SGK Hizmet Birleştirme

SGK hizmet birleştirme işlemleri, birden fazla kurumda hizmetiniz varsa, emekli olmanıza 6 ay ile 1 yıl kala başvuru yapılması ve sizin menfaatiniz doğrultusunda gerçekleşmesi gereken bir işlemdir. Örnek vermek gerekirse, herhangi bir yerden SGK ve aynı zamanda da Bağkur’u olan kişiler bu birleştiği birleştirme işlemine gerçekleştirebilmektedirler. 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik kanunu önce, ülkemizde aslında 3 ayrı Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet vermekteydi. Bunlar SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olarak sıralanması ve hizmet birleştirmesi yoluyla, birlikte değerlendirilmekteydi.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri

SGK hizmet birleştirme işlemleri, sigortalının emeklilik, malullük, ölüm veya yaşlılık hallerinde aylığa hak kazanması koşulu ile yapılan bir işlem olarak bilinmektedir. Hizmet birleştirmesi talebini yapmak için, aileye katılacak olan kurumlardan, herhangi birinin seçilmesi gerekir. Hizmet birleştirme taleplerinde, işlemler yıllık olarak hesaplanırken, 360 gün aylık olarak hesaplanırken, 30 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Yalnız burada şöyle bir ince nokta bulunmaktadır. Birleştirilen hizmet sürelerinin toplamı itibariyle, prim ödenmemiş sureler ve aynı tarihleri rastlayan süreler eklemektedir. Bu arada görevden dolayı, meydana gelen malullük ve ölüm ile sonuçlanan iş kazaları ve meslek hastalıkları durumlarında ise hizmet birleştirmesi hükümleri uygulanmamaktadır.

SGK Hizmet Birleştirme Ayrıntıları

SGK hizmet birleştirme başvurusu ancak dediğimiz gibi, emeklilik, malullük gibi durumlarda gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Başvuru yapan kurum öncelikli olarak diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini gerekli tahsis belgelerini temin ederek bunların kontrolünü sağlamaktadır. Yazılı başvurunun aslı o zamana kadar, ağırlıklı olan tahsis belgeleriyle birlikte, kendisinde geçmiş süreleri ile birlikte gerekli ise, kazanç durumunda kuruma bildirmelidir. Bütün bunlardan sonra, gerekli kontroller yapılarak, emeklilik işlemleri gerçekte ettirilmeye başlanır. Bu arada bilinmesi gerekir ki, emeklilik dilekçenizi verdiğinizde son 7 yılın 3,5 yılı hangi kuruma prim yaptıysa, o kurumdan emekli olursunuz. Kısacası Bağkur ve ya Emekli Sandığı ve ya SSK olsun son 7 yılın 3,5 yılı geçerli olan süreçtir. Emeklilik işlemi için bu konu çok önemlidir. Bu yüzden de buna göre başvurunun yapılması gerekmektedir. Bu konuda hassas olunması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu