SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

Ülkemizde emekli olmak isteyen birçok kişi maaş düşük olsa da maaş almayı umut eder. Ama bazıları emeklilik zamanları geldiğinde emekli olmak yerine paralarını isteyebilir. SSK birikmiş paramı almak istiyorum diyenler primlerini toplu olacak çekebilmektedir. Ancak bu tutar beklediğiniz kadar büyük bir meblağ değildir.

 • emeklilik prim gün sayısının dolması
 • yaş şartının tamamlanması

şartları gerçekleştirildiğinde  emekli maaşı almak yerine toplu para alabilirsiniz. Ama bu durum hiç ekonomik değildir.

Yazılı Başvuru Yapılması Gerekir

Gene de bu ödemeyi almak istediğinizde istenilen yaş şartının sağlanması durumunda dilekçe vererek paranızın ödenmesini talep edebilirsiniz. Ancak bu durumda tüm ödenen primleriniz sıfırlanacak ve hiç sigortalı değil gibi olacaksınız. Bu yüzden iyi düşünerek karar vermeniz gerekir.

SGK Hizmet Sıfırlaması Nasıl Olur?

 • hizmet sıfırlaması yapılabilir
 • hizmet sıfırlaması yapılmadan primler yeniden borçlanılır

Her iki durumda da yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bu şartların yerine getirilmesi halinde ilgili işlemler yapılır.

Bir de dilekçe yazarak hizmet sıfırlaması talep etmek vardır. Bu durumda sigorta primlerinin %10’u geri alınabilir. Bu da son derece düşük bir ücrete tekabül eder. Yani 20 bin lira ödenmiş priminiz varsa, sadece 2 bin lirasını iade alabilirsiniz 18 bin lirası devlete kalır.

SGK’dan Toplu Para Alma Şartları Nelerdir?

 • SGK’dan toplu para şartları emeklilik şartlarıyla aynıdır.
 • Emeklilik için çalışma süresi doldurulduğunda dilekçe yazılarak maaştan feragat edilip ödeme talep edilebilir.

Yani parayı aldıktan sonra emekli olma şansınız kalmaz. Prim ödenen gün sayısı ise sıfırlanmış olur.

Emekli Olurken Toplu Para Almakla Aynı Mı?

Kişi kamudan emekliyse, emekli olurken toplu para alabilir. Ancak özel sektörden emekli olanlar toplu para alamaz. Bu durumun emekli maaşından vazgeçip prim almayla ilgisi yoktur. İkisi bambaşka konulardır.

Hangi Durumda Primler Geri Alınır?

Bu işlemin iki yolu var;

 • ölüme bağlı toplu ödeme
 • yaşlılığa bağlı toplu ödeme

Emeklilik yaşı gelen ama prim ödeme şansı bulunmayan kişiler, yaşlılığa bağlı bugüne kadar ödenen primlerinin iadesini talep edebilir.

Sigortalının ölümü söz konusu olduğunda ise mirasçılarına maaş bağlanmaması durumunda primlerin iadesi talep edilebilir.

İadeye Konu Olan Prim Tutarı Nedir?

Asıl merak edilen konu olan iadeye konu olan prim tutarıdır. Bu konuda;

 • 1 Ekim 2008 tarihinden evvel 4a kapsamındaki işçi ve işveren ödemeleri, 1 Ekim 2008’den sonra ise sigortalı adına bildirilen primler,
 • 4b’de ise tarih ayrımı olmaksızın tüm sigortalının ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm primleri iadeye konu olmaktadır.

“10 yıl prim ödedim geri alabilir miyim?

Zorunlu bir sistem olan SGK sistemi, özel sigortalar gibi istenildiğinde çıkılabilecek kurumlar değildir. Yaş şartını doldurduğu halde emekli olmayanlar ya da ölen kişiler için prim iadeleri söz konusu olabilir. Onun dışında emeklilik yaşı gelmeden prim iadesi yapılmaz.

Ölüm Toptan Ödemesi Nedir?

Emekli olmadan ölen bir kişinin ödediği primleri hak sahipleri talep edebilir. Bunun için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi adı verilen belgelerle kuruma başvuru yapmaları gerekir. Hak sahiplerine ölen kişinin o güne kadar ödediği primler bu şekilde iade edilebilir.

 • 18 yaşından küçük hak sahipleri varsa öğrenci belgesi,
 • Malul çocuklar varsa sağlık kurulu raporu başvuru forumlarına eklenir.

Emeklilik Yaşı Gelmeyen Prim Alabilir Mi?

Emeklilik yaşı gelmeyenler prim iadesi alamazlar. Bu yüzden yaşı gelmesine rağmen emekli olamayacak durumda olanlar ve ölen kişiler SGK prim iadesi konusunda başvuru yaparsa sonuç alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu