MEBBİS Nedir? MEBBİS Öğretmen Girişi Ekranı Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Sistemleri’nin baş harflerinden oluşan MEBBİS, bakanlığın sunduğu tüm dijital hizmetlerin bütünü barındıran bir sistemdir. Eğitim ile ilgili olan tüm resmi işlemlerin kolay şekilde yapılmasını sağlayan bu sistem, öğrenciler ve öğretmenler yanı sıra velilerin de yararlandığı bir sistem olarak kullanılmaktadır.

MEB MEBBİS uygulaması içerisinde;

 • e-Yatırım İşlemleri,
 • e-Okul İşlemleri,
 • e-Taşınır İşlemleri,
 • e-Akademi İşlemleri,
 • e-Yurt İşlemleri,
 • e-Burs İşlemleri,
 • Açık Öğretim Kurumlarının İşlemleri,
 • Hak Eğitim İşlemleri
 • Personel İşlemleri
 • Evrak işlemleri, kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilir.

Bunlar dışında MEBBİS içerisinde farklı modüllerle de birçok seçenek ve işlem yapılabilir. MEBBİS kurum anaokullarından ilköğretim okullarına, orta öğretimden özel eğitim kurumlarına kadar tüm eğitim kurumlarına tek ekran üzerinden hizmet sunar.

Mebbis Giriş Nasıl Yapılır?

MEBBİS Nedir? MEBBİS Öğretmen Girişi Ekranı Nasıl Yapılır?

MEBBİS giriş yapabilmek için kullanıcı adınızın ve şifrenizin olması gerekir. Bu bilgilerinizi aldıktan sonra web tarayıcınıza https://mebbis.meb.gov.tr/ adresini yazmanız gerekir. Açılan ekranda kullanıcı adınızı (T.C. Kimlik No) ve şifrenizi yazıp, “Giriş” tuşuna bastığınızda sisteme giriş yapmış olursunuz. Eba MEBBİS girişi de aynı adresten olmaktadır.

Mebbis Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Öğretmenler de MEBBİS’e girmek için web tarayıcılarına https://mebbis.meb.gov.tr/ adresini yazmaları, açılan ekrana ise kullanıcı adı, şifre yanı sıra güvenlik kodlarını yazmaları gerekiyor. Eğitim ile ilgili tüm süreçlerin MEBBİS üzerinden yapılması, dijital eğitime geçişte büyük bir adım olmuştur. Sağladığı kolaylıklarla MEBBİS öğretmen girişi 2022 yılında web tarayıcılarının sık kullanılan kısımlarına eklenecek gibi gözüküyor.

Mebbis Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

MEBBİS öğrenci girişi de diğer girişler gibi aynı web adresi üzerinden yapılır. Kullanıcı adı öğrencinin TC kimlik numarası, şifre ve doğrulama kodu ile kolaylıkla sistem giriş yapılarak, eğitimde dijital kolaylıklardan yararlanılabilir. MEBBİS içerisinde; öğrencilere girecekleri sınavlardan öğrenci belgesi almaya, haftalık derslerden devamsızlıklarına, notlarına kadar yani öğrencileri ilgilendiren her konuda detaylı bilgi bulunur. Veliler içinde burada ayrı bir bilgilendirme kısmı vardır.

Mebbis’e E-Devlet Şifresi İle Giriş Nasıl Yapılır?

MEBBİS Nedir? MEBBİS Öğretmen Girişi Ekranı Nasıl Yapılır?
Mebbis.meb.gov.tr adresinden “e-Devlet Girişi” butonuna tıklayarak e-Devlet giriş bilgilerinizi girdiğinizde sizleri ilgili pencerelere yönlendirecektir.

MEBBİS Nedir? MEBBİS Öğretmen Girişi Ekranı Nasıl Yapılır?

Mebbis’e E-Okul Şifresi İle Giriş Nasıl Yapılır?

MEB öğrencilere kolaylık sağlamak açısından eğitime yönelik kullanılan tüm sistemleri tek bir siteye toplayarak, karışıklıkların olmasını önlemiştir. e-Okul girişlerinin yeni giriş adresi MEBBİS olarak güncellenmiştir. e-Okul için kullanılan öğrencinin T.C. Kimlik ve okul numaraları ile sisteme kolay şekilde giriş yapılabilir.

Mebbis’e MEB Personel Uygulaması İle Giriş Nasıl Yapılır?

Android Telefonlar İçin: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.personelV2&hl=tr
iOs Telefonlar İçin: https://apps.apple.com/tr/app/meb-personel/id661164713
Android telefonunuzdan yukarıdaki linke tıklayarak MEB Personel uygulamasını Google Play üzerinden indirebilirsiniz. Aynı şekilde MEBBİS sistemine giriş sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde iOS telefonunuza da yukarıdaki bağlantıya giderek MEB Personel uygulamasını edinebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra aşağıdaki adımları eksiksiz kullanabilirsiniz;

 1. “Güvenlik Kodunu Giriniz” bölümüne üst kısımda yer alan rakamları eksiksiz giriniz.
 2. “Kullanıcı Adını Giriniz” bölümüne “Kullanıcı Adı / T.C. Kimlik No” girmelisiniz.
 3. Son olarak “Şifrenizi Giriniz” bölümüne sisteme kayıtlı olan şifrenizi girerek oturum açabilirsiniz.

Mebbis Şifresi Nasıl Alınır?

MEBBİS Nedir? MEBBİS Öğretmen Girişi Ekranı Nasıl Yapılır?

Daha öncesinde MEBBİS şifreleri kurum yetkililerinden telefonla alınabilmekteydi. Ancak bu durum güvenlik zafiyetine neden olduğundan MEBBİS şifresini unutan ya da kaybedenler kurumun resmi ana sayfasından “Şifremi Unuttum” butonuna tıklamaları gerekir. Açılan ekrandaki bilgilerin doldurulmasıyla kayıtlı cep telefonuna onay SMS sonrası yeni şifre gelir.

İlsis Nedir?

İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin işlemlerini, bilgi işlem teknolojilerini kullanarak yapmalarına, İlsis denilmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı çalışan tüm kişiler, bu sisteme şifreleri ile giriş yaparlar. İlsis ile bakanlık ve tüm milli eğitim müdürlükleri daha iyi bir iletişim halinde olmuşlar ve zaman kaybı en aza indirilmiştir.

İlsis ile;

 • Personel hizmet belgesi alımını,
 • Puan kartı ve özlük işlemleri
 • Kadro ve terfi işlemleri
 • Ödül ve ceza işlemleri
 • İzin işlemleri
 • Devlet Kurum işlemleri
 • Atama Kararnameleri
 • APK MEİS işlemleri
 • Bütçe ve muhasebe işlemleri
 • Demirbaş ve ayniyat işlemleri
 • Arşiv ve evrak işlemleri, gibi birçok iş veya işlem kolay şekilde halledilmektedir.

İks Mebbis Sistemi Nedir?

İks, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan tüm okullarda eğitim alan öğrencilere yönelik olarak sunulan her türlü hizmet ile ilgili verilerin toplandığı, çıkan sonuçların gerekli planlamalarda kaynak olarak kullanıldığı değerlendirme ve iç denetim amaçlı geliştirilme bir sistemdir. İks sistemi, MEBBİS üzerinden geliştirilen eğitim basamaklarında yer alan herkesi kapsayan, her sene veri girişinin yapılacağı dinamik bir sistemdir. Sisteme öğrenciler kendi T.C. kimlik numaraları ve öğrenci numaralarıyla, veliler ise veli T.C. kimlik no ve öğrencilerin noları ile giriş yapabilirler. MEBBİS Kurum Standartları Modülü ve İKS (İlköğretim Kurumları Standartı), velilerin kurumun standartları konusunda görüş beyan etmelerine olanak sağlar.

MEBBİS Sıkça Sorulan Sorular

MEBBİS Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ile ilgili işleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak amaçlı olarak sunulan, elektronik hizmetlerin tamamına verilen isimdir. MEBBİS giriş(login) için kullanıcı adı ve şifre alınması gerekmektedir.

MEBBİS Şifresi Nasıl Alınır?

MEBBİS ana sayfasından şifremi unuttum butonu ile şifre alınabilir. Şifre alınması için sistemde onaylı cep telefonunun olması gerekir. SMS onayı ile şifre iletilir.

MEBBiS Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Öğretmen MEBBİS giriş, uygulamanın ana sayfasından öğretmen T.C. kimlik numarası ve belirlenen şifreyle sisteme giriş yapılabilir.

MEBBİS Veli Girişi Nasıl Yapılır?

MEBBİS veli girişi uygulamanın ana sayfasından veli T.C. kimlik ve öğrenci numarasıyla yapabilirler.

MEBBİS Adres Güncelleme Nasıl Yapılır?

MEBBİS sitemi diğer sitemlerle bağlantılıdır. Bu sebeple adres bilgilerini nüfustan almaktadır.

MEBBİS Kademe Terfi İşlemleri Nasıl Yapılır?

MEBBİS, e-Personel bölümüne girilir. Arama tuşu ile öğretmen listesi bulunur. Listede yer alan öğretmenlerin solunda bulunan klasör simgesi tıklanır. Sol menüden terfi işlemleri ve terfi seçeneği seçilir. Gerekli bilgiler girildikten sonra liste al kısmı tıklanır. Sonrasında da terfi alacak personel listesi ekrana gelir.

MEBBİS Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

MEBBİS ana sayfa üzerinden şifremi unuttum butonu ile yeni şifre talep edilebilir.

MEBBİS Sınav Görevi Onaylanmazsa Ne Olur?

MEBBİS sınav görevi onaylanmadığı durumda görev puanı silinmektedir.

15 Yorum
 1. Mebbis Personel işlemlerine bağlanamıyorum aynı sorunu yaşayan görevli arkadaşlarım varmı

 2. Sistemin kullanımı genel olarak karışık gelebilir fakat kullanıma alıştıktan sonra gerçekten yapılacak olan işlemleri gerçekten kolaylaştırıyor.

 3. Üç yıllık öğretmenim panelde hiç bir şey yapamadım, yapmaya çabaladım ama beceremedim acaba tek sorun bende mi?

 4. Öğretmen atamalarında tercih yapabilmeniz için internet explorer ile açmanız gerekiyor. Dipnot olarak paylaşmak istedim 🙂

 5. Mebbis uygulaması gerçekten çok iyi düşünülmüş. Milli eğitim bakanlığına ve Ziya Selçuk beye teşekkür etmek istiyorum.

 6. Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri sayesinde online olarak işlerimi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorum.

 7. MEBBİS şifremi unutmuştum. Yapmış olduğunuz açıklamaları takip ederek mebbis şifremi geri aldım. Teşekkürler.

 8. Mebbis adres güncellemesi ile çok fazla uğraşmıştım. Detaylı bilgiyi açıklamanızda yer verdiğiniz için teşekkürler. Sanırım E-devlet üzerinden değişiyor.

 9. MEBBİS Sınav Görevi Onaylanmadığında sınav puanı neden gidiyor? Sistemsel bir sorun değil mi? Yardımcı olun lütfen

 10. Kademe terfi işlemlerinin nereden yapıldığını uzun süredir aramıştım. Böyle bilgi veren içeriği paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

 11. İlsis ile alakalı konuları harika açıklamışsınız. Umarım herkese faydalı olur.

 12. Oğlumun ders ve sınavlarını MEBBİS üzerinden takip ediyorum. Bu şekilde okula gitmeden çocuğumun görmek istediğim tüm bilgilerine ulaşmam açısından çok yaralı bir uygulama

 13. Uzaktan eğitim ve koronavirüs sürecinde mebbis giriş yapmak için giriş yapmakta artık zorlanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu