Neden Sürekli Vergi Ödüyorum?

Özellikle geçim sıkıntısı yaşayan kişiler her zaman için kendilerine “neden sürekli vergi ödüyorum?” veya “bu vergilerin ardı arkası gelmeyecek mi?” gibi sorular soruyorlar. Aslına bakılırsa verginin tam olarak ne olduğunu ve neden ödendiğini bilmek bu konuda isyan eden kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine sebep olur.

Vergiler devletlerin ana gelir kaynaklarından biridir. Birçok başlık altında alınan vergiler insanların kimi zaman belini büküyor olsa bile aslında mantıklı düşünüldüğünde verilen vergilerin yine bizlere hizmet olarak döndüğünü görebiliyoruz.

Özellikle son yıllarda birçok defa düzenleme yapılan mevzuatta artık insanlar gelir durumlarına göre vergi ödedikleri için aradaki adaletsizlikler artık ortadan kaldırıldı. Dünyanın heryerinde ve tarihin her döneminde devletler halktan farklı şekillerde vergiler aldılar. Zaten devlete verilen vergiler yine devlet tarafından halka döndürüldüğü için aslında ortada bir maddi devir daim söz konusudur.

Vergi Ödemenin Faydaları

Vergi kanunu ile her şeyin tamamen kanunlara uygun bir şekilde düzenlendiği günümüzde insanlar bu konuda merak ettikleri tüm soruların cevaplarını birçok farklı kaynaktan öğrenebildikleri gibi aynı zamanda Maliye Bakanlığının resmi internet sayfasından da ödedikleri vergiler hakkında tüm bilgileri öğrenebiliyorlar.

Vergi ödenmeyen bir devlet eğer çok büyük bir gelir kaynağı olmaz ise kısa zaman içinde maddi sıkıntılar çekecek hatta yıkılmaya yüz tutacaktır. Çünkü vergiler devletler için her zaman en önemli gelir kaynağı olmuş ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak için daima özen gösterilmesi gereken bir konu olmuştur.

Ödediğimiz vergiler bir havuzda birikiyor ve yine bizlere maaş ödemesi, yol, su veya elektrik gibi hayati hizmetler şeklinde geri dönüyor. Bunu bilen bilinçli insanlar her zaman için vergilerini düzenli olarak ödeme konusunda gerekli duyarlılığı zaten gösteriyorlar.

Ülke Ekonomilerinde Vergilerin Önemi

Dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip olan ülkeleri inceleme altına aldığımızda kalabalık nufüsları olduğu için çok sağlam bir vergi gelirleri olduklarını görüyoruz. Tabi ki burada halkın gelir durumu da büyük önem arz ediyor.

Detaylı bir şekilde incelendiğinde ortaya bir makinenin parçalarını andıran yapbozlar çıkar ve bir araya getirildiğinde devletin mali gücünü oluşturur. Gelir kaynaklarını artıran devletler bu sayede insanlara daha fazla maaş ödeyebiliyorlar.

Tabi gelirleri artan insanlar devlete daha fazla ve daha düzenli bir şekilde vergi ödeyecekleri için devlet aslında bir yandan da ikinci bir gelire sahip olmuş oluyor. Konuya bu açıdan bakıldığı zaman aslında insanların ödedikleri vergilerden dolayı şikâyet etmek yerine devletlerine ödedikleri vergilerin ne kadar önemli olduğunu anlamalıdırlar.

Zaten devletin resmi birimleri de sık sık yapılan bilgilendirmeler ile insanları vergi ödeme konusunda daha bilinçli davranmaya yönlendiriyorlar. Ayrıca vergi kaçırma konusunda uygulanan cezaların büyüklüğü de insanların ve işletmelerin bu konuda daha dikkatli olmalarını gerektiriyor ve neden sürekli vergi ödüyorum şeklindeki yakınmaları bir kenara bırakmalarına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu