Şahıs Şirketi Nedir, Ne Değildir?

Günden güne kapanan büyük şirketler, çalışma şartlarının zor hale gelmesi, tatmin etmeyen maaş oranları gibi sebepler artık kendi işinizi yapmak için adım atmanızı sağlayabilir. Bu hayali gerçekleştirmenin en kolay yolu da, şahıs şirketi açmaktan geçer. Peki bu kadar kolay mıdır şahıs şirketi kurmak? Şahıs şirketi tam olarak nedir? Şahıs şirketi nasıl kurulur? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtı aşağıdaki satırlarda saklı.

Şahıs Şirketi Nedir?

Birey şeklinde kurulan anonim ve limited şirket tiplerinden daha ufak çaplı olan şirketler, şahıs şirketidir. Diğer şirket türlerine göre çok daha kolay şekilde kurulan şahıs şirketleri aynı zamanda düşük maliyetlidir. Şahıs şirketi çatısı altında genellikle tek bir kişi sorumluluk alır -ki bu durumda bu görev size ait olacaktır- ve şirket ile ilgili yaşanan bütün sorunlarda yetkili olur.

Şahıs Şirketi Türleri Nelerdir?

Şahıs şirketleri genellikle adil şirketler, komandit şirketler ya da kolektif şirketler olarak karşınıza çıkar. Türkiye’de komandit ve kolektif şirketler pek de yaygın değildir. Adil şirketler, çok daha kolay ve çabuk bir şekilde kurulup kapandığından en basit şahıs şirketi olma özelliğini taşır. Adil şirketlerin, sahibinden ayrı bir varlığı bulunmaz.

Şahıs Şirketi Açmak İçin Ne Yapmalısınız?
Kararınızı verdiyseniz, bütün sorumluluğu da alıyorsanız yapacağınız tek şey şahıs şirketi açmak için gerekli olan belgelere sahip olmak. Dilerseniz bu belgeleri kendiniz toplayabilirsiniz.

Ama bu görevi bir muhasebeciye devrederek şimdiden şirket sahibi olmanın keyfini sürmeniz, gelecekteki şirketiniz için de çok daha sağlıklı olacaktır. Belli bir ücret karşısında anlaşacağınız muhasebeci sizin adınıza gerekli olan bütün işlemleri tamamlayacaktır.

İşe başlama formu, 2 adet imza beyannamesi, 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı sureti, 2 adet ikametgâh, şirketi kuracağınız adres eğer size aitse tapu fotokopisi, değilse işyeri olarak kullanılacak yerin kira kontratı gibi evrakları tamamladıktan sonra geriye, iş yerinizin bağlı olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmak kalıyor.

Bingo! Artık şahıs şirketi sahibi olmak için başvuru yapabilirsiniz.

Şahıs şirketlerinin kurulum süreci, anonim ve limited şirketlere göre daha kısa, evrakları ise daha azdır. Düşük muhasebeci ücreti, düşük defter tasdik ücreti, kademeli vergi sistemi gibi birçok avantaja sahip olan şahıs şirketinin sahibi olarak çok daha hızlı bir şekilde işlerinizi faaliyete geçirme imkanına sahip olursunuz. Böylece, hayalleriniz size bir adım daha yaklaşmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu