MEB AOL Giriş

MEB AOL Açıköğretim Lisesi Öğrenci Girişi

meb Aol girişiMEB AOL Açıköğretim Lisesi’ne giriş yapmak isteyen öğrencilerin okul numaralarını bilmeleri gerekmektedir. MEB AOL Açıköğretim Lisesi girişi sırasında okul numaraları ve şifre öğrenciler tarafından istenmektedir. Girişler aolgiris üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca açık öğretim mobil uygulaması ile de öğrenciler sisteme giriş yapabilmektedir. Mobil uygulamaya giriş yapacak öğrencilerin erişebilecekleri bilgiler şu şekildedir:

 • Öğrencilerin iş takvimleri,
 • Bildirim özelliği sayesinde anlık olarak gelen sınav hatırlatmaları,
 • Sınav giriş yerini kısa sürede öğrenme,
 • Sınav giriş sonucunu öğrenme,
 • Ders kitaplarını kısa süre içerisinde indirme,
 • Sistem üzerinden gelen mesajları anlık olarak görme,
 • Dönem bilgilerinin görüntülenmesi,
 • Ders seçim işlemlerini yapma,
 • Ders ve kredi gibi bilgiler öğrenme.

Sistemden yalnızca öğrenciler değil öğrencilerin aileleri de yararlanabilmektedir. Çocuklarının güncel not durumlarını görmek, ders kayıtlarına bakmak ve neler işlendiğinde göz atmak isteyen ebeveynler bu uygulamayı kullanarak istedikleri bilgilere erişebilmektedir. MEB AOL web sitesini ve uygulamasını kullanmak için kullanıcılardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Uygulamanın ara yüzü oldukça basit bir tasarıma sahip olup aranılan bilgilerin kolayca bulunmasını sağlamaktadır.

MEB AOL Açıköğretim Lisesi Nedir?

MEB AOL Açıköğretim Lisesi’nin anlamı öğrencilerin eğitim ve öğrenime yüz yüze olarak değil de uzaktan devam edebilecekleridir. Açık Öğretim Lisesi aynı zamanda Mesleki Açık Lise olarak da geçmektedir. Bu liseye kayıtlı olan kişiler herhangi bir kurumda öğrenci olarak görünmektedir. Bu nedenle gerek ulaşım gerekse de diğer olanaklardan yararlanılır iken öğrenci olarak değerlendirilmektedirler. Öğrencilik durumu silik şekilde çıkan öğrenciler ya da mesleki açıdan tasdikname alan öğrenciler yurtdışında eğitim gördüler ise Türkiye’den denklik alabilir. Denklik işlemi sonrasında açık lise belgesine sahip olunmaktadır. Bir açık öğretim lisesinde okuyan öğrencilerin her yıl belirli tarihlerde kayıt yenilemesi gerektedir. Kayıt yenileme süreci belirli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Ardından ders seçimi ve sınavlar gelmektedir. Sınavların herhangi birinden başarısız olunması durumunda o derse tekrar girilmesi gerekmektedir. Sınavlardan alınan AKTS değerleri öğrencilerin okulu tamamlamasını sağlayacaktır. Öğrencilerin okuldan mezun olabilmesi için yapması gereken toplam kredi tüm dönemler için 192’dir.

MEB AOL Açıköğretim Lisesi’ne Kimler Kayıt Yapabilir?

MEB AOL Açıköğretim Lisesi’ne kayıt yaptırabilen öğrencilerin listesi aşağıda yer almaktadır:

 • İlkokul ya da ortaokuldan mezun olan öğrenciler
 • Lisede iki yıl sınıfta kalarak tekrar okuyan öğrenciler
 • Genel lise ya da meslek lisesini bırakan kişiler
 • Anadolu Öğretmen Lisesi’nden ayrılanlar
 • Sağlık Meslek Lisesi bırakanlar
 • Yabancı dil ağırlıklı bir liseyi kazanıp tamamlayamayanlar
 • Askeri ya da polis okulundan ayrılan kişiler
 • Anadolu güzel sanatlar lisesini tamamlamayan öğrenciler
 • Sosyal bilimler ağırlıklı liseleri kazanarak gitmeyen öğrenciler
 • Resmi bir Anadolu Lisesi kazanarak gitmeyen gençler
 • Yurt dışında belirli bir süre eğitim görmüş öğrenciler

Yukarda yer alan kişiler belirli tarihlerde ilgili AOL birimine başvuruda bulunarak liseye açık öğretimden devam etme hakkı elde etmektedir. Öğrencilerin başvuruda bulunabilmesi için kayıt yenileme ücretini ilgili bankaya yatırması gerekmektedir. Kayıt yenileme sonrasında dersler online olarak devam etmektedir. Dönem sonlarında sınavlar yapılmakta ve öğrencilerin not durumu belirlenmektedir. Sınavlardan alınan krediler hesaplanarak öğrencilerin sınıfı geçip geçmediğine bakılmaktadır. Öğrencilerin sınıfı geçmesi için en az 8 dönem online bir şekilde eğitim alması gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerin 192 krediyi de tamamlaması zorunlu tutulmaktadır.

Öğrenciler başta Dil ve Anlatım dersi olmak üzere diğer zorunlu dersleri de belirli bir düzeyde tamamlamalıdır. Açık Öğretim Lisesi’nden mezun olan öğrenciler diploma almaya hak kazanır. Diplomalar mezuniyetin açıklanmasından iki ay sonra bulunulan il ya da ilçedeki Halk Eğitim Merkezi’ne gelmektedir. Türkiye sınırları içerisinde binlerce açık öğretim lisesi vardır. Bu liseden mezun olan gençler normal bir liseden mezun olan gençler ile aynı haklara sahip olmaktadır. Öğrencilerin YÖK tarafından düzenlenen üniversite sınavlarına girme hakkı bulunmaktadır.

MEB AOL Açıköğretim Lisesi Kitapları

MEB AOL Açıköğretim Lisesi’nin kullandığı kitaplar ilk zamanlarda Halk Eğitim Merkezi tarafından verilse de zaman içerisinde bu durum değişiklik göstermiştir. MEB AOL Açıköğretim Lisesi tarafından hazırlanan yeni sisteme göre online eğitim gören öğrenciler örgün liselerden kitap temin edebilmektedir. AOL öğrencileri kitapları alır iken kitaplar için herhangi bir tutar ödememektedir.

MEB AOL Açıköğretim Lisesi Sınavları

MEB AOL Açıköğretim Lisesi’nin hazırladığı sınavlar tüm illerde ortak bir birimde gerçekleştirilmektedir. Her sene planlanan bu ortak birim değişiklik göstermektedir. Merkezlerin sayısı AOL içerisinde okuyan öğrencilerin sayısının artması ile daha da artmaktadır. Sınavlarda çoktan seçmeli bir metot uygulanmaktadır. Çoktan seçmeli sorular dört şıktan oluşan bir yapıdadır. Sınavlarda yanlışlar doğruları götürmemektedir. AOL sınavları genel olarak cumartesi ve pazar günleri gerçekleştirilmektedir. Hafta sonu düzenlenen bu sınavlar iki oturum şeklinde tamamlanmaktadır. İlk oturum sabah 10’da yapılır iken ikinci oturum öğleden sonra 14’ü bulmaktadır. Öğrenciler her oturumda 2,5 saatlik bir sürede sınavı tamamlamak zorundadır.

MEB AOL Açıköğretim Lisesi Okuyanlar Atılabilir Mi?

MEB AOL Açıköğretim Lisesi’nde okuyan öğrencilerin kayıtlarının silinmesi gibi bir durum nadir olarak yaşanmaktadır. Bir açık öğretim öğrencisinin kaydının silinmesi için 12 dönem üst üste derslerden kalarak başarısız olması gerekmektedir. Böyle bir durumda öğrencilerin lise okuma hakları ellerinden alınmaktadır. Bu durum üniversitede de bulunmaktadır. Üniversitede 2 yıl hazırlıktan kalan öğrenciler hazırlıksız bir bölüme geçmek zorunda bırakılmaktadır. Ayrıca bir bölümü 8 yılda bitiremeyen öğrencilerin hakları ellerinden alınmaktadır.

Açık öğretime yazılma ve okuma hakkı 12 dönemi doldurmayan öğrenciler için sınırsızdır. Okul, öğrencilerin ilişiğini herhangi bir uzaklaştırmadan dolayı kesmemektedir. Açık öğretim liselerine kayıtları bulunan öğrenciler her dönem kayıtlarını yenilemelidir. Kayıtlarını iki dönem üst üste yenilemeyen öğrenciler silik kayıtlı olarak görünmektedir. Bu durum öğrencilerin sınavlara girmesini olumsuz olarak etkilemektedir. Öğrencilerin sınav zamanı isimleri kayıt listesinde görünmediği için sınavlara girme hakları da ortadan kaybolacaktır. Bu durumu yaşayan öğrenciler istedikleri zaman kayıtlarını yeniden oluşturabilmektedir. Böyle bir durumda öğrenciler yeniden aktif öğrenci olarak görünmeye başlayacaktır.

MEB AOL Açıköğretim Lisesi Askerlik Tecili Nasıl Olur?

MEB AOL Açıköğretim Lisesi’nde askerlik durumu 2012 yılında güncellenen bir kanun ile düzenlenmiştir. Askerlik Kanunu gereğince herhangi bir açık öğretim lisesinin düz bir programında okuyan öğrenciler askerliklerini temin edebilmektedir. Öğrencilik durumu aktif olan öğrenciler 12 döneme kadar tecil yapabilmektedir. 12 dönem lise okuyan öğrenciler için askerlik temini mümkün değildir.

Öğrencilerin askerliklerini tecil ettirebilmesi için koordinatör liselerde bir belge doldurması gerekmektedir. Ek C2 adlı bir belge doldurularak en yakın askerlik şubesine teslim edilmelidir.

Açık öğretimde okuyan her bir öğrenci örgün okuyan öğrencilerin haklarına sahip olmaktadır. Bu nedenle açık öğretim lisesinde okuyarak askerlik tecili yapılabilmektedir. Ayrıca indirimli kart almak, belirli alanlara öğrenci indirimi ile girmek ve çeşitli sınavlara kayıt oluşturabilmek için de açık öğretim lisesinde okumak gerekmektedir. Açık öğretim liseleri herhangi bir puan ile alım yapmamaktadır. Bu nedenle MEB AOL Açıköğretim Lisesi kaydı oluşturmak isteyen öğrenciler sekizinci sınıf sınavlarından düşük alsalar bile kayıtlarını tamamlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu