2023 SGK Evrak Takip Nasıl Yapılır?

SGK resmi sitesinde bulunan “SGK Evrak Kaydı ve Takibi” ekranı aracılığıyla, kurum yollarını aşındırmadan evrak takibi yapmanız mümkün. Sigorta işlemleri, emeklilik işlemleri, mamullük gibi durumlarda evrak takipleri internet üzerinden yapılabilecektir.

Herhangi bir işleminiz gereğiyle SGK’ya vermiş olduğunuz evrakların güncel durumunu online olarak takip edebilirsiniz. Evraklarınızın incelemeye alınıp alınmadığı, ne zaman işleme konulduğu, hangi aşamada olduğu gibi hususları evrak takibi sayesinde takip edebilirsiniz.

Evrak takibi belirli başlıklar altında kategorilere ayrılmıştır. Siz de öncelikle evrakınızın hangi işleme ilişkin olduğunu tespit edin. Daha sonra ise sizin evrakınıza ilişkin olan sekmeye tıklayın. Siteye girdiğinizde şu sekmeleri göreceksiniz:

  • Evrak Kayıt ve Takip Sistemi: Genel evraklarınız için bu sekmeleri kullanabilirsiniz.
  • Emeklilik İşlemleri Evrak Takip Sistemi: emekliliğe ilişkin olan evraklarınızı buradan takip edebilirsiniz.
  • 4C Emeklilik İşlemi Evrak Takibi: emekli sandığından emekli olacak kişilerin evraklarını takip edeceği sistemdir.
  • 2023 Evrak Takibi: Malullüğe ilişkin evrakları olan kişiler buradan takip edebilir.

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Genel evraklarınız için SGK evrak takibi yapmak isterseniz, TC kimlik numaranızı bilmeniz gerekir. Takip etmek istediğiniz evrakın yılını da bilmelisiniz. Bu iki bilgiyi doldurmanız halinde “evrak ara” butonuna tıklayın. Sistem tarafından bulunan evraklar listelenecektir.

Emeklilik işlemleri için SGK evrak takibi yapacaksanız, SGK resmi sitesine girerek ilgili evrak takibi alanına tıklayın. Sisteme giriş yapmak içinse TC kimlik numaranızı giriniz. Ayrıca başvuru esnasında vermiş olduğunuz cep telefonu bilgisini giriniz. Bu bilgileri doldurarak “evrak ara” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan evrakları inceleyerek emeklilik başvurunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2023 evrak takibini kullanarak SSK emekliliği, malulen emeklilik, engelli maaşı gibi konulara ilişkin evraklarınızı takip edebilirsiniz. 2022 evrak takibi sistemine TC kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir. Ekstra bilgi istenmeyecektir.

SGK Evrak Takip Sisteminin Avantajları

Bir evrakın durumunu sormak üzere sürekli olarak kuruma gitmenize gerek olmadan, evrakın son halinden haberdar olabilirsiniz. Özellikle emeklilik işlemleri ile uğraşan yaşlılar ve malullük nedeniyle emekli olan kişiler için oldukça kolaylık sağlayacaktır. sistem üzerinde işlem yapılamıyor olması da sistemi güvenli kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu