SGK Prim Sorgulama

Çalışanlar için hayat güvencesi anlamına gelen primlerin yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için SGK prim sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını sizlere bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Ancak anlatacağımız yöntemde E Devlet sitesini kullanmanız gerekeceği için E Devlet şifreniz olması gerektiğini unutmayınız. Bu kapsamda eğer sahip değilseniz PTT şubelerinden kimliğinizi göstererek 2 TL karşılığında bu şifreleri temin edebilirsiniz.

E Devlet Prim Sorgulama İşlemleri

Patronunuzun priminizi yatırıp yatırmadığını mı merak ediyorsunuz veyahut da prim sayınızın kaç olduğunu mu merak ediyorsunuz işte her iki durum için de E Devlet SGK prim sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra SGK kurumunu bulmanız gerekmektedir. ardından da SGK’nın verdiği hizmetlerden prim sorgulamayı seçmeniz gerekmektedir. Tabi burada 4A, 4B ve 4C kayıtlarınız ayrı ayrı gösterilmektedir. Eğer birden fazla sigorta kolunda kaydınız bulunuyor ise bunların hepsine de tek bir yerden bakabilmeniz mümkün olacaktır.

Eğer kurumu bulmak suretiyle sorgulama modülüne ulaşamadıysanız bu durumda arama kutucuğuna prim sorgulama yazarak da bu hizmete erişebilirsiniz. Burada çalışma hayatınız boyunca yatırılan tüm primlerinizi görebilmeniz mümkün olacaktır.

Klasik Yöntem ilePrim Sorgulama Aşamaları 

Eğer E Devlet sistemi üzerindeki kayıtlarda bir sıkıntı olduğunu düşünüyor iseniz bu durumda yapmanız gereken SGK müdürlüğüne giderek direkt olarak kaynağından bilgi almaktır. Burada alacağınız hizmet dökümü sayesinde tüm bilgilerinizi tam bir şekilde görebilirsiniz. Zaman zaman sistemde çalışmalar yapıldığı için kayıtlarda birtakım sıkıntılar söz konusu olabilmektedir. işte bu gibi durumlarda SGK’ya gidip sormanız daha sağlam olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz usullerin haricinde şifresi bir şekilde prim sorgulama vaat eden sitelere itibar etmemenizi sizlere önemle duyurmaktayız. Zira kişisel verilerin kullanılması için artık bu tarzda bir uygulama bulunmamaktadır. Dolayısıyla da bunu vaat eden kimseler de art niyetli kimseler olabilir ve sizin bilgilerinize erişmek isteyebilirler. Bu sebeple sizlere anlattığımız prim sorgulama aşamaları kat edilerek bilgilerinize ulaşmanız en güvenlisi olacaktır. Ayrıca şifrenizi de kimseler ile paylaşmamanızı sizlere tavsiye etmekteyiz. Böylelikle sadece sizler bu prim bilgilerine erişme hakkına sahip olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu