SGK Hizmet Dökümü

Sigortalı olarak çalışan herkes SGK hizmet dökümü alabilmektedir. Sigortalı çalışan kişinin 4A, 4B ya da 4C kapsamında faaliyet göstermesi fark eteksizin sigorta ve prim bilgileri bu belgede yer alacaktır.

Hizmet döküm belgesinde şu bilgiler yer almaktadır:

 • Temel sigorta bilgileri (kişi bilgileri, sigortalılık türü…),
 • Sigortalı olarak işe giriş ve çıkış tarihleri,
 • İşverenin aylara göre gün gün ödediği prim sayısı,
 • Kişinin sigortalılık türü,
 • Çalışılan kurum ismi.

SGK hizmet dökümünde kişinin işe ne zaman girip, çıktığı, daha önce hangi işyerlerinde çalıştığı, toplam prim gün sayısının ne kadar olduğu gibi tüm hususlar yer alır. Kısacası hizmet dökümü, kişilerin sigortalı olarak çalışma hayatlarının bir özetinden ibarettir.

SGK Hizmet Dökümü Nelerde Kullanılır?

SGK hizmet döküm belgesi sigortanıza ilişkin pek çok husus ve bilgiyi barındıran kapsamlı bir belgedir. Bu nedenle kişiler şuralarda bu belgeye ihtiyaç duyabilir:

 • Emeklilik zamanı ya da emekli maaşı hesaplamada kullanılır.
 • Kıdem ve kıdem tazminatı hesaplamada kullanılır.
 • Emeklilik ikramiyesi hesaplamada kullanılır.
 • Vize alma işlemleri için kullanılabilir.
 • Mahkemelerde ya da diğer kurumlarda ispat aracı olarak kullanılır.
 • Hizmet birleştirme işlemlerine esas olarak kullanılır.
 • Hizmet borçlanması işlemlerinde tespit aracı olarak kullanılır.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK hizmet döküm belgesi yalnızca kişinin kendisi tarafından alınabilir. Herhangi bir SGK’ya gitmek suretiyle ya da internet üzerinden e-devlet portalına giriş yaparak almanız mümkündür. E-devlet üzerinden almış olduğunuz hizmet döküm belgesini yazdırmak suretiyle çıktı alabilirsiniz. Herhangi bir onay ya da imzaya gerek olmaksızın kullanılabilir. Çünkü bu belge elektronik imza ile imzalanmıştır. Dilerseniz evrak üzerine yine e-devletten aldığınız barkodu ekleyebilirsiniz. Bu sayede evrakın teslim edildiği yer evrakı sorgulayabilecektir.

E-devlet portalında sol tarafta yer alan “işlemler” sekmesinden “SGK” sekmesine tıkayabilir ve “hizmet dökümü” kısmını seçebilirsiniz. Dilerseniz de direkt olarak “ara” butonuna “hizmet dökümü” yazarak linke ulaşabilirsiniz.

Kişilerin 4A, AB ya da 4C kapsamında sigortalı olması fark etmeksizin tüm sigortalılar bu yollardan hizmet döküm belgesi edinebilecektir. Kişilerin yapması gereken işlemler ve izlemesi gereken süreçler aynıdır.

Sigortalıların SSK sorgulamaları işlemleri eskisi gibi esgm üzerinden şifresiz olarak yapılmamaktadır. SGK sosyal güvenlik merkezi sorgulama işlem merkezini hizmete kapatmıştır. Sigortalılar hizmetleri ve primleriyle ilgili işlem yapmak ve bilgi edinmek için e devlet sistemini kullanmak zorundadırlar. Bu nedenle SSK hizmet dökümü için kullanılabilen tek site e devlettir. E devlet üzerinden sunulan SGK hizmetlerinde SSK hizmet dökümü alınması için 4A hizmet dökümü adı ile hizmetler sunulmaktadır. Kişiler bu hizmete tıklayarak kolay bir şekilde hizmet dökümüne ulaşabilir. Seçilmesi gereken hizmet şöyledir,

Resimde görülen hizmet seçimi sonrasında kişilerin detaylı hizmet dökümü ekranda yer alır. Yayınlanan döküm üzerinden inceleme yapılarak bilgi alınabilir. Örnek bir sorgulama şöyledir,

Kişilerin ekranda yayınlanan döküm ve detaylı bilgileri inceleyerek bilgi alması mümkündür. Bu konuda üyelik girişi yapılması zorunlu olduğundan kişilerin bu detayı atlamaması gerekir. Üyelik girişi yapılmazsa, kişilere resimdeki gibi bir hata mesajı yayınlanır.

SSK hizmet dökümü sorgulama yapmak için uygulamamız gereken 2 yol vardır. Bu 2 seçeneğide kullanarak doğru ve güncel hizmet bilgisine ulaşabilirsiniz. Yöntemlerin kullandıkları veri aynı verilerdir.Bu bilgilere SGK bilgi bankası üzerinden ulaşılmaktadır.

Hizmet Dökümü Bilgilerine Nasıl Ulaşabilirim?

Hizmet dökümü almak için 2 yöntem olduğunu söylemiştik. Bu yöntemlerden ilki ve en çok tercih edileni esgm bağlantısı üzerinden yapılan, aynı zamanda herhangi bir şifreye ihtiyaç duyulmayan sorgulamadır.
Bir diğer sorgulama yolu ise e-devlet sistemi kullanılarak yapılan işlemdir.
Burada yapılan işlemde e-devlet şifresi gerekmektedir.Aşağıdaki her iki bağlantıyı kullanarak SSK prim dökümü sorgulamanızı yapabilirsiniz.

YENİ BİLGİ: SGK tarafından alınan karar doğrultusunda esgm uygulaması kullanıma kapatılmış olup SSK hizmet dökümü işlemleri sadece e devlet sistemi üzerinden 4a hizmet dökümü bölümünden verilecektir. Hizmet dökümü almak için e devlet şifresiyle birlikte sisteme giriş yaparak 4a hizmet dökümü seçeneğini tıklamalısınız. Açılan pencerede sigorta geçmişiniz tüm ayrıntılarıyla karşınızda olacaktır. Dilerseniz SSK dökümünüzü yazıcıya döktürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu