Personel Sigorta Primleri Nasıl Düşer

İşletmeler için en büyük gider kalemlerinden biri, personele ödenen maaşlardır. Birde bunlara yine her personel için ödenen personel sigorta primleri eklendiğinde masraflar tahmin edilenden çok daha yukarıya çıkıyor. Bu sebeple, birçok işletme sahibi maaşlara herhangi bir müdahalede bulunamayacakları için özellikle sigorta primi ödemelerini mümkün olduğu kadar düşürebilmek için her yolu denerler.

Personel Sigorta Primleri ile Bir Çalışanın İşverene Maliyeti Ne Kadardır?

2016 yılı Ocak ayı itibarı ile 2000 TL ücret ile çalışan bir işçinin işverene toplam maliyeti vergiler ve personel sigorta primleri dâhil 3427 TL’yi buluyor. Tabii ki bu durum özellikle çok sayıda çalışanı olan işletmeler için ciddi bir maddi yük anlamına geliyor. Bu yükün altından kalkabilmek için ellerinden geleni yapan işverenler, bazı koşulları yerine getirerek devletin kendilerine tanıdığı özellikle personel sigorta primlerini düşürmelerine yardımcı olan avantajlardan faydalanabiliyorlar.

Personel Sigorta Primleri Nasıl Düşürülür?

İşletmeler, bazı kuralları yerine getirdikleri takdirde devletin kendilerine tanıdığı %5’lik sigorta primi indirimi imkânını kullanabiliyorlar. Aşağıda sıraladığımız şartları yerine getiren tüm işverenler, devletin kendilerine uyguladığı %20,5 oranındaki SGK işveren payını %15,5’e indirerek her ay iş başına ortalama %5 oranında bir kâr sağlayabiliyorlar. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İş yerinde çalışan tüm çalışanların aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna vermek.
  • İşyerinde çalışan tüm çalışanların sigorta primlerinin sigortalı hissesine denk gelen tutarı ve yine hazine tarafından karşılanmayan işveren hissesine ait tutarı yasal süre içinde ödemek.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na daha önceden kalmış herhangi bir prim, idari para cezası veya bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı gibi borçlara sahip olmamak.

Personel Sigorta Priminin Düşürülmesinin Avantajları Nelerdir?

Eğer yukarıda bahsettiğimiz %5’lik indirimi, rakamlar ile ifade edersek konunun önemini ve işveren bakımından ne kadar avantajlı olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Örneğin, 2000 TL maaş alan bir çalışan için ödenen 574 TL tutarındaki SGK işveren payı, uygulanacak olan %5 indirimden sonra 434 TL olarak hesaplanır ve bu çalışandan bir yıl içinde elde edilecek olan kâr toplamda 1744 TL’yi bulur. Bu da her çaptaki işletme ve işveren için önemli bir rakamdır. Özellikle çalışan sayısı yüksek olan işletmelerde bu şekilde yapılacak olan kâr yıl bazında çok önemli miktarları bulabilir.

İşletmelerin bu indirimden faydalanabilmeleri için herhangi bir kuruma özel bir başvuruda bulunmaları da gerekmiyor. Bahsettiğimiz şartları yerine getiren her işletme %5 personel sigorta primleri indiriminden faydalanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu