Mobil İmza Nasıl Alınır? Mobil İmza Ücreti Ne kadar?

e- Devlet platformuna giriş yapmak için kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi, mobil imza ile giriş yapılmasıdır. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi yerine mobil imza yardımıyla e-devlet platformuna erişim sağlanabilir.

Mobil imzalar, sadece e-devlet girişinde değil, iş yaşamında ve gündelik hayatta sıklıkla kullanılan araçlardır. Dijital ortamda geçerlilik sağlayan bu imzalara sahip olmak için bazı başvuru işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Mobil cihaz üzerinde pratik bir kullanım sağlayan imzalar, e-devlet platformuna girişi sağlamakta ve birçok işin pratik şekilde halledilmesinde kullanılmaktadır.

Mobil imza sahibi olmak, bu uygulamayı her durumda kullanmak için yeterli değildir. Kullanılacağı sistemin, dijital ortamda imza kullanımına izin veriyor olması gerekir. Belge onaylama, kimlik doğrulama ve imzalama işlemlerini, bu pratik yöntem yardımıyla gerçekleştirmek isteyen kişiler, anlaşmalı operatörlerden mobil imza alabilmektedir. Anlaşmalı GSM operatörleri aracılığıyla sunulan bu imzalar, belirli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Aylık hizmet paketleri şeklinde alınan bu ücretler, abonelikler şeklinde işlemektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, bu hizmetten yararlanabileceğiniz operatörlerden bazılarıdır.

Aylık imza hizmet ücretleri, tercih edilen operatöre bağlı olarak değişir. Mobil imza hizmeti için başvuruda bulunurken talep edilecek aylık ücret hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mobil İmza Nedir?

Islak imza ile aynı değerde geçerliliğe sahip olan imzalara, mobil imza denmektedir. Herkesin sürekli olarak kullandığı mobil cihazlar yardımıyla bu imzalar kullanılmaktadır. Akıllı telefonların bu uygulaması, zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Dijital ortamdaki bu imza ile belgelerin onaylanması, kimliğin doğrulanması ve çeşitli platformlara girişin sağlanması için uygun desteğin olması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılacağı uygulama veya web sitesi, dijital ortamda imza alma ve bu imzayı doğrulama özelliğine sahip olmalıdır. Bu özelliğe sahip uygulama ve sitelerde, ıslak imza yerine SIM kartına yüklenmiş yazılım aracılığıyla gerekli işlemler sağlanmaktadır.

Hem iş ortamlarında hem de gündelik hayatta teknolojinin kapladığı alan artmaktadır. Her geçen günle birlikte manuel işler, dijital ortamda halledilebilecek şekle taşınmaktadır. Mobil imza sistemi, bu durumun en basit ve işlevsel örneklerinden birisidir.

Turkcell Mobil İmza

Turkcell operatörlerinin yetkili bayileri ve şubeleri, imza alımı için başvurulması gereken yerlerdir. Telefona Turkcell hatlı bir SIM kartı takılı iken TC kimlik numarasını 2929’a SMS gönderdiğinizde Turkcell şifre alma için ön başvuruda bulunmuş olursunuz. Turkcell şifre alma işlemleri için, 532 ya da 0532 532 0000 numaralı Turkcell Müşteri Hizmetleri sistemi telefonla aranarak veya anlaşmalı bankaların internet bankacılığı hizmetlerinde yararlanarak da başvuruda bulunulabilir.

Ön başvuru sonrası gerekli bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Başvuru için gelindiğinde, nüfuz cüzdanız, sürücü belgesi veya pasaportun yanında olması
 • Turkcell yetkili merkezlerinden alınacak mobil imza kullanım taahhütnamesinin imzalanması
 • İmza başvurusunda bulunan bireyin 128K 4G LTE sim karta sahip olması

Başvuru işlemleri tamamlandığında Turkcell tarafından sunulan imzanın kullanıma hazır hale gelmesi maksimum iki hafta sürer.

Vodafone Mobil İmza

Vodafone şifre alma başvurusu için, Vodafone resmi mağazalara gitmek gerekir. Mobil imza için gerekli belgeler, mağaza tarafından temin edilir. İmza başvurusunu yapan birey, bu belgeleri doldurur ve bir noter tarafından onayı gerçekleştirilir. Vodafone şifre alma alımı sonrası imza kullanımı ile uyumlu SIM kartı, mağazalar tarafından sağlanır. Gerekli belgeler, noter onayını aldıktan sonra imza başvurusu yapan birey mağazalara döner ve imzayı alır.

Vodafone aracılığı ile mobil imza temini için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kimlik ibrazı sırasında noter onaylı belge ibrazı gerekir.
 • Ön başvuru formu (imza başvurusunda bulunan birey tarafından yetkili mağazada veya bayide doldurulmalı)
 • Turktrust Nitelikli Elektronik Sertifika Taahhütnamesi
 • Vodafone Mobil İmza Taahhütnamesi (imza başvurusunda bulunan birey tarafından yetkili mağazada veya bayide doldurulmalı)

Bu belgeler temin edildikten ve gerekli işlemler yapıldıktan sonra imzalar, kullanıma açılır. Bireyler, Vodafone mobil imzalarını kullanarak internet bankacılığı ve e-devlet de dahil olmak üzere birçok işlemi gerçekleştirebilir.

Türk Telekom Mobil İmza

Türk Telekom şifre alma için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibi bireyin nüfus cüzdanı, pasaportu veya sürücü belgesinin yanında olması
 • Türk Telekom Mobil İmza Bireysel Taahhütnamesi (Yetkili kurumdan temin edilen belgenin onaylanması gerekir.)
 • E-güven Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) Taahhütnamesi (Bu belge de aynı şekilde onaylanmalıdır.)
 • Türk Telekom satış sonrası formunun onaylanması ve doldurulması gerekir.

Türk Telekom şifre alma süreci için ilk olarak ön başvuruda bulunulur. Gerekli belgeler, bu ön başvuru sırasında belirtilir. Ön başvuru, kurum tarafından onaylandıktan sonra, asıl imza başvurusu başlatılır.

İmza başvurusunda bulunan birey, Türk Telekom kullanıcı ise mevcut SIM kartını, imza ile uyumlu olan bir kart ile değiştirecektir. Uyumlu SIM kartına geçiş yapmak, telefon numarasında herhangi bir değişiklik oluşturmamaktadır. Eğer Türk Telekom operatörü kullanıcısı değil ise yeni bir hat alacak ve imza uyumlu SIM kartı kullanmaya başlayacaktır. Taahhütnameler ve başvuru belgeleri, Türk Telekom bayileri tarafından temin edilecektir. Belgeler onaylanmadan önce dikkatli şekilde okunması ve kullanım şartlarının gözden geçirilmesi önerilir. Türk Telekom’dan başvuru işlemleri tamamlanıp uygun SIM kartı alındıktan yaklaşık 2 hafta sonra, imza kullanıma açılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu