SGK Süt Parası Sorgulama

Doğum yapmış annelere SGK tarafından verilen süt parasının hangi aşamada olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu durumda yazımızda yer alan SGK süt parası sorgulama işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu kapsamda ilk olarak süt parasının ne olduğunu ve kimlere verildiğini sizlere aktaracağız.

Süt Parası Alma Şartları

Süt parası alabilmek için birtakım şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. bunların en başında ise sigorta durumu gelmektedir. doğum yapan annenin veya babanın bağkur veya SSK kapsamında sigortalı olması gerekmektedir. Eğer 4C’li ise bu durumda kurumdan bu para alınabilmektedir.

Bir diğer şart ise 120 gün boyunca sigortanın yatmış olmasıdır. Bu 120 gün doğumdan önce olmalıdır. Eğer anne işten ayrılmış ise ve 300 gün içerisinde bebeği dünyaya gelmiş ise bu durumda da süt parasından faydalanabilir. Ayrıca bu durumda son 15 ay içerisinde 120 günlük sigorta yatırılmış olması şartı da aranmaktadır.

Bebeğiniz doğduktan sonra bu parayı alabilmek için 5 yıl süreniz bulunmaktadır. Eğer bu süre içerisinde başvurmaz iseniz bu durumda parayı alma hakkınız sona erecektir. Ayrıca başvuru yapmadan da bu hakkınızdan faydalanamazsınız. Başvurunun geçerlilik şartı ise yazılı olmasıdır. Sözlü başvurular kabul edilmemektedir.

Ayrıca bu başvuruyu yaparken sizlere hastaneden verilen doğum belgesi ile kimliklerinizi yanınıza almanız gerekmektedir.

Süt Parası Sorgulama İşlemleri

Başvurunuzu yaptıktan sonra işlemleri E Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. E Devlet şifresini ise PTT’lerden alabilirsiniz. SGK bünyesinde yer alan hizmetlerden süt parası ile ilgili sekmeyi seçerek bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Süt parası ne kadar? diye merak ediyorsanız o halde bu sorunuza da cevap verelim. İlk olarak belirtmek gerekir ki bu rakam her sene değişmekte ve artış göstermektedir. Bununla birlikte 2017 yılı için bu rakamın 132 TL olduğunu ifade edebiliriz. Her sene bu rakam enflasyon rakamlarına göre güncellenmektedir. Dolayısıyla sene sonunda doğum yapar iseniz bu durumda diğer seneyi bekleyerek daha yüksek bir süt parası alabilmeniz mümkün olacaktır. Ancak arada çok cüzi bir fark olacağı için dilerseniz de doğum yaptığınız anda talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu