PTT APS Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’nin APS takibi sorgulaması, 3 farklı kanal üzerinden yapılabilir:

 • PTT resmi internet sitesi
 • E-devlet
 • 444 1 778 numaraları telefon hattı

APS takibinin yapılması, her kanaldan farklı adımların izlenmesi ile yapılır. 444 1 778 numarasını arandığında gönderi takip numarasının girilmesi takip sonucunu öğrenmeyi sağlayacaktır. PTT resmi sitesinden de T.C. kimlik numarasıyla ve gönderi takip numarası bilgilerinin sayfaya girilmesi, gönderiyi takip etmeyi sağlayacaktır.

E-Devlet üzerinden APS Takibi Nasıl Yapılır?

APS takibinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi için şu adımların izlenmesi ile gerçekleşebilir:

 • E-devlet sistemine giriş yapılır.
 • PTT sayfası açılır.
 • Arama çubuğu olan “Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?” kısmına PTT gönderi takip yazılarak aratılır.
 • Daha sonra, sistem tarafından talep edilen PTT takip numarası ve T.C. kimlik numarası bilgileri yazılır.
 • “Sorgula” tuşuna tıklanır ve gönderinin nerede olduğu bilgisine erişilir.

Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tebligat belgesinin sorgulaması, iki farklı şekilde gerçekleştirilir:

 • Eğer daha önceden olan bir tebligatın sorgulaması yapılacaksa, PTT’nin internet adresi kullanılır. Tebligat belgesinin nerede olduğu bu şekilde öğrenilebilir.
 • Daha önce herhangi bir tebligat alınmamışsa ve eğer gelebilme ihtimali olan bir tebligat varsa, e-devlet sistemi dahilinde bulunan “E-Tebligat” sekmesi kullanılır. Buradan T.C. kimlik numarası girilerek isim üzerine oluşturulmuş tebligatlar öğrenilebilir.

PTT Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT’nin tebligat sorgulaması, PTT müdürlükleri ve internet sitesi üzerinden yapılabilir. Her iki kanalda da kimlik ibrazı zorunludur ve isme gelen tebligatlar ancak kimlik ibrazı yapılarak öğrenilebilir.

PTT APS Nedir?

Acele posta servisi olarak da bilinen APS, PTT aracılığı ile Türkiye’nin her yerine gönderilmek istenen kargoların en hızlı biçimde iletilmesini sağlayan bir sistemdir. APS genellikle önemli evrak, doküman ve dosyaların bir yerden başka bir yere hızlı bir biçimde gönderilmesini sağlar. Ancak sadece evrak veya resmi belgeler değil istenen cinste kargolar da APS ile gönderilebilir. APS sadece kamudan tüzel kişiliklere gönderilen belgelerle ilgilenmez. Herkes APS üzerinden hızlı bir biçimde kendi dokümanlarını farklı bir yere gönderebilir veya kendilerine gönderilmiş dokümanları hızlı bir biçimde alabilirler ve tüm bunların sorgusu, APS takibi ile sağlanabilir.

PTT APS Ücreti Ne Kadardır?

APS ücreti, PTT tarafından güncel olarak şöyle belirlenmiştir:

 • 3 kg kargo (3 kg dahil olmak üzere) 20 TL’dir.
 • 3- 30 kg arasında olan kargolar için ise, 3 kg itibari ile her kg başına 1,80 TL ücret alınır. Yani 5 kilogramlık bir kargonun gönderim ücreti, 23,60 TL olarak belirlenir.

APS gönderimlerinde normal kargo hesaplamalarına dahil edilen mesafe hesaplanmaz.

PTT İle Nasıl Evrak Gönderilir?

PTT üzerinden gönderilecek evrak için PTT şubelerine gidilmesi zorunludur. Şubelere gidilmesinden sonra gönderilecek evrakın cinsi belirtilir ve gönderim formu doldurulur. Bu form dahilinde, evrakı gönderenin adı, soyadı, telefon numarası, T.C. kimlik numarası ve evrakı gönderecek olduğu yerin açık adresi belirtilmek zorundadır. PTT üzerinden gönderilen evrakların birçoğu APS ile gönderilir. Kişilerin kendi bilgilerini doğru bir biçimde doldurmalarının ardından gönderecekleri kişilerin de bilgilerini doldurmaları gereklidir.

PTT APS Ne Kadar Sürede Gider?

APS’nin ulaştırma süresi, aynı il veya yakın çevre iller için 1 gün olarak belirtilmiştir. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gönderilen APS’ler ise en fazla 3 gün içinde gönderilmek istenen yere ulaşır. APS takibi yapılarak gönderilen posta ya da tebligatın nerede olduğu ve tahmini teslim tarihi bilgileri de öğrenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu