Sağlık Ocağı Randevu

Kapsamlı tetkik ya da cerrahi müdahale gerektirmeyen, küçük çaplı sağlık sorunlarının tespit edilip muayene edilmesi, rutin kontroller ve uzun süreli kullanımı devam etmekte olan reçetelerin periyodik olarak yenilenmesi gibi durumlarda başvurmakta olduğumuz sağlık ocağı, hızlı ve ücretsiz bir şekilde pek çok sağlık hizmetinden zahmetsizce faydalanabilmemize olanak tanıyor. Fakat bu kurumların da, hemen hemen tüm hastane ve sağlık kuruluşlarının uyguladığı gibi hastalarını randevu ile kabul etmekte olduklarının altını çizmekte yarar var. Gerek binalarının fiziki boyutları, gerekse de bünyelerinde barındırmakta oldukları hekim sayısının çok da yüksek olmaması gibi nedenlerden ötürü hastaların bu sağlık merkezlerine gitmeden önce randevu almaları, alacakları hizmet kalitesini arttırırken aynı zamanda koridorlarda saatlerce beklenilmesinin de önüne geçmiş olmaktadır.

Alo 182 ile Sağlık Ocağı Randevusu

Bağlı bulunmakta olduğunuz sağlık ocağına başvurmadan önce, randevu alabileceğiniz iki alternatifiniz mevcut. İkisi de son derece pratik ve işlevsel. İlk olarak 182 Çağrı Hattı’nı ele alalım. Telefonunuz arama bölümünden tuşlar kısmına dokunun. Başında herhangi bir kod girmeden 182 rakamlarını tuşlayın. Çıkan yetkili operatör, kimliğinize ait birkaç bilgi üzerinden tarafınıza bazı sorular yöneltecektir. Bu sebeple telefon görüşmesini başlatmadan önce nüfus cüzdanınızı yanınıza almanızda fayda var. Sizden talep edilmekte olan kimlik bilgilerini, müşteri temsilcisine aktarmanız halinde, sizden il ve ilçe beyan etmenizi isteyecektir. Ardından ikametgahınız doğrultusunda bağlı bulunduğunuz sağlık ocağına, arzu etmekte olduğunuz gün ve saat dilimi içerisinde aile hekimi randevusu tanımlayacaktır.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) Üzerinden Sağlık Ocağı Randevusu

Veri tabanı T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan bu sisteme isterseniz üyelik işlemi gerçekleştirebileceğiniz gibi, arzu ederseniz e-devlet şifreniz aracılığı ile doğrudan giriş işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Üye değilseniz buradan üye olabilir, kayıtlı bir profiliniz mevcut ya da e-devlet şifreniz ile erişim sağlamayı istiyorsanız da buradan giriş geçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin ardından, karşınıza çıkan sayfanın sağ yanında bulunmakta olan “Randevu Al” kısmına tıklayın. Sistem sizi otomatikman bağlı bulunduğunuz aile hekimin, muayene için uygun boş gün ve saatlerinin yer aldığı sayfaya yönlendirecektir. Burada talep ettiğiniz gün ve saati seçip, gerekli kontrollerin ardından onay kodunu girerek sağlık ocağı randevu alma işleminizi başarılı bir şekilde tamamlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu