SGK İdarelerce Borç Sorgulama

Döner sermayeli kuruluşlar ve kamu idareleri hakkında, ayrıntılı bir borç sorgulama gerçekleştirmek mümkündür. Birçok kurum adına yapılabilen bu sorgulamalar,

  • İdari para cezalarının,
  • Para cezalarının geciktirilmesi durumunda işleme koyulan gecikme cezalarının,
  • Gecikmiş sigorta primlerinin,
  • Gecikme zammı borçlarının görüntülenmesini sağlar.

Usulsüzlüklerin engellenmesi, bankalarda yapılan işlemlerden emin olunması, girişimcilik adımlarının güvenceye alınması için idarelerce borç sorgulamanın gerçekleştirilmesi gerekir. Borç sorgulamasının oldukça kapsamlı şekilde tamamlanması, geçmiş senelere ait detaylı bilgileri de göstermesi, büyük kolaylık sağlar. Kredi ihtiyaç başvurularında karşılaşılan usulsüzlükler, idarelerce borç sorgulama sayesinde kontrol altına alınan durumlardan sadece birisidir. Daha birçok alanda, bu sorgulamanın pratikliğinden faydalanılır.

İdarelerce Borç Sorgulama Neden Önemli?

İdarelerce borç sorgulama, en basit haliyle firmaların borçları hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur. Edindiğiniz bilgiler firma borçlarıyla sınırlı da değildir. Firmada çalışan işçi sayısı hakkında da detaylı bilgiler, bu sorgulama sonuçlarında yer alır. Çeşitli kurum ve kuruluşlar hakkında, bu bilgilerin edinilmesi oldukça önemlidir. Firmaların güncel borçları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek, yanlış kararların alınmasının önüne geçer. Ortak olmak istediğiniz veya yatırımda bulunmak istediğiniz bir firma hakkında bu bilgileri edinerek kararınızı değerlendirebilirsiniz. Sonrasında pişman olunacak kararların önüne geçen borç sorgulamalarını internet üzerinden tamamlayabilirsiniz. Yazımızın geri kalanında idarelerce borç sorgulamanın nasıl yapıldığı ve sorgulamanın tamamlanması için hangi işlem adımlarının izlenmesi gerektiğini ele aldık. Yazımızın devamını okuyarak firmaların borçları hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

İdarelerce Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumunun kullanımı kolay internet siteleri yardımıyla idarelerce borç sorgulama süreci pratik şekilde tamamlanabilir. Borç sorgulamalarının yapılması için kuruma bizzat gidilmesine gerek yoktur. Tüm sorgulama süreci güvenli şekilde, internet üzerinden gerçekleştirilebilir.

  • https://uyg.sgk.gov.tr/borc366Sorgula/ linkine tıklayarak borç sorgulama sayfasını açın.
  • Açılan sayfada ilk olarak kullanıcı adı, şifre ve görsel güvenlik parolasının girilmesi gerekir.
  • Giriş butonuna tıkladığınızda, site sizi yeni bir sayfaya yönlendirir.
  • İdarelerce borç sorgulama sonunda ulaşmak istediğiniz bilgilerin görüntülenmesi için firma sicil numarası, SGK ilk kodu ve SGK şube kodunun da girilmesi gerekir.
  • Bu bilgileri de web sitesine doğru şekilde, istenilen kutucuklara girdiğinizde, borçları görüntüleyebilirsiniz.
  • Firmayı ilgilendiren tüm sigorta bilgilerine, firma kapsamında çalışan kişilerin sigorta durumlarına ve borçlarla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

SGK İdarelerce Borç Sorgulama Şifresi Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden erişimi bulunan hesapların şifresinin unutulması durumunda, “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayarak yeni bir şifre belirlemek mümkündür. Ancak bu durum idarelerce borç sorgulama şifresi için geçerli değildir. SGK resmi internet sitesi üzerinden sorgulamaların yapılması için bir kullanıcı adı ve şifrenizin olması gerekir. Eğer şifrenizi unutursanız internet üzerinden yenisini alamazsınız. Bunun yerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gerekir. Bağlı olduğunuz SGK’ya gittiğinizde durumunuzu belirterek yetki talep formu istemelisiniz. Yeniden idarelerce borç sorgulama yetkisi başvurunuzu yaparak yeni bir şifre alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu