SGK E-Borcu Yoktur, SGK Borcu Yoktur Sorgulama

Bireyin üzerine SGK kurumundan herhangi bir borç olmadığını belli eden belgeye, SGK borcu yoktur, belgesi denmektedir. Sorgulama işlemine yardımcı olan bu belge, farklı kanallar aracılığı ile kolaylıkla alınabilmektedir.

SGK Borcu Nedir? Ne Demektir?

SGK borcu yoktur belgesi ile ilgili ayrıntılara girmeden önce ilk olarak olası bir borcun ne anlama geldiğini ortaya koyalım. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda mevcut prim borcuna SGK borcu denmektedir. Beklenen zamanda emekli olunması için primlerin ödenmesi ve bireylerin SGK’ya borcunun olmaması gerekmektedir. SGK borç durumunun takibi hem kişilerin hem de işveren kurumların görevidir.

SGK Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Biriken borç miktarları hem bireysel kişileri hem de işverenleri zor durumda bırakabilmektedir. İşverenlerin firma ile ilgili sıkıntılar yaşamasına sebep olabilir, ihalelere ve anlaşmalara girmelerini engelleyebilir. Kişilerin ise emeklilik haklarını geciktirebilir. Temel sigorta haklarından faydalanmalarını engelleyebilir.

SGK Borcu Nasıl Sorgulanır?

Farklı başvurularda ve birçok durumda ihtiyaç duyulabilen belge, SGK borcu yoktur nasıl alınır? Dijital ortam üzerinden bu belgeye ulaşım kolay şekilde gerçekleştirilebilir.

 • e-Devlet üzerinden mevcut borçlar ve SGK e borcu yoktur belgesi sorgulanabilmektedir.
 • C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yardımıyla giriş yapılır.
 • Kişinin e-Devlet şifresi yoksa, PTT aracılığı ile yeni şifre alınmalıdır.
 • Arama çubuğuna e borcu yoktur SGK yazılarak ilgili sayfa açılır.
 • İlgili sayfaya e-Devlet üzerinden değil, direkt bir bağlantı açmak isterseniz, SGK resmî sitesinden bulunu gerçekleştirebilirsiniz.
 • http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa sitesi açılır.
 • Sitenin üst kısmındaki menüden “İşveren” seçeneğine tıkanır.
 • Açılan sayfada farklı işlem seçenekleri yer almaktadır. “E-Borcu Yoktur Uygulaması (4A)” seçilir.
 • Yeni sayfadan gerekli bilgiler (kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi) ile giriş yapılır.
 • Borç sorgulanır.
 • Mevcut borç yok ise, çıkan sayfada SGK borcu yoktur yazısı içeren bir belge vardır.
 • SGK borcu yoktur belgesi PDF şeklinde sanal ortamda veya çıktı şeklinde kopyalanabilir.

Mevcut borç var ise, SGK borcu yoktur belgesi yerine bu borç ile ilgili bilgiler çıkacaktır. SGK’ya olan borç miktarı ödenene kadar e SGK borcu yoktur belgesine erişim sağlanamaz. Borç ödeme gerçekleştikten sonra bu bilgi, sisteme yansıyacaktır. Borcunuz kapandıktan sonra aynı işlem adımlarını uygulayarak siteye girebilir ve SGK borcu yoktur belgesine erişim sağlayabilirsiniz.

Vergi Borcu Nedir?

Her vatandaşın devlete ödemesi gereken vergiler bulunur. Bu vergilerin aksatılması veya ekonomik şartlardan ötürü geciktirilmesi, vergi borcu durumuna sebep olur. Çalışanların ve işverenlerin ödemesi beklenen vergilerin değişiklik göstermektedir. İşletme sahiplerinin firma adına ödemeleri gereken çeşitli meblağlar bulunmaktadır. Vergilerin miktarları, kazanç miktarları hesaba katılarak belirlenmektedir.

Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Sorgulanır?

SGK borcu yoktur ve vergi borcu yoktur belgeleri, birbirlerinden farklıdır. Başvurularda ve ihalelerde bu iki belgeye de ihtiyaç duyulmaktadır. Vergi borcu yoktur belgesinin temini farklı yollarla gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki, bağlı olunan Vergi Dairesi aracılığı ile başvurudur. Bir dilekçe ile vergi borcu yoktur temini veren belge istenebilir.

İnternet üzerinden de ilgili belgeye ulaşım sağlanabilir. Gelir Dairesi Başkanlığının internet sitesinden yeni dilekçe talebi oluşturularak “Borcu Yoktur” seçeneği işaretlenir. İstenilen belge dijital ortamda oluşturularak iletilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu