SSK Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Hem çalışan hem de anne olmayı planlayan kadınlar için devlet bazı desteklerde bulunuyor. Doğum parası devletin çalışan annelere yaptığı bir yardım. Doğumdan dolayı zorunlu izin kullanan anneler için belli oranlarda ödeme yapan devlet, bunu çalışan kadınlarında anne olma konusundaki tereddütlerini giderebilmeleri için yapmaktadır.

SSK doğum yardımı parası sorgulama e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen kadınların kendi e-devlet şifreleri ile sisteme girmeleri ve buradan yardımın sürecini takip etmeleri mümkün. Fakat doğum yardımı alabilmek için kadınlarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişilerin doğum parası başvurusu onaylanmaktadır. Şartları sağlamayan kişilere doğum yardımı devlet tarafından yapılmamaktadır.

SSK Doğum Yardım Parası Sorgulama Şartları Nelerdir?

Doğum parası çalışan annelere sunulan bir yardımdır. İlk şart doğum parası alınabilmesi için annenin sigortalı olarak çalışıyor olmasıdır. Sigortalı olan kadınlara SSK doğum yardımı yapılabilmektedir. Doğum parası alınabilmesi için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • Kanunlar çerçevesinde belirlenen doğum izinlerinin tamamının anne tarafından kullanılmış olması ve belgelenebilir olması
  • Doğum yapılan tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içerisinde toplamda tam olarak 90 gün kesintisiz sigortalı olarak çalışmış olması
  • Çalışan annelerin kanuni çerçevede belirlenen 8+8 yani 16 haftalık, çoklu doğumlarda daha fazla olan doğum izninin tamamını kullanmış olması.

Bu şartları sağlayan kişiler doğum parası alabilmektedirler. Doğum parası almak isteyen kişilerin bizzat kendileri başvuru yapmaları gerekmiyor. Çalışan annelerin iş yerlerinden gerekli başvurular gerekli evraklar ile birlikte yapılmaktadır. Bu süreçte annelerin yapması gereken SSK doğum yardım parası sorgulama olacaktır.

Doğum parasının onaylanmasının ardından 90 gün içerisinde PTT şubelerine annenin adı ile ücret yatırılmaktadır. Şubelerden sadece çalışan anneler kimlikleri ile birlikte bu parayı teslim alabilmektedirler. Bu ödeme hesaplara yatırılarak ya da farklı şekilde teslim edilmemektedir.

SSK Doğum Yardımı Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğum parası almak isteyen kişilerin iş yerleri aracılığı ile yaptıkları başvurular kabul görmektedir. Bu noktada en merak edilenlerden birisi de ne kadar doğum parası alınacağıdır. Doğum parasını hesaplamak için son 3 aylık maaş hesaplanır. 3 ayın maaşı hesaplandıktan sonra sonuç 90 güne bölünür. Bu şekilde son 3 ayın günlük ortalaması hesaplanır. Bu tutarın 2/3’si hesaplanır.

En son varılan sonuç ise kullanılan izin günü sayısı ile çarpılır. Bu şekilde doğum parası hesaplanabilmektedir. Çoklu hamileliklerde izin süreleri tekli hamileliklere göre daha uzun olduğu için doğum parası da daha fazla olmaktadır. SSK doğum yardım parası sorgulama ekranından da tutar yatırıldıktan sonra tutarını görebilirsiniz. Doğum parasına dair sorgulama işlemini yaptırmak isteyenlerin karşısına çok sayıda farklı seçenek çıkabilmektedir. Bu sayede bu konuya dair bilgi sahibi olmayı isteyenler nitelikli bir şekilde de hizmet satın alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu