SSK Bağkur Sorgulama

SSK Bağkur sorgulama işlemlerinizi adım adım nasıl gerçekleştirebileceğinizle ilgili sizlere bilgi veren bir yazıyı sizlere paylaşıyoruz.

SSK Bağkur Sorgulama İşlemi Nedir?

3 kurumun birleşmesinin ardından tüm işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında gerçekleştirilmeye başlandı. SGK öncesi sosyal güvenceleri farklı kurumlara bağlı olan çalışanlar artık tek kurumun çatısı altında birleştirildi. SGK işlemleri arasında yer alan SSK Bağkur sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet platformu tüm Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışanların işlemlerini kolaylıkla yerine getirebildiği bir platformdur. Bu çalışanlar kurumların SGK çatısında birleşmesinin ardından aşağıdaki isimlerle anılmakta ve işlemler bu isimlere göre ayrı olarak gerçekleştirilmektedir:

 • 4A = SSK primi ödeyen çalışanlar tüm işlemleri için 4A adı altında paylaşılan hizmetleri kullanmalıdırlar.
 • 4B = Bağkur primi ödeyen çalışanlar tüm Bağkur işlemlerini 4B adı ile paylaşılan Bağkur hizmetleri ile gerçekleştirebilirler.
 • 4C = Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişiler işlemlerini 4C adı ile paylaşılan işlemler aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Dolayısıyla, eğer Bağkur sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirecekseniz e-Devlet platformunda 4B adı altında paylaşılan hizmetlerden yararlanmanız gerekmektedir.

e-Devlet Bağkur Sorgulama İşlemi Adımları

Bazı işlemler e-Devlet platformundan başka resmi platformlarda da gerçekleştirilebilirken 4B Bağkur sorgulama işlemi sadece e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’ye giderek kendinize oldukça cüzi bir ücret karşılığında e-Devlet şifresi alabilir ve işlemlerinizi bu platform aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur sorgulama işlemlerinizi aşağıdaki adımlarla kolayca gerçekleştirebilirsiniz:

 • Öncelikle e-Devlet platformuna giriş yapın. Platforma giriş yaparken pek çok giriş yöntemini kullanabilirsiniz. Bu giriş yöntemleri e-Devlet şifresi, elektronik imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı ve mobil imzadır.
 • e-Devlet platformuna giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresini kullanabilirsiniz.
 • Platforma giriş sağladıktan sonra 4B ödeme dökümü bilgilerinize ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu adresini kullanabilirsiniz. Ya da önce e-devlet platformuna giriş yapmak yerine, direkt olarak bu sayfaya bağlanabilir ve buradan giriş sayfasına platform tarafından yönlendirilmenizin ardından ödeme dökümüne kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Ödeme dökümünüzde başlangıç tarihiniz, hizmet süreniz gibi pek çok bilgi yer alacaktır.

e-Devlet Bağkur Emekli Maaşı Kesintileri Sorgulama

e-Devlet platformunda e-Devlet Bağkur sorgulama işlemi ile maaş ve ödeme bilgilerinize ulaşabileceğiniz gibi daha pek çok farklı Bağkur hizmetine platformdan ulaşmanız mümkündür. Mesela, eğer emekli maaşınızdaki kesintilerin sebebini öğrenmek istiyorsanız platformdan bunu kolayca halledebilirsiniz.

 • Öncelikle e-Devlet platformuna giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-ayligi-kesintileri sayfasına girin. Ya da direkt olarak bu sayfaya girebilir ve platformun sizi giriş sayfasına yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bilgilerinizi girdikten ve platforma giriş sağladıktan sonra maaşınızda hangi kesintilerin yapıldığına kolayca ulaşabilirsiniz.

e-Devlet Bağkur Emekli Maaşı Hesaplama

e-Devlet platformundan Bağkur emekli maaşınızı hesaplamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

e-Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi Sorgulama

e-Devlet platformundan aynı zamanda emekli aylık bilginizi de sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle platforma giriş yapmanız gerekecektir. Giriş için pek çok giriş yönteminden size en uygun olan giriş yöntemini seçebilirsiniz.
 • Platforma girişi sağladıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi adresine erişim sağlayın. İkinci bir seçenek olarak platforma önceden giriş yapmak yerine bu linkten direk olarak 4B emekli aylık bilgisi sayfasına ulaşabilir ve daha sonra sorgulama için platformun sizi ana sayfaya yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.
 • Adrese giriş sağladıktan sonra 4B emekli maaşı aylık bilgilerinize kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu