Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Özel Güvenlik maaşları son zamanlarda oldukça popüler olan özel güvenlik mesleğinin yayılması ile birlikte oldukça fazla merak edilen bir konu haline gelmiştir. Özel güvenlik maaşları kişinin görev yaptığı kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Son zamanlarda oldukça fazla özel güvenlik görevlisi işe alınmaktadır. Bu durum da güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin sayısını arttıran önemli bir faktördür. Bu mesleği yapmak için kişilerin karşılaması gereken bazı koşullar vardır. Bu koşulları sağlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olabilirler.

Özel Güvenlik Olmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Özel güvenlik olmak için istenen koşullar kısaca şu şekildedir:

  • Kişinin sağlıklı bir şekilde karar vermesini önleyecek herhangi bir mental rahatsızlığının bulunmaması.
  • Kişinin 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.
  • Özel güvenlik görevleri silahlı görev ve silahsız görev olarak ikiye ayrılır. Silahlı görev yapacak kişilerin en az lise mezunu olması, silahsız görev yapacak kişilerin ise minimum 8 sene ilkokul / ortaokul eğitimi almış olmaları gereklidir. Silah kullanımı için eğitim seviyesinin yüksek olması gereklidir.
  • Her işe alımda olduğu gibi bu iş kolunda da adayların belirli bir incelemeden geçer. Bu incelemenin başarılı şekilde geçilmiş olması gereklidir.
  • Özel güvenlik olmak isteyen kişilerin ilgili kanun tarafından belirtilmiş olan güvenlik eğitimi derslerini almış olması ve bu derslerden yapılan sınavı başarılı bir şekilde geçmiş olması gereklidir.

Kurumlara Göre Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Kurumlara göre özel güvenlik maaşları ne kadar sorusu özel güvenlik olarak çalışacak kişiler tarafından araştırılan ve merak edilen bir konudur. Özel güvenlik maaşları kişinin çalışma durumuna ve çalıştığı kuruma göre değişiklik gösteren bir yapıdadır. Örnek vermek gerekir ise silahlı bir özel güvenlik görevlisinin aldığı maaş ile silahsız bir özel güvenlik görevlisinin aldığı maaş eşit değildir.

Kamu Kurumlarında Görev Yapan Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar

Kamu kurumu özel güvenlik maaşları görev yapılan kamu kuruluşuna göre değişiklik gsöterebilir. Bu nedenle de sabit bir maaş söylemek mümkün değildir fakat yine de ortalama bir maaş miktarı söylenmesi gerekir ise, kamu kurumlarında özel güvenlik olarak çalışan kişilerin aldıkları ortalama maaş 4500 Türk Lirası’dır. Bazı kurumlarda güvenlik bütçesinin değişiklik göstermesi nedeni ile bu maaşın miktarı da değişiklik göstermektedir.

Havaalanında Görevli Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Havaalanında çalışan özel güvenlik görevlileri maaşları çoğunlukla özel güvenlik şirketleri tarafından belirlenen miktarlardır. Havaalanları çoğunluk ile özel güvenlik şirketleri ile ortak şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle de güvenlik görevlisi kişilerin maaş miktarı da bu şirketler tarafından belirlenir. Havaalanının anlaştığı özel güvenlik firmasının fiyat politikasına göre maaşlar değişmektedir. Fakat yine de ortalama bir maaş söylenmesi gerekir ise, bu maaş 4250 Türk Lirası ile 4725 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.

Bazı havaalanlarında güvenlik hizmetleri devlet kadrosundaki güvenlik görevlileri tarafından verilmektedir. Bu kişilerin maaşları ise 4250 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Alışveriş Merkezi Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Alışveriş merkezi özel güvenlik maaşları genellikle silahlı güvenlik görevlilerinin aldıkları maaşlara yakın miktarlardadır. Çeşitli sebeplerden dolayı AVM’lerde silahlı güvenlik görevlileri görev yapmaktadır. Bu güvenlik görevlilerinin başlangıç maaşları 4250 Türk Lirası’dır. AVM’nin bulunduğu şehre ve bölgeye göre bu maaş miktarı da değişkenlik gösterebilir.

Okul Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Okul özel güvenlik maaşları okul bünyesinde çalışan kişiler için 4300 – 5000 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.

Bazı okullarda ise İŞKUR tarafından görevlendirilen güvenlik görevlileri çalışmaktadır. Bu güvenlik görevlilerinin aldıkları maaş yaklaşık olarak 4250 Türk Lirası’dır.

Banka Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Banka özel güvenlik maaşları kişinin çalıştığı bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bulunan ile göre de değişiklik gösteren banka özel güvenlik maaşı miktarı minimum 4500 Türk Lirası’dır.

Özel güvenlik maaşları kişinin görev yaptığı kuruma ve bu kurumun bulunduğu yere göre değişiklik gösterir değerlerdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu