Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar?

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2022

Okul öncesi öğretmenlerin aylık maaşları çalışılan yere göre değişiklik gösterir. Okul öncesi öğretmenlerin aldığı maaş en düşük asgari ücrettir. Asgari ücrete tabi olarak çalışmaya başlasalar da çalışılan yer, sektör ve çalışma süresi gibi unsurlar okul öncesi öğretmenlere verilen maaşı etkiler. Okul öncesi öğretmenlerin alacağı maaş miktarı 8 bin Türk lirasına kadar yükselebilmektedir. Okul öncesi öğretmenlerin maaşları en düşük asgari ücret olarak belirlenmiştir. Bir okul öncesi öğretmeninin maaşı deneyime ve rütbesine göre de değişecektir.

Devlette Okul Öncesi Öğretmenliği Yapanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Okul öncesi öğretmeni devlet maaşı asgari ücretin üzerindedir. Okul öncesi öğretmenlerin alacağı en düşük ücret 6 bin Türk lirasıdır. En yüksek miktar ise 7 bin 500 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Devlet okullarında okul öncesi öğretmenlik yapan kişilerin alabileceği en düşük ve yüksek ücretler bu şekildedir. 2022 yılında yapılan zamlar ile günümüzde ödenen maaş miktarları yükselmiştir. 2021 yılında ödenen en düşük ücret 5 bin Türk lirası iken 2022 yılından okul öncesi öğretmenlere ödendiği bilinen en düşük aylık maaş 6 bin Türk lirasıdır.

Özelde Okul Öncesi Öğretmenliği Yapanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Okul öncesi öğretmenlerin özel sektörde aldığı maaş devlet maaşları ile yakın olsa da daha yüksek olabilmektedir. Özel okulda okul öncesi öğretmenliği yapan kişilerin alacağı maaş miktarı daha yüksek olmaktadır. Bunun sebebi ise eğitimcilere verilen değer ve çalışma programlarıdır. Özel okulların çalışma modelleri devlet okullarından daha farklı olabilmektedir. Sermaye açısından da desteklendikleri takdirde özel okulda okul öncesi öğretmeni olarak çalışacak olan bir kişinin alacağı maaş en düşük 7 bin Türk lirası olacaktır. En yüksek aylık maaş oranı ise 8 bin Türk lirasıdır.

Kadrolu Olan Okul Öncesi Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadar?

Kadrolu okul öncesi öğretmenlerinin maaşı diğer okul öncesi öğretmenlerinin maaşları ile arasındaki fark oldukça düşüktür. Kadrolu çalışmaya başlayan bir okul öncesi öğretmeninin alacağı en düşük ücret 6 bin 200 Türk lirası olacaktır. Çalışma saatine bağlı olarak ödenen çalışma ücretinde yükselme de yaşanabilir. Kadrolu olan bir okul öncesi öğretmeninin alacağı en yüksek miktar 7 bin 500 Türk lirası olacaktır. Çalışılan yer ve çalışma saatleri gibi unsurlar kadrolu olan okul öncesi öğretmenlerin maaşlarını etkileyen unsurları oluşturur.

Sözleşmeli Okul Öncesi Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli okul öncesi öğretmenlerinin aylık maaşları 2022 yılında saat başı alınan ücrete göre değişkenlik gösterir. Okul öncesi öğretmenleri eğer sözleşmeli olarak çalışacak ise bu durumda saatlik ücretleri 15 Türk lirası ile 25 Türk lirası arasında değişmektedir. En düşük ve en yüksek saatlik ücretler belirlenmiştir ancak genellikle 20 Türk lirasına kadar ödeme yapılmaktadır. Sözleşmeli okul öncesi öğretmenlerin aylık olarak alacakları ücretler ders ve ders saatine göre belirlendiği için aylık olarak değişebilir. Sözleşmeli öğretmenler genellikle asgari ücretten de düşük maaşlar almaktadır. Bir sözleşmeli okul öncesi öğretmeninin alacağı ortalama tutar 3 bin Türk lirasıdır. Okul öncesi öğretmeninin maaşı hesaplanırken saatlik ücret göz önünde bulundurulur.

Ücretli Okul Öncesi Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadar?

Ücretli okul öncesi öğretmenlerinin aylık maaşı genellikle aynı olmaktadır. Devlette çalışan ücretli okul öncesi öğretmenlerinin alacağı aylık maaş miktarı çalışma saatlerine göre belirlenir. Sözleşmeli öğretmenlik ile benzer özellikler gösteren ücretli okul öncesi öğretmenliğinin aylık maaşı da sözleşmeli öğretmenler kadar düşük olmaktadır. Ücretli okul öncesi öğretmenlerinin alacağı aylık ortalama tutar 3 bin ile 3 bin 200 civarında olacaktır.

Okul Öncesi Öğretmenlerin Çalışma Saatleri Nelerdir?

Okul öncesi öğretmenlikte çalışma saatleri okulun çalışma saatleri ile paralel ilerlemektedir. Günlük girilen ders sayısı gibi unsurlar da olsa da genellikle okulun açılış ve kapanış süresi boyunca çalışılır. Okul öncesi öğretmenler genellikle günde 5 saat çalışmaktadır. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere çalışma saatleri çeşitlenebileceği gibi tam zamanlı çalışma da yapabilirler.

Sabah saatlerinde çalışmaya başlayan bir okul öncesi öğretmen, 09.00 – 13.30 saatleri arasında çalışıyor olacaktır. Öğleden sonra çalışıldığı zaman ise saatler genellikle 13.00 ile 17.00 arasını kapsar. Tam zamanlı çalışan okul öncesi öğretmenleri ise 09.00 – 17.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Okulun çalışma disiplinine göre çalışma saatleri değişiklik gösterir.

Okul Öncesi Öğretmenler Hafta Sonu Çalışır Mı?

Okul öncesi öğretmenlerin izni hafta sonunu kapsamaktadır. Okulun çalışma günleri boyunca çalışan okul öncesi öğretmenler hafta sonu izin yapmaktadır. Haftanın beş günü aktif olarak çalışırlar ve cumartesi – pazar günleri ise izin yaparlar. Okulda çalışan her öğretmen için aynı çalışma günleri geçerlidir. Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma düzenleri, çalışma saatleri ve koşulları genellikle benzerlik gösterir. Okul öncesi öğretmenler, meslekleri gereği hafta sonu çalışmasalar da görev ya da etkinlik olduğu zaman hafta sonu da çalışabilmektedirler.

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Aldığı En Düşük Ücret Nedir?

Okul öncesi öğretmenlere verilen en düşük aylık maaş miktarı asgari ücrettir. Eğer tam zamanlı devlet ya da özel sektörde çalışılıyor ise ödenecek olan en düşük miktar asgari ücret olur. Sözleşmeli ya da ücretli çalışılıyor ise alınacak olan en düşük aylık maaş miktarı ise 3 bin Türk lirasıdır. Günümüz şartlarında her ne kadar 3 bin Türk lirası ile geçinmek zor olsa da birçok okul öncesi öğretmeni farklı okullarda çalışarak açığı kapatmak için uğraşırlar.

Anaokulu Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Anaokulu öğretmenlerinin aylık maaşı en düşük asgari ücret olarak ödenir. Asgari ücrete göre daha yüksek oranda ödeme yapan özel sektör okulları da bulunur. Özel sektörde anaokulu öğretmeni olarak çalışan kişilerin alabileceği en yüksek miktar 9 bin Türk lirasıdır. Bu miktar aylık yapılan ödemeyi gösterir. Ortalama alınan maaş ise 5 bin Türk lirasıdır. Anaokulu öğretmenleri devlet okullarında çalışabildikleri gibi özel sektörde de çalışabilirler.

Anaokulu Müdür Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

Anaokulu müdür yardımcılarının aylık maaşları asgari ücretten yüksek olmaktadır. Asgari ücretten yüzde 10 ila 20 arasında daha yüksek maaş aldıkları bilinir. Anaokulu müdür yardımcılarının aldığı en düşük ücret 4 bin 900 Türk lirasıdır. En yüksek miktar ise 10 bin Türk lirasını bulabilmektedir. Bir anaokulu müdürünün alacağı ortalama maaş ise 6 bin 500 Türk lirası civarında olur. Anaokulu müdür yardımcısının alacağı maaşlar her kurum için geçerli değildir. Bazı kurumlar daha düşük ödemeler yapmakta ve bazıları ise ödenen aylık tutarı daha yüksek tutmaktadır. Çalışılan sektöre, çalışma şartlarına, saatlere ve sorumluluklara göre anaokulu müdür yardımcısının alacağı maaş belirlenmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenlerin Saatlik Ücreti Nedir?

Okul öncesi öğretmenlere ödenen saatlik ücret çalışılan yere göre değişir. Özel sektör içerisinde dahi sıkça değişkenlik gösteren okul öncesi öğretmenliğin saatlik ücretlerini etkileyen farklı unsurlar bulunur. Okul öncesi öğretmenin maaşı için belirlenen saatlik ücret 13 Türk lirası ile başlamakta ve 25 Türk lirasına kadar yükselmektedir. Okul öncesi öğretmenlerin saatlik ücret aralıklarından en çok ödenen tutar 20 – 21 Türk lirasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu