Nasıl Polis Olunur? Polis Olma Şartları Nelerdir?

Can ve mal güvenliğinden sorumlu memurlar olan polisler, aynı zamanda suça yönelik pek çok davranışın da denetiminden sorumlu olmaktadır. Haliyle polis olma şartları geniş bir kapsama yayılmakta, bu şartları karşılamakla birlikte belirli sınavları geçmiş olmanız istenmektedir. Polis nasıl olunur sorusuna detaylı yanıt verdiğimiz bu içeriğimizde siz de gerekli tüm şartları öğrenerek konuya hakim olabilirsiniz.

Polis Nasıl Olunur?

Birçok kişi polis olmak istemekte ancak bu unvanı elde etmek bazı sınavlardan geçer not almayı gerektirmektedir. Yazılı, sözlü ve fiziksel olarak ayrılan bu sınavlara girmek için öncelikle en az lise mezunu olunması gerekmekte, kişinin üniversite eğitimi almamış olsa dahi üniversite sınavından belli bir barajın üzerinde puan almış olması gerekmektedir.

Belirlenen baraj puanın altında not alarak başarısını gösterememiş olan kişilerin sınava girme hakkı bulunmamakta, sınava girmek için uygun olan adaylarınsa her sene önceden açıklanan tarihlerde gerçekleştirilen Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan sınavlara girmesi mümkün olmaktadır. Sınav başvuru tarihlerini geciktiren vatandaşların başvurusu şartları karşılaşalar da kabul edilmemekte, bu nedenle tarihlere dikkat edilmesi kadar polislik başvurusu için gereken belgeler konusunda da özenli davranılması önemli olmaktadır.

Polis Olma Şartları Nelerdir?

Pek çok vatandaşın dahil olmak istediği polislik sınavı başvuru şartları kadın ve erkek adaylar için ortak olmak üzere şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • TC vatandaşı olmak
 • En az lise, lisans veya ön lisans mezunu olmak
 • Kişinin yurtdışındaki bir okuldan mezun olması halinde, denklik belgesi
 • KPSS baraj puanını geçmiş olmak
 • Kanunen en az 18 yaşında olmak
 • 30 yaşını geçmemiş olmak
 • Silah taşımak için herhangi bir engelin bulunmaması
 • Daha önce ceza almamış olması

Bahsedilen bu temel şartlara ek olarak bazı fiziksel şartlara da dikkat edilmekte, erkeklerin 167, kadınlarınsa 162 cm.den kısa olmaması bu anlamda temel kriter olmaktadır.

Polis olmanın şartları arasında özellikle sicil geçmişine ilişkin pek çok madde bulunmakta, turistik işletme belgesi olan yerler haricinde suçluların barındığı veya suç işlemeye uygun olan yerlerde çalışmamış olmak kriterlerden yalnızca biri olmaktadır. Birleşme yeri, fuhuş meskeni, randevu evi gibi yerler ile benzeri klasmanda olup genel ahlaka aykırı işletmelerde bulunan kişilerin de aynı şekilde sınava girmesi mümkün olmamaktadır.

Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar veya zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inançları kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlara karışmamış olmak, devlet sırrını açığa vurmamış olmak, bu suçlardan dolayı adli bir sürece dahil olmamak, güncel olarak herhangi bir siyasi partiye üyeliği bulunmamak yine bu kapsamda değerlendirilen pek çok şarttan bazılarıdır.

Polis Olmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru sürecine dahil olanların temin etmesi gereken evraklar şu şekildedir:

 • TC kimliği
 • Sınav başvuru dilekçesi
 • Sağlık bilgi formu
 • Mezuniyet belgesi
 • Sınav giriş belgesinde bulunmaması halinde biyometrik fotoğraf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu