2023 McDonalds Maaşları, Çalışma Şartları ve Saatleri

McDonalds maaşları 2023 yılı için tam zamanlı personele en düşük 4 bin 500 TL olarak belirlenmiştir. McDonalds iş seçenekleri part time ve tam zamanlı olmak üzere 2 tanedir. McDonalds’ta part time çalışan kişiler için ödenen maaş 3 bin 500 TL olarak belirlenmiştir. Maaşlar şubeden şubeye küçük değişimler gösterebilir. Aynı zamanda Mcdonalds’ta çalışan kişilere mesai hakkı sunulur. Dolayısıyla alınan maaş kişinin çalışma saatine göre değişiklik gösterir. Mcdonalds’ta çalışan personellerin primleri de maaşlarıyla doğru orantılıdır. Yıl geçtikçe artan maaşlarla birlikte personellerin aldığı prim de artar.

McDonalds Çalışma Şartları Nelerdir?

Her işletmede olduğu gibi McDonalds’ta da belli başlı çalışma şartları vardır. McDonalds çalışma şartları başvuru yapan kişinin pozisyonuna göre değişiklik gösterebilir. McDonalds çalışma şartları şu şekildedir;

 • Her personelin 18 yaşını tamamlamış olması şarttır
 • Her erkek personelin askerliğini tamamlamış veya askerlikle ilişiği olmaması gerekir
 • Hizmet sektöründe çalışmasını engelleyecek bir fiziki engeli bulunmamalıdır
 • Tercihen İngilizce biliyor olmalıdır
 • Güler yüzlü ve iletişimi güçlü olmalıdır
 • Tercihen hizmet sektöründe deneyim kazanmış biri olmalıdır
 • Günlük molalar dahil günde 8 saat çalışmak zorundadır (tam zamanlılar için)
 • Haftalık sadece 1 gün izin kullanılabilir
 • McDonalds restoranlarında tüm çalışanlar SGK güvencesi altındadır
 • 1 yılı dolduran personel 14+2 yıllık izinden faydalanabilir

McDonalds Tam Zamanlı Çalışma Saatleri Nedir?

McDonalds restoranlarında çalışan kişiler kendi tercihlerine göre part time veya tam zamanlı olarak çalışabiliyorlar. Tam zamanlı çalışan kişiler ortalama 8 saat çalışır bu haftalık 45 saat eder ve haftanın bir günü izin alabilirler. Çalışma saatleri çalışma pozisyonuna göre değişim gösterebilir. Çalışma saatleri haftalık olarak kişiye bildirilir. Çalışma saatleri, şube müdürü tarafından belirlenir ve personelin zorunluluk dışında kendi vardiyasını seçme hakkı yoktur. 3 vardiyası olan McDonals şubelerinde McDonals tam zamanlı çalışma vardiyaları genelde şu şekildedir;

 • Sabah vardiyasına alınan personel genelde sabah 08:00 den akşam 14:00’ye kadar çalışır.
 • Öğlen vardiyasında çalışan personel genelde öğlen 12:00 ile akşam 20:00’e kadar çalışır.
 • Akşam vardiyasında çalışan personel öğlen 14:00 ile akşam saat 22:00’a kadar çalışır.

Bazı McDonals şubeleri 24 saat açıktır ve o şubelerde vardiyalar arasında gece vardiyası da bulunur. Aynı zamanda AVM içerisinde olan McDonals şubelerinin saatleri daha kısıtlı olabildiği için 2 vardiya ile de çalışılabilir. Çalışanların öğle molası genelde saat 13:30 ile 14:30 arasındadır. Öğle molaları da şubelere ve vardiyalara göre değişim gösterebilir. Bazı McDonals şubeleri kapanışları gece 02:00’dedir. Bu şubelerde yine 3 vardiya uygulanır fakat saatlerde değişiklik vardır.

McDonalds Part Time Çalışma Saatleri Nedir?

McDonalds’ta part time çalışan kişiler haftalık 30 saat çalışırlar. Part time çalışan kişilerin izni bir gündür. McDonalds part time çalışma saatleri başvuru yapan kişinin müsait olma durumuna göre belirlenebilir. Ancak bazı şubelerde yoğunluk veya diğer personellerin çalışma saatleriyle uyuşmama gibi bir durum olduğunda başvuru yapan kişinin isteği kabul görmeyebilir. Part time çalışma sisteminde de aynı tam zamanlı çalışma sistemi gibi bir hafta öncesinden çalışma saatleri şube müdürü tarafından belirlenerek personele söylenir. Gerekli durumlarda restoranın uygun olması şartıyla personelin istediği zamanlara göre değişimler yapılabilir. Part time çalışan kişilerde tam zamanlı kişiler gibi istekleri doğrultusunda mesai yapabilirler. Bu şekilde part time çalışan kişilerde maaşlarını ve dolayısıyla primlerini de arttırabilirler.

McDonalds İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

McDonalds’ta çalışmak isteyen kişiler başvurularını internet üzerinden veya çalışmak istedikleri şubeye giderek yapabilirler. Şubeye giderek McDonalds iş başvurusu yapmak isteyen kişiler gerekli evrakları e-devlet üzerinden edinebilirler. Daha sonrasında kişilerin CV yazması ve CV içerisinde mutlaka deneyimleri, eğitimleri ve ilgi alanları gibi her konudan bahsetmeleri şarttır. Başvuru esnasında eksik evrak olması başvuru sürecini uzatabilir bu yüzden kişilerin, evrakları eksiksiz bir biçimde başvuru esnasında yanlarına almaları önem arz eder. Gerekli belgeler verildikten sonra kişinin CV si incelenir ve uygun niteliklere sahip kişiler çalışma saatleri, prim ve benzeri konuların konuşulması için çağrılır. Kişinin girdiği pozisyona göre kişiye eğitim verilir daha sonrasında deneme süreci başlar. Başarılı olan kişiler işe kabul edilmiş olur.

McDonalds Online İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

McDonalds online iş başvurusu yapmak isteyen kişiler McDonalds resmî sitesi üzerinden veya McDonalds’ın ilanlarının olduğu herhangi bir iş ilanı sitesinden yapabilirler. İş başvurusunu yaparken gerekli evrakların doğru ve eksiksiz yüklendiğinden emin olunmalıdır. Eksik veya yanlış evrak, McDonalds iş başvurusunun iptal edilmesine yol açar. Başvuruyu doğru yapan kişiler başvuru yaparken verdikleri iletişim bilgileri üzerinden geri dönüş alırlar ve kişiler şube müdürüyle görüşmek için çalışmak istedikleri şubeye çağrılırlar. Daha sonrasında devam eden süreç şubeye gidip başvuru yapanlarla aynı şekilde gerçekleşir.

McDonals İş Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

McDonalds başvurusu için gerekli evraklar başvuru yapan kişinin bulunduğu pozisyona göre değişim göstermektedir. Başvuru yapan kişilerin bu evrakları eksiksiz bir şekilde temin etmeleri, başvuru sürecinde sıkıntı yaşamamaları için önem arz eder. McDonalds iş başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Kimlik fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • İkamet belgesi
 • Diplama
 • Mezun olmayan kişiler için öğrenci belgesi
 • Motorlu kurye olarak görev yapacak kişiler için A2 ehliyet
 • Sabıka kaydı
 • Fotoğraf
 • SGK hizmet dökümü

McDonalds Kurye Maaşı Ne Kadardır?

McDonalds kurye maaşı kişinin çalışma saatine ve vardiyasında göre değişiklik gösterebilir. Yoğunluğun fazla olduğu vardiyalarda çalışan kişilerin maaşlar ve primleri diğer kuryelerden fazla olacaktır. Mesai yapmamış ortalama bir kurye 5.000 TL ile 12.000 TL arasında bir maaş alır. McDonalds kurye primleri de 2023 yılında ortalama 400 TL ila 600 TL arasında değişiklik göstermektedir. Prim değişimleri sadece kişinin çalışma saatine değil aynı zamanda bulunduğu şubeye göre de değişim gösterir.

McDonals Kurye Çalışma Saati Ne Kadardır?

McDonals kurye çalışma saatleri şubeden şubeye değişkenlik gösterir. Tam zamanlı çalışan bir kurye ortalama 8 saat çalışır. Kurye olarak çalışan kişiler vardiya sistemiyle çalışır ve McDonalds kuryelerine mesai fırsatı da sunmaktadır.

McDonalds Çalışma Pozisyonları Nelerdir?

Türkiye’de en fazla şubeye sahip fast food markalarından biri olan McDonalds’ın bir çok çalışma pozisyonu mevcut. McDonalds çalışma pozisyonları şu şekildedir;

 • Mutfak
 • Temizlik personeli
 • Ekip lideri
 • Ekip üyesi
 • Bölüm müdür
 • Şube müdürü
 • Müşteri temsilcisi
 • Vardiya müdürü gibi farklı müdürlüklerde vardır lakin onlar yönetim ile ilgilenmektedir.

McDonalds Açılış ve Kapanış Saatleri Kaçta?

McDonalds açılış ve kapanış saatleri şubeden şubeye farklılık göstermektedir. McDonalds’ın AVM içerisindeki şubeleri AVM açılış ve kapanış saatiyle benzerdir. AVM içerisindeki McDonalds şubeleri genelde saat sabah 10:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında hizmet verir. Cadde üzerindeki McDonalds şubeleri sabah 10 ile gece 01:30, 03:00 saatleri arasında hizmet verir. Bazı McDonalds şubeleri 24 saat hizmet verir. McDonalds iş başvurusu yapacak kişiler mutlaka çalışacakları şubeyi aramalı ve açılış kapanış saatini öğrenmelidir. McDonalds şubeleri resmi bayramlarda hizmet vermeye devam eder fakat dini bayramlarda birçok şube sabah 10:00 ila akşam 22:00 saatleri arasında hizmet verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu