Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar Alırım?

Mevzuatımızda yapılan son değişiklik ile birlikte malulen emeklilik maaşı almayı hak edenlerin kapsamı genişletildi. Bu kapsamda 21 farklı hastalıktan dolayı malulen emekli olabilmek mümkün olmaktadır. işte biz de sizlere bu yazımızda malulen emekli olmanın şartları ve emekli maaşları ile ilgili birtakım açıklamalarda bulunacağız. Bu sayede sizler de ne kadar maaş almanız gerektiğini kendiniz hesaplayabileceksiniz.

Malulen Emekli Olma Şartları

Malulen emekli olabilmek için mevzuatımızda belirtilen kanser, şeker, diyabet ve kalp gibi toplam 21 hastalıktan birisine yakalanmış olmak ve %60 oranında çalışamaz raporunuzun bulunması gerekmektedir. Bu rapor tam teşekküllü devlet hastanelerinden heyet raporu olarak alınmalıdır.

Bunun yanı sıra daha önceden de sigortalı olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda 1800 gün prim yatırılmış olması şart koşulurken bunun yanında da 10 yıl sigortalılık süresinin bulunması gerekmektedir. Tüm bu şartları sağlayan kişiler malulen emekli olma hakkını elde edeceklerdir.

Malulen Emeklilik Maaşı

Malulen emekli olunması durumunda maaşınızda birtakım düşüş yaşanacaktır. Bu düşüş ise sizin durumunuza bağlı olarak değişmektedir. Zira malulen emekli olmanız durumunda yıllık ortalama kazancınız tespit edilerek bunun %60’ı bulunacaktır. Ardından da 12 aya bölünerek aylığınız ortaya çıkarılacaktır. Eğer başkalarına muhtaç bir halde iseniz bu durumda oran %70’e çıkarılacaktır. Dolayısıyla sabit bir rakam telaffuz etmek mümkün olmamaktadır.

Bu konuyu bir örnekle açıklayacak olursak yıllık gelirinizin 36.000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda %60’ı 21.600 TL yapacaktır. Bu rakamın 12 aya bölünmesi durumunda ise aylık maaşınız 1.800 TL olacaktır. Görüldüğü üzere 3.000 TL olan aylık maaşınız 1.800 TL’ye düşmektedir.

Sizler de bu durumları göz önünde bulundurarak malulen emeklilik maaşı olarak ne kadar alacağınızı tespit edebilirsiniz. Tüm bunlar için sağlık raporu almanız gerektiğini de unutmayınız. Hali hazırda ülkemizde bu şekilde emekli olanların sayısının 100 binden fazla olduğunu ifade edebiliriz. eğer sizler de şartları taşıyor iseniz bu hakkınızdan faydalanabilirsiniz. Bir nebze maaşınız düşecek olsa da kimseye muhtaç olmayacaksınız. Zira çalışma gücünüzü de yüksek oranda kaybetmiş durumda olmak kendi gelirinizi elde etmekten de mahrum bırakacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu