SGK Çağrı Merkezi Nedir?

Ülkemizin her bireyi için 2010 yılından beri çalışma hayatı konusunda bilgi alabileceğimiz, her türlü sorumuzu, önerimizi, ihbarımızı, dileğimizi ve şikayetimizi sunabileceğimiz bir hat bulunuyor. 7 gün 24 saat ulaşabileceğimiz SGK çağrı merkezi ile iletişime girmek için yapmamız gereken tek şey ise cep telefonunuzdan 170 numarasını aramanız. Merkeze giden tüm aramalarınız en yetkili merciler tarafından dikkate alınacak ve çözüm bulunmaya çalışılacaktır.

Eğer anlık olarak sizinle iletişime geçilemezse en fazla 72 saat sonra çözüm bulunup tarafınıza iletilecektir. Bu numarayı aradığınız zaman ise karşı tarafa kendi bilgilerinizi iletmeniz gerekiyor. Kimliğinizi doğrulamak için de bazen sizlere annenizin kızlık soyadı gibi yalnızca sizlerin bilebileceği sorular sorulabiliyor. Ayrıca bu hizmette görevli kişilerin yüzde ellisi engelli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu numarayı aradığınız takdirde ise operatörünüzün sabit hatlar ücreti ile ücretlendirileceksiniz.

SGK Çağrı Merkezi Hangi İşlemlerimizle İlgilenir?

Yalnızca cep telefonunuzdan 170’i tuşlayarak erişeceğiniz bu merkez size birçok alanda yardımcı oluyor. Hangi konuda soru sorarsanız sorun SGK çağrı merkezi görevlisi, işinin uzmanı ekiplerince cevap alıyorsunuz.

En geç 3 iş günü sonra cevap alacağınız bu numara sizlere çalıştığınız kurumun iş, işlem ve çalışma şartları gibi birçok prosedürü sorabilme hakkı, işçi, işveren ve çalışanların her türlü hakkını öğrenebilme ve emeklilik, sigortalı çalıştığınız gün bilgisi, şu an sigortanız yatıyor mu yatmıyor mu hususunda bilgiler alma şansı sunuyor.

Bu numarayı tuşladığınız zaman ayrıca emeklilik için kaç yaşına gelmeniz gerektiği, kaç gün priminiz olması gerektiği, emekli maaşınızın ne kadar olacağı gibi bilgileri de gerekli müdürlüklere gitmeden öğrenebilirsiniz. Ancak bu numarayı tuşlayarak emeklilik işlemlerinizi başlatamazsınız. Ayrıca 170’i arayarak sigortasız işçi çalıştıran işletmelerdi de ihbar edebilirsiniz.

SGK Çağrı Merkezi İşlemimizde Dikkat Edilecek Hususlar

Hepimiz için faydalı bilgiler içerebilecek ve bizim sorunumuzu çözebilecek bu numarayı aradığımız zaman dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan en önemlileri ise arama sırasında kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Yine anlık olarak işlem yapılamadığı zaman size verilen müşteri takip numarasını kimseyle paylaşmamanız da gerekmektedir.

Bununla birlikte işyerinizle yaşadığınız problemleri ihbar edecekseniz; işyerinin adı, açık adresi, hangi alanda hizmet verdiği ve işe giriş-çıkış tarihinizi eksiksiz bildirmeniz, sigortasız işçi çalıştırılan yer ihbarında da sigortasız çalışan işçilerin ad ve soyadları, işyerinin adresi ve adının tam olarak karşı tarafa aktarılmasıdır.

Ayrıca SGK çağrı merkezi son zamanlarda anlaşmalı boşanma amacıyla da aranabiliyor. BU arama sırasında anlaşmalı boşanacak kişilerin adları ve soyadları, beraber yaşadıkları evin adresi, boşanacak kişilerin TC kimlik numaraları eksiksiz ve hızlıca çağrı merkezine aktarılmalıdır. Bu hususlara dikkat ederek sorununuzu hızlı ve kolayca çözüme ulaştırabilirsiniz.  Bütün bu bilgiler ışığında son zamanlara SGK çağrı merkezini arayarak bilgi sahibi olmak isteyenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu