Sigorta Başlangıç Tarihi

Sigorta başlangıç tarihi hakkında, kafanızda soru işaretleri olabilir. Özellikle uzun süre çalışanlar, Belirli bir zaman sonra başlangıç tarihi konusunda kafaları karışmaktadır. Bu yüzden dolayı da, bunları öğrenebilmek için, SGK sizlere bazı seçenekler sunmuş bulunmaktadır. Özellikle bildiğiniz gibi, kanuna uygun olarak emeklilik sisteminde ilk işe giriş tarihiniz çok önemlidir. Bugüne kadar, geçen süre emeklilik başvurularınız değerlendirilerek karara bağlanmaktadır. SGK’nın resmi sayfasında, ne zaman emekli olabilirim uygulamasında bu bilgi olmadan, emeklilik hesaplama işlemlerinizi, doğru ve düzenli bir şekilde yapmanıza imkanı bulunmamaktadır. Aksi takdirde emeklilik işlemlerinde de gerekli doğru sistemlere ulaşamayabilirsiniz. Bu konuda da çok dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

Sigorta Başlangıç Tarihi Neden Önemli?

Özellikle emeklilik işlemlerinde ve gerekli işlemlerin yapılması sürecinde, gerekli kontrollerin yapılması da gerçekten de çok daha önemli bir durum arz etmektedir. Bu konuda da gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde tam anlamıyla doğru ve düzenli şekilde bir geri dönüş sağlanamayacaktır. Bu yüzden dolayı sigorta giriş tarihi önemlidir. Bunun için sizler de 4A hizmet dökümü alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, öncelikli olarak e devlet sitesine giriş yapabilirsiniz. Bu siteye giriş yaptıktan sonra, sizler de hizmet dökümü almak istediğiniz zaman, gerekli işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 4A hizmet dökümü dediğiniz zaman, sizlerin önünüze bir hizmet dökümü gelecek ve burada sigorta başlangıç tarihi yer almış olacaktır.

Sigorta Başlangıç Tarihi İşlemleri

Burada ilk işe giriş tarihi olarak, geçen tarihte itibaren sizler sigortalı olmuş olursunuz. Aynı zamanda son olarak SGK Müdürlüğü tarafından yapılmış olan özel hizmetlerin arasında, Sms ile öğrenme şansı da bulunmaktadır. Bunun için öncelikle cep telefonunuzdan, SGK’nın SMS hizmetinin kullanmanız gerekir. Sorgulama yapmak için, mesaj bölümüne PT yazıp boşluk bıraktıktan sonra, T.C kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir. Bundan sonra tekrar boşluk bırakıp, aile sıra numarasını yazın ve 5502’ye mesaj atın. Gelen mesaj sizlere ilk hizmet tarihinizi ve hizmet gün sayınızı söyleyecektir. Böylece sizler de sigorta başlangıç tarihi konusunda gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz. Böylece tüm işlemlerinizi de çok daha rahat şekilde kontrol altında tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu