Sigortam Başladı Mı?

Eğer bir işe yeni başladıysanız ve patronunuzun sigortanızı yatırıp yatırmadığını öğrenmek istiyorsanız bu durumda sigortam başladı mı? acaba şeklinde endişe etmeniz normaldir. Bunu doğrudan patronunuza sormak da mümkün olmayacağı için farklı yöntemler denemeniz gerekmektedir. işte yazımızda bu yöntemler hakkında bilgi edinebilecek ve çok kolay bir şekilde sorgulama işlemlerini yapabileceksiniz.

Geleneksel Yöntem Sigorta Başlangıcı Öğrenme

Eğer teknoloji ile aranız çok da iyi değilse bu durumda klasik olan bir yöntemi kullanarak sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirsiniz. Bu yöntem ise bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmek ve hizmet dökümü istemektir. Bu sayede çalıştığınız ayların sigortasının yatıp yatmadığını öğrenebilmeniz mümkün olacaktır.

Ancak şunu da ifade etmek gerekir ki sigorta kayıtlarınız bir ay geçtikten sonra görünecektir. Yani 30 gün çalıştıktan sonra sigortanız sistemde görülecektir. Bu sebeple ay sonunda sorgulatmanızı sizlere tavsiye ederiz.

Modern Yöntemler

Eğer kuruma gitmek için yeteri kadar vaktiniz yok ise bu durumda interneti kullanarak SGK kayıtlarınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için www.sgk.gov.tr adresine girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayfada sizlerden kimlik bilgileriniz istenileceği için kimliğinizi yanınızda bulundurmanızı sizlere tavsiye ederiz.

İkinci modern yöntem ise E Devlet üzerinden sorgulama yapmak olacaktır. Bunun için PTT’den alabileceğiniz E Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından da kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumunu seçmelisiniz. Bu kurum içerisinde birbirinden farklı hizmet seçenekleri bulunmaktadır. Sizler bunlar arasında 4A, 4B ve 4C sigorta kollarından sizleri ilgilendireni seçmelisiniz.

Hangi branşta yer alıyorsanız ona göre tercih yaptıktan sonra yatan sigorta gün sayısı öğrenmeniz mümkün olacaktır. Böylelikle patronunuzun sizi kaçak çalıştırıp çalıştırmadığı konusunda bir fikir edinebilmeniz mümkün olacaktır.

Bunun yanı sıra emeklilik için gerekli olan gün sayısını da buradan tespit etmeniz mümkün olacaktır. Eğer yeteri kadar güne ulaşmış iseniz bu durumda emekliliğinizi verebilir ve keyfinize bakabilirsiniz.

İşte sizler de yukarıda anlattığımız yöntemler sayesinde sigortam yatıyor mu sorusuna bir cevap bulabilir ve içinizi rahatlatabilirsiniz. Eğer yatmıyor ise bu durumda işvereninizi şikayet ederek haklarınızı alabilmenizin mümkün olacağını da söylememiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu