Radar Cezası Sorgulama Nereden Yapılır?

Radar cezası sorgulama işlemi için bir sürü farklı seçenek bulunur.

Kasıtlı olarak ya da kasıtlı olmadan belirli ana yollarda önceden ilgili kurumca belirlenmiş hız sınırını geçen sürücülere radar cezası uygulanır. Radar cezası ya da aracın plakası için işleme girmiş herhangi başka bir trafik cezası sorgulama işlemi için yapılması gereken işlemler şöyledir:

 • İlk adım olarak Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesine giriş yapılır.
 • Ardından Ceza Sorgulama sekmesine tıklanır.
 • İstenilen bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde girilir.
 • Çıkan ekranda ad soyad doğum tarihi ve kimlik numarası bilgileri doğru şekilde girilir.

Tüm istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde girildikten sonra kişi adına kesilmiş olan bütün radar cezaları ve diğer trafik cezaları ekranda sorgulanabilir.

Bir diğer seçenek olarak da radar cezası ya da trafik cezası sorgulama işlemi telefon üzerinden belirlenen numaralar aranarak da yapılabilir. Telefon üzerinden radar cezası ve trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için yapılması gereken işlemler şöyledir:

 • Cep telefonunun kısa mesaj bölümüne TPC PLAKA NO TESCIL TARIHI TC KIMLIK NO yazılarak 1189’a kısa mesaj gönderilir.
 • Karşılığında tüm radar cezaları ve trafik cezalarını içeren bir kısa mesaj alınır. Bu mesaja bakarak ceza tutarı öğrenilir.
 • Ayrıca gelen trafik cezasının ya da radar cezasının ayrıntılarını öğrenmek isteyen kişiler, gelen mesaja TPC AYRINTI yazıp yanıtlarlar ise tüm cezaların ayrıntılarına ulaşabilirler. Bu sayede mevcut radar ya da trafik cezalarının tüm detaylarını incele şansı mümkündür.

PTT resmi web sitesinden de radar cezası sorgulama mümkündür. PTT resmi web sitesi üzerinden radar cezası ve trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için yapılması gereken işlemler şöyledir:

 • PTT resmi web sitesine giriş yapılır.
 • Çıkan ekranda Ceza Sorgulama sekmesi seçilir.
 • Açılan ekranda istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girilir.
 • En son kişinin adına kesilmiş olan radar cezası ve trafik cezası ekranda görüntülenebilir.

Radar cezası ve trafik cezası sorgulama yöntemleri bunlardır. İki ceza türü de aynı adresler üzerinden ortak şekilde sorgulanabilir ve ekrana çıkan tutarlar rahatlıkla incelenebilir.

Radar Cezası Ne Kadar?

Radar cezası ücreti bulunan yola ve aşılan hız üst sınır limitine göre değişiklik gösterir. Bulunan yoldaki maksimum hız sınırı %10 oranında aşan kişilere ceza kesilir. Örnek vermek gerekir ise hız sınırı saatte 70 km olan bir yolda uygulanan ceza miktarlar şu şekildedir:

 • Üst hız sınır değerini %30 oranında aşan sürücüler için uygun görülen ceza miktarı 314 TL ve 10 ceza puanı şeklindedir.
 • Üst hız sınır değerini %30 ile %50 oranları arasında aşan sürücüler için uygun görülen ceza miktarı 652 TL ve 15 ceza puanı şeklindedir.
 • Üst hız sınır değerini %50 oranında aşan sürücüler için uygun görülen ceza miktarı 1339 TL olarak belirlenmiştir.

Üst hız sınırı aşımı sebebi ile radar cezası uygun görülen kişiler, ceza ücretini cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderler ise %25 oranında bir indirim uygulamasına hak kazanırlar.

En Yüksek Radar Cezası Ne Kadar?

En yüksek radar cezası ücreti üst hız sınır değerinin %50 oranında aşılması ile kesilen ceza tutarıdır. Bu da 1339 TL miktarındadır.

Plakadan Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan radar cezası sorgulama işlemi, farklı seçenekler aracılığı ile yapılabilir. Bu seçenekler şunlardır:

 • E-Devlet uygulaması aracılığı ile radar cezası sorgulama işlemi yapılabilir.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama sekmesine ulaşılarak plaka bilgileri girilir ve sorgu işlemi tamamlanır. Aynı zamanda E-Devlet uygulaması üzerinden radar cezaları ve trafik cezaları ödeme işlemleri de yapılabilir.

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na atılacak kısa mesaj ile radar cezası sorgulama işlemi yapılabilir.

Cep telefonunun kısa mesaj bölümüne TPC PLAKA NO TESCIL TARIHI TC KIMLIK NO yazılarak 1189’a kısa mesaj gönderilir ve yanıt olarak bir mesaj alınır. Alınan mesajda kişi adına yazılmış olan radar cezaları ve trafik cezaları görüntülenebilir.

Ayrıca kesilen cezaların ayrıntısı öğrenmek isteyen kişiler de TPC AYRINTI yazarak gelen mesaja yanıt verirler ise, kişi adına kesilmiş olan tüm cezaların ayrıntılarının bulunduğu bir kısa mesaj daha gelir. Bu mesaj sayesinde tüm cezaların tüm ayrıntıları incelenebilir. İnceleme sonunda Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden kredi kartı ile online ceza ödeme yapılabilir.

 • Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesi aracılığı ile radar cezası sorgulama işlemi yapılabilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesine giriş yapılır ve istenen ad, soyad, TC Kimlik Numarası, ve doğum yılı bilgileri girilerek doğrulama işlemi yapılır. Doğrulama işlemi onaylandıktan sonra, Araç Plakasına Yazılan Trafik Ceza Sorgulama ya da Sürücü Belgesine veya Şahsa Yazılan Trafik Cezası Sorgulama seçeneklerinden biri seçilir. Çıkan ekranda istenilen plaka bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girilir ve ceza sorgulama işlemi yapılabilir.

Radar cezası sorgulama işlemi kısa ve kolayca bu yöntemler aracılığı ile yapılabilir. Ceza yediğini bilen ya da emin olmak isteyen kişiler bu yöntemler ile evden bile çıkmadan dakikalar içinde cezalarını öğrenebilirler.

Radar Cezası Araca Mı Yazılır?

Radar cezaları araca yazılır. Bir başka durum olarak da sürücü kişiye de yazılabilir. Cezanın kime yazılacağını belirleyen kural şu şekildedir: Eğer ki üst hız sınır limitini geçmiş olan araç durduruldu ise, radar cezası aracı kullanan kişiye yazılır. Şayet araç durdurulmadı ise, ceza aracın plakasına kameralar yardımı ile yazılır ve araç sahibinin ikamet ettiği adrese ceza miktarını tebliğ eden kağıt gönderilir.

Kısaca eğer üst hız sınır limitini aşmış olan araç durdurulursa ve sürücünün kimliği tespit edilir ise, ceza sürünün ehliyetine yazılır ve puan da sürücü kişinin ehliyet puanından düşer. Fakat üst hız sınır limitini aşmış olan araç durdurulamadı ise, ceza aracın plakasına yazılır ve aracın resmi sahibinin ikamet adresine gönderilir ve ceza puanı da araç sahibi kişinin ehliyet puanından düşer.

Radar Cezası İndiriminden Nasıl Faydalanır?

Radar cezası indiriminden faydalanmak için ceza kesildiği andan itibaren 15 gün içinde ödeme yapılmalıdır. Bazen eski tarihli cezalar da sonradan kesilebiliyor. Bu tarz durumlarda ise, cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün için yapılan ödemelere indirim uygulanıyor.

Bu indirimin bedeli ceza miktarının %25’i kadardır.

Radar Cezası Ne Zaman Gelir?

Radar cezası kesilme tarihi 3 ila 7 gün içerisinde E-Devlet uygulaması üzerindeki ilgili sistemde görüntülenebilir. Ceza yediğini düşünen kişilerin o andan itibaren E-Devlet uygulaması üzerindeki ilgili sistemi takip etmeleri kişilerin cezadan haberdar olması için önemlidir.

Radar Cezası Nasıl Ödenir?

Radar cezası ödeme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • PTT şubelerine gidilerek nakit para ya da kredi kartı ile ödeme yapılabilir.
 • E-Devlet uygulaması üzerinde yer alan Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme sekmesi kullanılarak kredi kartı ile online ödeme yapılabilir.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesi aracılığı ile kredi kartı kullanılarak online ödeme yapılabilir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi aracılığı ile kredi kartı kullanılarak online ödeme yapılabilir.

Radar Cezası İtirazı Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda kişi hız sınırını aşmadığını savunabilir. Ya da kesilen cezada bir yanlışlık olabilir. Bu gibi durumlarda kişilerin radar cezası itirazı hakları vardır. Radar cezası itirazında bulunmak için cezanın kesildiği ya da tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine başvurulması gereklidir. Bu başvuru için gerekli evraklar şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Karar tutanağı ve tebligat fotokopisi,
 • Dilekçe

Kişi belirlenen belgeleri eksiksiz olarak toplayıp doldurduktan sonra Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunabilir. İtiraz kabul görülür ise radar cezası silinir. Ehliyet puanı da tekrardan yükseltilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu