Sgk İşe Giriş Bildirgesi

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlarına işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmesi için yeni uygulamalar sunmaktadır. Vatandaşın kolay bir şekilde sigorta ve emeklilik dokümanlarını dakikalar içerisinde yapabilmesine yardımcı olmaktadır. 2017 yılında sunulan yeni nesil olanaklar ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu dijital hizmetlerini vatandaşlarla bir araya getirdi. Günümüz Türkiye’si içerisinde sigorta mükellefleri kolayca sgk işe giriş bildirgesi dökümlerini elektronik ortam üzerinden anında alabilmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu’na mükellef olan kişiler kariyer planlamalarından, emeklilik düzenlemesine kadar pek çok konuda sigorta bilgilerini internet üzerinden kolayca öğrenmektedir.

SGK Sorgulama İşlemi

Türkiye’de özel sektör içerisinde çalışan sigortalı vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dijital aracılığı ile sunulan e-SGK portalı hizmet uygulamasını kullanarak sgk işe giriş bildirgesi sorgulama işlemlerini dakikalar içerisinde yapabilmektedir. Bu sayede mükellefler güncel SSK sigorta bilgilerini anında öğrenebilme imkânına sahip olmaktadır. Dijital platform üstünde bulunan e-SGK portalı uygulamaları ile beraber SSK ve SGK sorgulama hizmetleri de tüm sigorta ve emeklilik işlemleri site üzerinden kolayca gerçekleştirilmektedir. 2015 yılının son aylarından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı E-SGM uygulaması hizmet dışı duruma getirilmiş, bakım ve yenileme çalışmaları sebebiyle durmuştu. E-SGM uygulaması yakın zamana kadar herhangi bir sigorta ya da emeklilik sorgulaması yapılamıyor. Fakat bu yavaşlama sırasında bile sigorta ve emeklilik işlemlerinin artık dijital ortam üzerinden yapamayacakları anlamına gelmiyordu. Vatandaşlar isterlerse farklı bir uygulama üzerinden işlemlerini kolayca yapabilmektedir.

SGK Sorgulama Uygulaması

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet üzerinden bulunan devlet portalı e-Devlet sistemi içeriğinde bulunan SGK uygulamaları ile beraber sigortalı olarak çalışan kişilere internet üzerinde sgk işe giriş bildirgesi işlemleri yapabilmektedir. SSK ve SGK Sorgulama uygulamalarının içerikleri günümüzde de sürekli olarak daha fazla genişlemektedir. İnternet sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan hizmetler sürekli olarak yükselmeye devam etmektedir. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu sorgulama uygulamasını internet üzerinden yapabilme şansı tanımasıyla ile beraber Sosyal Sigortalar Kurumu sigortası mükellefleri aracılığıyla daha da yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Online e devlet uygulamaları pek çok işlemi internet üzerinden yapabilmenizi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu