SGK 4a Hizmet Dökümü

SGK 4a nedir sorusunun cevabını vermek gerekirse: bir iş yerinde kadrolu olarak değil de sözleşmeli olarak çalışan kişileri tanımlayan sigorta şeklidir. Önceden SSK’ya 4A statüsünde prim ödeyenlerle aynı gruptadırlar. SGK’daki ilgili kanunun 4. maddesinin a bendine uyan çalışanları kapsamaktadır.

4a sigorta kolu aslında Türkiye’de en çok sayıda kişinin çalıştığı gruptur. Bu sebeple de bu grubu ilgilendiren zamlar, primler, emekli maaşları gibi konular da çok ses getirmektedir. Ayrıca bu gruba yapılan zam ya da yeni haklar da sadece bu kişileri değil aynı zamanda onların bakmakla yükümlü olduğu kişileri de etkileyeceği için bilinenden kat be kat fazla kişinin hayat kalitesi de söz konusudur.

4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A’lıların sigorta ve prim bilgilerinin bulunduğu ve ne kadar gün sigortalı olduğu hangi şirketler çalışıldığı ve bu şirketler hangi aylarda sigortalarını ödediğini görebilecekleri bir belgedir. SGK’nın yaptığı bu belge ile çalışanlar kendi çalışma hayatına dair birçok bilgiye ulaşabilirler.

4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Özel şirketlerde çalışanlar ve devlet kurumlarında çalışan bazı kişilerin dahil olduğu 4a grubundakiler 4A hizmet dökümlerini almak için e-devlet uygulamasına giriş yaparak bu bilgilerine ulaşabilirler. E-devlet’e girebilmek için de birçok yöntem vardır. Bunlardan en çok tercih edileni şifre ile giriştir. Şifresi olmayanlar ise herhangi bir PTT kuruluşuna gidip 2 lira karşılığında şifre edinebilirler. Ardından e-devlete girip hizmet dökümlerini alabilirler. Bu sayede de ne kadar süre sigortalı çalıştıklarını, primlerinin ne kadar yatırıldığını ve bir gün emekli olmak isterlerse ne kadar maaş alabileceklerini kolaylıkla hesaplayabilirler.

4A hizmet dökümünde şu bilgiler bulunmaktadır:

  • Çalıştıkları şirket bilgileri
  • İlk defa girdikleri işe giriş ve işten çıkış tarihleri
  • Sigortalı olarak çalıştıkları gün sayısı
  • Sigorta primlerinin ne zamanlar ödendiği yahut ödenip ödenmediği bilgisi
  • Sigortalı oldukları dönemde yerine getirdikleri hizmetler
  • Sigortalıya yani kendisine ait bilgiler

E-devletten 4a hizmet dökümü bilgilerine bakarak hem geçmiş hem de şuanki ödemelerinin doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğini kontrol edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu