2023 Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar?

Özel eğitim öğretmenlerinin aylık maaşı 2023 yılında zamlanmıştır. Asgari ücretin yüzde 5’i kadar yüksek maaş alan özel eğitim öğretmenlerine verilen ücretler değişir. Devlet okullarında çalışan öğretmenler ile özel sektörde çalışan öğretmenlerin maaşları birbirinden farklıdır. Farklılık oranı çok yüksek olmasa da çalışılan sektör ve deneyim süresi gibi etkenler maaşların değişmesini sağlar.

Özel eğitim öğretmenlerinin aldığı maaş miktarları pozisyonlarına göre değişir. Öğretmenliğin yanı sıra idari işlerde görev almaları ve sorumluluklarının artması gibi sebeplerden dolayı daha yüksek miktarlarda maaş almaları mümkündür. Özel eğitim öğretmeni maaşı 2023 yılında yükselerek 5 bin 160 Türk lirasına çıkmıştır.

En Düşük Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar?

Özel eğitim öğretmeni en düşük maaş asgari ücret ile 4 bin 580 Türk lirası arasındadır. Öğretmenin var ise çocukları ve evlilik durumu gibi sebepler maaşı etkileyen unsurlardan birkaçını oluşturur. Öğretmenlerin maaşları evli olmaları durumunda yükselmektedir. Ayrıca çocuk sahibi olan özel eğitim öğretmenlerinin maaşları da bekar ve çocuksuz olan öğretmenlere göre daha yüksek olur.

En düşük özel eğitim öğretmenliği maaşı ile en yüksek maaş miktarı arasında çok yüksek bir fark bulunmaz. İşe yeni başlayan ve deneyimi az olan kişiler genellikle düşük ücret alırlar. Görevlerindeki toplam çalışma yılı arttıkça alınan maaş da paralel olarak artmaktadır.

En Yüksek Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar?

En yüksek özel eğitimci maaşı 6 bin 120 Türk lirasıdır. Deneyim arttıkça alınan maaş miktarı da yükselir. Özel eğitim öğretmeni olarak çalışan bir kişinin 2023 yılında alacağı en yüksek maaş bu şekildedir. Bu maaş ortalama bir ila üç yıldır meslekte görev yapan öğretmenlere verilir. Daha uzun zamandır meslekte çalışan öğretmenlerin alacağı maaş daha yüksek olur. Mesleki yaşamlarında edindikleri tecrübeler öğretmenlerin maaşlarını olumlu yönde etkiler. En yüksek özel eğitim öğretmenliği maaşı 2023 yılında 6 bin Türk lirası olarak görülse de özel sektörde bu maaşlar daha da yükselebiliyor.

Özel Eğitim Öğretmeni Saatlik Ücret Ne Kadar?

Özel eğitim öğretmenlerinin saatlik ücreti sözleşmeli öğretmen oldukları takdirde geçerlidir. Özel eğitim öğretmenleri eğer Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda sözleşmeli öğretmen olarak işe başlarlar ise bu durumda saatlik ücretleri 17 Türk lirası ile 24 Türk lirası arasında olacaktır. Alt ve üst limitler belirlense de ne kadar ücret verileceği, çalışılan kurum tarafından karara bağlanır. Bu neden ile de kesin bir saatlik ücretten bahsetmek çok olası değildir.

Devlette Çalışan Özel Eğitim Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadar?

Devlet özel eğitim öğretmeni maaşı için 5 bin Türk lirası ile 6 bin Türk lirası arasında ödeme yapmaktadır. İkramiye, harç ve diğer ödemeler eklendiği zaman maaşlar daha yüksek olabilir. Ancak ikramiyeler her ay verilmediği için bir özel eğitim öğretmeninin aylık düzenli alacağı ortalama maaş miktarı 5 bin 500 Türk lirası olacaktır. Çalışma saatleri, çalışılan şehir ve görev yeri, tecrübe gibi unsurlar devlet okulunda çalışan özel eğitim öğretmeninin maaşını doğrudan etkiler. Devlet okulları Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır ve özel eğitim öğretmenlerine verilecek olan aylık ve saatlik ücretler bakanlık tarafından belirlenir.

Özelde Çalışan Özel Eğitim Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadar?

Özel okulda özel eğitim öğretmenlerinin maaşı devlet okullarına göre çoğu zaman daha yüksek olabilmektedir. Kadrolu olunduğu zaman maaşın yükselmesi de muhtemeldir. Özel sektörde özel eğitim öğretmeni olarak çalışmaya başlayan bir kişi öncelikle en düşük ücreti alacaktır. Eğer ilk çalışma yılının içerisinde değil ve tecrübesi bulunuyor ise bu durumda alacağı maaş 5 bin 500 ve 6 bin 500 Türk lirası arasında değişecektir. Meslekte ilk senesinin içinde olan özel eğitim öğretmeni maaşı asgari ücret sınırlarında olur. Bu neden ile de ilk sene düşünüldüğü kadar gelir elde edilemeyebilir.

Özel Eğitim Öğretmeni Ne İş Yapar?

Özel eğitim öğretmeninin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğitim planı hazırlar.
 • Haftalık, aylık ve yıllık eğitim programları hazırlar ve bu programlara uyar.
 • Öğrencilerin gelişim süreçlerini inceler ve denetler.
 • Gelişim süreçleri ve ilerlemelerinin kaydını tutar.
 • Gerekli bilgileri veliler ile paylaşır.
 • Gerektiğinde öğrencilere özel ders planlaması yapar.
 • Öğrenciler ile düzenli ve güvenli iletişim kurar.
 • Öğrencilerin üzerindeki baskıyı azaltır ve öğrenmeleri için en uygun ortamı yaratır.
 • Engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik iyileştirici çalışmalar yapar.
 • Müfredata uygun hareket edilir.
 • Sınıf içi durumu ve öğrencilerin genel ve bireysel ilerlemeleri hakkında istendiği takdirde rapor hazırlar.

Özel Eğitim Öğretmeni Kimdir?

Özel eğitim öğretmeni standart eğitimden ayrı bir eğitim düzeni ile çalışan kişilerdir. Engelli bireyler ile çalışırlar ve engelli olma durumuna bağlı olarak farklı eğitim içerikleri hazırlarlar. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar ile çalışan özel eğitim öğretmenleri, normal eğitim teknikleri yerine daha iyileştirici metotları kullanmayı tercih ederler. Yaygın eğitim teknikleri ve didaktik olmayan metotlar özel eğitim öğretmenlerinin en sık kullandığı yöntemlerdir. Özel eğitim öğretmenleri üniversitelerin 4 yıl boyunca eğitim verilen eğitim fakültelerinden mezun olurlar. Özel eğitim öğretmenlerinin lisans eğitimlerini tamamlamaları önemli bir şarttır.

Özel Eğitim Öğretmeni Kaç Saat Çalışır?

Özel eğitim öğretmeninin çalışma saatleri çalışılan eğitim kurumunun saatlerine göre belirlenir. Özel sektörde yer alan özel eğitim kurumları genellikle sabah 09.00 itibari ile çalışmaya başlar ve bazı durumlarda akşam 20.00’ye kadar çalışabilirler. Devlet okullarında çalışan özel eğitim öğretmenleri genellikle sabah 09.00’da mesaiye başlar ve akşam 19.00’da mesailerini tamamlarlar.

Eğer okulda sabahçı ve öğlenci olmak üzere iki grup var ise bu durum öğretmenlerin çalışma saatini de etkileyecektir. Çoğu özel eğitim öğretmeni tam zamanlı çalışır. Çalışma saatlerini belirleyen etken her ne kadar kurum olsa da okulun olduğu şehir ve ilçe gibi unsurlar da belirleyici maddelerdir.

Özel Eğitim Öğretmeni Nasıl Olunur?

Özel eğitim öğretmeni olmak için belirli karakter özelliklerine de sahip olmak gerekir. Üniversitelerin özel eğitim öğretmenliği bölümünden ya da eğitim fakültesinden mezun olunması gerekir. Pedagojik formasyonu olan kişiler özel eğitim öğretmeni olarak çalışmaya başlayabilir. Bir özel eğitim öğretmeninde olması gereken karakter özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuklar ile iyi iletişim kurabilen
 • Sabırlı
 • Özgüvenli
 • Empati yeteneği olan
 • Öğretebilme gücü olan
 • Hassas durumlara karşı soğukkanlılığını koruyabilen
 • Çocuklara ihtiyacı olan öğrenme alanını sunabilen
 • Öğretmenlik mesleğine karşı ilgisi olan

Kişiler özel eğitim öğretmeni olmak için uygun kişilerdir. Özel eğitim öğretmeni olmak için üniversitede en düşük lisans bölümünün tamamlanması gerekir.

Özel Eğitim Öğretmeni Nerede Çalışır?

Özel eğitim öğretmeninin çalıştığı yerler arasında özel sektörde yer alan eğitim kurumları ve devlet okulları bulunur. Özel eğitim öğretmeni olan kişiler istedikleri yerde kolaylıkla çalışmaya başlayabilirler. Özel eğitim öğretmeni maaşı çalışılan yere göre ve çalışma deneyimine göre belirlenir. Meslekte ilk yılı olan kişiler genellikle düşük ücret ile işe başlarlar. Özel eğitim öğretmenleri isterler ise özel dersler de vererek çalışma alanlarını kendileri de belirleyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu