerin durumu 8 Eylül 1999 yılından sonra 23 yıldan daha fazla süreli olarak hesaplanmaktadır. Sigortalı olan erkekler diğer bir deyişle 8 Eylül 1976 yılında daha eski tarihli sigortalı kişiler o dönem koşullarına göre emeklilik hakkı kazanmaktadır. 25 yıl sigorta süreleri ve 5000 gün prim ödeme gerekliliklerini tamamlamış sigortalı erkeklerde yaş şartı araması yapılmadan emekli olmak mümkün hale gelmektedir. Bununla beraber 15 yıl süre içerisinde sigortası ödenmiş ve 3600 gün primini dolduran insanlarda 55 yaş koşulunu tamamlamaları durumunda emekli olmaları mümkün hale gelmektedir. Sorgulama ekranı https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim üzerinden merak ettiklerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Emeklilik hesaplama ile beraber sizde ne kadar süre içerisinde emekli olabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Emeklilik konusunda aramış olduğunuz tüm detayları internet adresimiz üzerinde kolayca öğrenebilir ve emeklilik konusunda gereklilikleri tam olarak yerine getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu