Meslek Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Meslek kodu sorgulama nasıl yapılır sorusu hem işverenler hem de işçiler tarafından oldukça önemli bir konudur. Hem işçilerin hem de işverenlerin bu kodları bilmeleri gereklidir. Meslek kodu sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulama yapabilir. Sorgulama işlemi için yapılması gerekenler şunlardır:

  • E – Devlet Kapısı uygulaması şifresi ile birlikte sisteme giriş yapılır. Şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden bu şifreleri temin edebilirler.
  • Başarılı şekilde giriş yapıldıktan sonra ana sayfada bulunan arama kısmına Hizmet Dökümü yazılarak aratılır.
  • Hizmet dökümü sekmesine giriş yapılır. Sayfanın alt kısmında yer alan kod, kişinin yaptığı mesleğin resmiyetteki kodudur.

Belirtilen adımlarının eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmasının ardından kişiye ait meslek kodu kolaylık ile öğrenilir ve gerekli olduğu durumlarda kullanılabilir.

Meslek Kodu Nedir?

Meslek kodu, çeşitli karışıklıkların önlenmesi ve çeşitli işlemlerde kolaylık sağlanması amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her meslek dalına verilen bir nevi kimlik numarası olarak tanımlanabilir. Bu kodlar sayesinde kişiler ve devlet kurumları gerekli işlemleri hızlı ve karışıklık olmadan yapabilirler. Bu sayede de kişilerin işlemlerinde herhangi bir karışıklık yaşanmaz.

Meslek Kodu Faydaları Nelerdir?

Meslek kodu faydaları hem çalışanlara hem de işverenlere çeşitli avantajları sunmasıdır. Bu avantajlar işlemlerin daha kısa sürede ve karışıklık olmadan yapılmasının sağlayan ve amaçlayan faydalardır. Bu faydalar kısaca şunlardır:

  • Bu kodlar aracılığı ile kişinin mesleği SGK’ya bildirilir ve hakkı olan maaşı ve primi alması sağlanır. Bu durum da kötü niyetli işverenin durumu suiistimal etmesinin önüne geçer.
  • Çıraklık ve kalfalık gibi durumların belirlenmesinde de bu meslek kodları önemli bir yer taşımaktadır. Kişilerin çalışma statüleri bu kodlar sayesinde belirlenmekte ve sosyal hakları ve maaşları da bu kodlar sayesinde resmiyete dökülmektedir.
  • Meslek kodları sayesinde kişilerin çeşitli maaş anlaşmazlıkları da ortadan kalkar. Bazı işverenler çalışanlarının maaşlarını asgari ücret üzerinde göstererek prim ödemesi gibi ödemelerden kendilerini muaf tutmaktadırlar. Meslek kodları sayesinde hangi mesleğin ne kadar maaş alması gerektiği ilgili kurumlar tarafından takip edilebilir ve çalışanların hakkı korunmuş olur.
  • Bu sistem sayesinde kişilerin kayıt dışı işçi çalıştırması durumunun önüne geçilmiştir. Kayıt dışı çalışanlar çeşitli sosyal güvencelerden faydalanamamaktadır. Bu durum da işçi kişinin dezavantajına bir olgudur.
  • Yine bu kod sistemi sayesinde ilgili devlet kurumları tarafından yapılacak sorgulamalar ve incelemeler çok daha hızlı ve güvenli şekilde yapılabilmektedir. Kişiler dikkatli davranarak bu kodları öğrenmeli ve yanlış kod bildirimlerini ilgili kurumlara bildirmelidirler.

Meslek Kodu Şikâyeti Nasıl Yapılır?

Çeşitli durumlarda işverenler tarafından bilerek ya da yanlışlık ile bu meslek kodları ilgili kurumlara yanlış şekilde bildirilmektedir. Bu durum da çalışan kişinin dezavantajına olabilecek durumlar doğurmaktadır. Kişiler bu yanlışlıkları fark ettikleri zaman ilgili kurumlar ile iletişime geçerek şikayette bulunabilirler ve kodlarının düzeltilmesini sağlayabilirler.

Meslek kodu şikâyetinde bulunmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • İşverenin dahil olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine başvuru yaparak şikayette bulunmak.
  • ALO 170 numaralı destek hattını arayarak mobil arama üzerinden şikayette bulunmak.

Meslek kodları mutlaka ve mutlaka doğru şekilde bildirilmesi gereken son derece önemli konulardır. Bu kodların yanlış bildirilmesi durumunda işçi kesim çeşitli haklarından muaf olarak görüntülenebilir. Örnek vermek gerekir ise, çalışan kişi bir hastaneye gittiğinde ilgili sağlık şikayeti sigorta tarafından karşılanacak diye beklese de meslek kodu gereği bu sağlık hizmeti kapsamında olmayabilir ve bu durum da ciddi bir mağduriyet yaratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu