Şok Maaşları

Şok Maaşları, Çalışma Şartları ve Saatleri 2022

Şok market istihdam alanı yaratan firmalar arasında yer alır. Şok marketler bir zincir markettir ve çok sayıda şubesi ile Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir. Tüm bölgelerde ve şehirlerde yer alan Şok market mağazalarına ulaşmak, alışveriş yapmak ve çalışmak son derece kolaydır. Şok marketlerde işe başlamak isteyen kişiler iş başvurularını çeşitlik kanalları kullanarak yapabilmektedir. Şok marketlerde işe başlamak isteyenler şu kanallar üzerinden iş başvurusu yapabilmektedir:

  • Market şubeleri
  • Şok internet sitesi ve diğer başvuru kanalları
  • Çevrim içi istihdam siteleri

Aracılığı ile Şok’a ait iş ilanlarına ulaşmak ve başvuru yapmak kolaydır. Çevrim içi yapılan başvurular eğer olumlu sonuçlanır ise mağaza müdürü ya da mağaza müdür yardımcısı tarafından başvuru sahibi aranmakta ve detaylı bilgi verilmektedir. Ön görüşmeler genellikle ilgili Şok şubesinde gerçekleştirilir.

Şok Çalışma Saatleri Nelerdir?

Şok çalışma saatleri 09.00 – 21.00 saatleri arasını kapsamaktadır. Şok marketlerde tam zamanlı olarak çalışan kişiler günde 8,5 saat çalışmaktadır. Mesai eklenir ise mesai ücretleri ve eğer şubede prim uygulaması var ise primler de marker tarafından personelin hesabına aktarılır. Tüm ödemeler ay sonunda toplu olarak gerçekleşmektedir. Şok haftada 1 gün izin kullanılan bir sisteme sahiptir. Şok marketlerde çalışan tam zamanlı personeller vardiya usulü ile çalışmaktadır. İstenir ise sabah istenir ise de akşam vardiyası tercih edilebileceği gibi atama yöntemi ile de saat belirlenebilmektedir. Şok markette tam zamanlı çalışan personeller günde ortalama 8,5 saat çalışmaktadır.

Şok Part Time İşçi Çalıştırıyor Mu?

Şok part time işçi çalıştıran şirketler arasında yer almaktadır. Genellikle tam zamanlı çalışanlar tercih edilse de dönemlere ve yoğunluğa bağlı olarak part time işçi alındığı da olmaktadır. Şok yarı zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler için de istihdam alanı yaratmaktan çekinmemektedir. Yarı zamanlı çalışmak için yapılması gereken başvurular, tam zamanlı iş başvuruları ile aynı kanallardan gerçekleştirilir.

Şok Part Time Çalışma Saatleri Nelerdir?

Şok market part time çalışma süresi haftalık 30 saati aşmayacak şekilde planlanır. Şok’ta haftalık 30 saatten fazla çalışılır ise bu durumda mesai ücreti ve sigortası ödenmelidir. Aksi halde çalışan personelin şirkete dava açma hakkı bulunur. Şok market part time çalışma saatleri genellikle günde 4 saat olarak belirlenmiştir. Şok marketlerin part time çalışma süresi genellikle düşük ve maaşı ise yüksek olmaktadır.

Şok Maaşları Ne Kadar?

Şok market maaşları çalışılan alana ve deneyime göre farklılık göstermektedir. Şok’ta işe başlayan personellere ilk 3 ay boyunca direkt olarak asgari ücret ödemesi yapılır. 3 ayın sonunda yani dördüncü ayda ise kişi belirli bir konumda görevlendirilir. Kasiyer, destek personeli, şoför, yarı zamanlı, reyon görevlisi, mağaza sorumlusu gibi görevler bulunmaktadır. Kişinin spesifik görevi ve sorumlulukları belirlendikten sonra maaşı, geçiş yapılan pozisyona göre değişiklik gösterir.

Şok Part Time Maaşı Ne Kadar?

Şok yarı zamanlı personel maaşı asgari ücretin 3’te ikisi olacak şekilde belirlenmiştir. Bu maaş oranı ve çalışma süresi Şok tarafından değil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir. SGK tarafından belirlenen çalışma koşullarına ise tüm işverenlerin uyması zorunludur. Bu neden ile de yine çalışma saatlerine bağlı olarak part time çalışan bir kişinin Şok marketlerden alacağı en yüksek miktar 2 bin 800 Türk lirası olmaktadır. Şok market yarı zamanlı personellerine de Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigorta yapmaktadır. Bazı Şok şubelerinde part time çalışanlara 3 bin Türk lirası ödenmektedir.

Şok Kasiyer Maaşı Ne Kadar?

Şok kasiyerinin aylık maaşı asgari ücrete gelen zam ile yükselmiştir. Asgari ücretten daha yüksek bir miktarda maaş ödemesi yapılmaktadır. Şok kasiyerlerinin aylık alacağı maaş miktarı için en düşük limit 4500 Türk lirasıdır. En fazla ise 5 bin Türk lirasına kadar yükselme yapılabilir. Şok maaşları 4500 ile 5000 Türk lirası arasında bir sınırlama söz konusudur. Bu miktar sadece 2022 yılı için geçerlidir. 2023 yılı içerisinde maaş oranlarına zam yapılmaktadır. Şok’ta kasiyer olarak çalışan personeller sadece kasadan sorumludur. Yapılan ödemeler ve harcamalar kasiyer tarafından kontrol edilir.

Şok Reyon Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Şok reyon görevlisinin aylık maaşı öncelikle asgari ücret kadar olmaktadır. Belirli bir süre sonra ise reyon görevlisinin maaşı en fazla 4800 Türk lirasına kadar yükselmektedir. Bazı durumlarda net 5000 Türk lirası da ödenebilmektedir. Aradaki bütçe farklılıklarının temel sebebi çalışılan şubedir. Şubenin yoğunluğu ve çalışma saatleri Şok’ta çalışan reyon görevlilerinin alacağı maaş miktarını etkilemektedir. Şok reyon görevlileri, reyonların düzenli ve temiz kalmasını sağlamaktan sorumludur. Reyonların akışını bozacak unsurların kaldırılması, ürünlerin yerleştirilmesi ve stok gibi konulardan da reyon görevlileri sorumlu tutulmaktadır.

Şok Şoför Maaşı Ne Kadar?

Şok market şoförlerinin maaş miktarı genellikle 5000 Türk lirası civarında olmaktadır. 5 bin Türk lirası net ödenen miktar olup bu miktar değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak ödenen aylık maaş ödemesi 5 bin Türk lirasıdır. Şok’ta çalışan şoförler, internet sitesi ve mobil uygulama aracılığı ile adrese sipariş veren kişilere siparişlerini teslim eder. Yeni nesil teknolojilerin gelişmesi ile Şok gibi zincir marketlerde farklı alanlarda da istihdam yaratılmaya başlanmıştır. Çağın gerekliliklerine uyan şirketler, yeni nesil çalışma yöntemlerini de benimsemeye başlamıştır.

Şok Mağaza Müdürünün Maaşı Ne Kadar?

Şok market mağaza müdürünün maaşı 5250 ile 5500 Türk lirası arasında değişmektedir. Şok market tüm birimlerinde çalışan kişilere Türk lirası ile ödeme yapmaktadır. Alınan maaşlar arasındaki fark ise genellikle çok düşüktür. Şok’ta mağaza müdürü ya da mağaza sorumlusu gibi unvanlar ile çalışan kişilere 2022 yılında verilen en yüksek aylık maaş 5 bin 500 Türk lirası olmuştur. Şok mağaza müdürünün genel görevleri arasında mağazanın işleyişini takip ve kontrol etmek, personellerin işlerini denetlemek ve genel düzene hakim olmak gibi sorumluluklar yer alır.

Şok Çalışma Şartları Nelerdir?

Şok market çalışma saatleri yaz aylarında 09.00 – 21.30 olmaktadır. Kış sezonunda ise yarım saatlik geri çekilmeler söz konusu olabilmektedir. 08.30 – 21.00 saatleri genellikle kışın uygulanan çalışma saatleridir. Şok marketlerin açılma ve kapanma saatlerinden yarım saat önce iş başı yapılır ve kapanma saatinden yarım saat sonra da market kapatılır. Çalışanların bu gibi bilgilere de dikkat etmesi gerekmektedir. Yemek molası, çay ve kahve molası gibi molaların değerlendirilmesi de önemlidir.

Şok Yıllık İzin Veriyor Mu?

Şok çalışanlarının yıllık izni 14 gün ile sınırlandırılmıştır. 1 yıl boyunca çalışan kişilerin kullanabilecekleri yıllık izin süresi iki haftadır. Çalışma süresi arttıkça ve sigortalı olarak çalışma devam ettikçe her sene yıllık izin miktarı artış göstermektedir. Belirli bir süre sonra yıllık izin kullanma süresi 4 haftaya kadar çıkabilmektedir. Şok market bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen kurallara tabi olarak çalışmalarını yürütmektedir. İzin, ücret, prim, maaş, sigorta ve çalışma koşulları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen formatta olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu