Öğrenim Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Alınan kuruma göre değişiklik gösterebilen ve sıkça aralarındaki farklar merak edilen öğrenci durum belgesi ve öğrenim belgesi öğrencilerin sıkça araştırdığı konular arasında yer alıyor. Öğrencilerin öğrencilik durumlarını ispatlayan ve genelde bağlı bulunulan kurumdan alınan öğrenim belgesi nedir sorusuyla içeriğimizde detaylandırılıyor.

Öğrenim Belgesi Nedir?

Diğer adı öğrenci belgesi olan belgenin ilköğretim, ortaöğretim, üniversite veya yüksek lisans eğitimleri fark etmeksizin kişinin öğrenim durumunu ispat edebilmek adına temin etmesi gerekebilmektedir. Diğer bir deyişle, öğrenciler için düzenlenen ve öğrencilik durumlarını gösteren belgeye öğrenim belgesi denmekte, bu belgenin internetten, öğrenim görülen okuldan, en yakındaki halk eğitim merkezlerinden veya e-Devlet platformundan alınması mümkün olmaktadır. E-devlet aracılığıyla alınan öğrenci durum belgesinin barkotlu olması nedeniyle herhangi bir resmi kuruma ibraz edilmeden önce düzenlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Eskiden yalnızca gerçek ortamda ve okuldan alınabilen bu belgenin artık internet üzerinden alınabilir olması hem okulların öğrenci işleri biriminin iş yoğunluğunu azaltmakta hem de öğrencilerin işlerini pratikleştirmektedir. Ancak ilköğretim ve lise öğrencilerinin yine belgeyi okuldan temin etmesi gerekmekte, herhangi bir online hizmetten yararlanarak belgeyi almaları mümkün olmamaktadır.

Kişinin ilköğretim ve lise ya da bunların denginde bir eğitim alıyor olup öğrenciliğini beyan etmesi gereken durumlarda eğitim aldığı okulun müdür veya müdür yardımcısına ilgili talepte bulunması gerekmekte, talebin iletildiği aynı gün içerisinde imzalı şekilde öğrenci belgesi almış olmanız sağlanmaktadır. Mühürlü ve imzalı olmasına dikkat edilmesi önerilen bu belgelerin diğer eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olup 15 yaşının üzerinde olması halinde e-Devlet şifresi ile alınması mümkün olmaktadır.

E-Devlet ile Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Dijitalleşme çalışmaları kapsamında pek çok devlet kurumunun elektronik ortama geçiş yapması olması, beraberinde e-Devlet üzerinden öğrenim belgesini alabilmek gibi imkanlar getirmektedir. Vatandaşların adreslerinden hiçbir zahmete girmeksizin belgelerini temin edebilmelerini sağlayan bu sistemden faydalanmak için devlet tarafından gerekli barkot düzenlemeleri yapılmıştır.

Sisteme e-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra sorgulama kutusuna Öğrenci Belgesi Sorgulama” yazılması gerekmekte ve çıkan sonuçlar arasından “Yüksek Öğrenim Kurumu Öğrenci Belgesi Sorgulama” seçeneğine tıklanmalıdır. Kişinin eğitim almış olduğu okulların listelendiği bu sayfadan istediği sonucu seçmesi ve sonuç olarak istediği belge için ‘’Yazdır” butonuna basması yeterli olmaktadır.

Öğrenci işlerine şahsen başvurarak aldığınız öğrenci belgesi üzerinde kişisel imza ve fotoğraf yer alırken e-Devlet’ten çıktısı alınan belgelerde bu detaylar bulunmamakta, yalnızca barkot kısmı yer almaktadır. Haliyle belgeyi teslim etmek üzere aldığınız kurumla iletişime geçerek ilgili şartlarını öğrenmeniz ve bu doğrultuda önceden belgenizi düzenlemiş olmanız işlerinizde herhangi bir aksaklık yaşamamanızda son derece önemli olmaktadır. Tamamı resmi devlet daireleri tarafından geçerliliği kabul ediliyor olsa da alınan kaynağa bağlı olarak öğrenim belgelerinin pek çok farklı tipi bulunmakta, haliyle özellikle de daha önce hiç belge almamış veya öğrenim görmemişseniz belgenin istenen formatta olduğunu teyit etmeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu