Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu maddi desteğe ihtiyaç duyan kişiler tarafından oldukça fazla araştırılan ve hakkında oldukça fazla merak edilen önemli bir konudur. İhtiyaç sahibi kişiler çeşitli kurumlara yapacakları maddi yardım başvurusu ile birlikte çeşitli ihtiyaçlarını giderebilirler.

Sosyal devlet anlayışının önemli etkenlerinden biri olan maddi yardımlar ile birlikte toplum içerisindeki herkesin eşit şartlarda ve eşit şekilde yaşaması planlanmaktadır. Çeşitli nedenler sebebi ile bazı insanların hayatları ve maddi gelirleri diğer insanlara göre ortalamanın altında kalabilir. Bu gibi durumlarda da sosyal yapılar olan devletler vatandaşlarına yardım ederek hayati ihtiyaçlarını gidermeleri için gerekli maddi desteği sağlamaktadırlar. Bu durum ile birlikte ihtiyaç sahibi kimselerin hayatlarını devam ettirmeleri ve hayati ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmaktadır. Bu yardımlar verilirken kişilerin karşılaması gereken çeşitli koşullar vardır. Bu koşulların sağlanması durumunda kişilere gereken yardımlar yapılır ve kişiler hayati ihtiyaçlarını karşılayabilir. Yapılan bu yardımlar, kişinin ihtiyacına göre farklı kurum ve kuruluşlar üzerinden yapılabilir.

Ülkemizde Maddi Yardım Başvurusu Yapılabilen Kurumlar Hangileri?

Ülkemizde maddi yardım yapan kurumlar kısaca şunlardır:

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Bu gibi kurum ve kuruluşların yanında ünlü iş adamları ve şirketleri, ünlü sanatçılar vb. gibi kişiler de çeşitli maddi yardımlarda bulunmaktadırlar. Bu yardımlar sayesinde muhtaç kişiler hayati ihtiyaçlarını giderebilir ve gerekli şekilde yaşamlarına devam edebilirler. Maddi yardım başvurusu yaparken kişilerden talep edilen çeşitli belgeler ve evraklar da bulunmaktadır. Bu belge ve evrakların eksiksiz şekilde götürülmesi ile başvuru yapılabilir.

Yoksul ve dar gelirli ailelere belediyeler tarafından para yardımının yanı sıra gıda ve erzak yardımları da yapılmaktadır. Yine aynı şekilde ünlü iş adamları ve şirketleri tarafından maddi yardımın dışında gıda, erzak ve yakacak yardımları da yapılmaktadır. Ayrıca bir işi olmayan kişiler de, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden başvuru yaparak kendilerine işsizlik maaşı bağlatma imkanına sahiptirler.

Maddi Yardım Başvurusu Sırasında Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Maddi yardım başvurusu sırasında talep edilen belgeler kısaca şunlardır:

 • Kimlik kartı orijinali ya da fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Gelir beyan eden belge
 • İşsiz kişilerin SGK üzerinden temin edecekleri işsizlik beyan eden belge
 • Engelli statüsünde başvuru yapacak kişilerin en az %40 engelli olduğunu kanıtlar nitelikteki sağlık raporu
 • Kronik hastalığa sahip kişilerin hastalıklarına ait alacakları sağlık raporu
 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi

Çeşitli kurumlar tarafından talep edilen belgeler değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekir ise, belediye tarafından talep edilen belgeler ile valilik tarafından talep edilen belgeler farklı olabilir. Yine aynı şekilde başvuru yapılan yardımın türüne göre de istenilen belgeler değişiklik gösterir.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Maddi yardım başvurusu sorgulama işlemleri sayesinde başvuru yapan kimseler maddi yardım alıp alamayacaklarını öğrenebilirler. Ülkemizde belediyeler ve diğer kurumlar ortalama olarak 1 ay içerisinde yardım başvurularını değerlendirip başvuru sahibi kişilere dönüş yapmaktadırlar.

Kurumlar tarafından detaylı şekilde incelenen başvurular kimin yardım alıp almayacağında karar veren etkenler oluyor. Bu süreç boyunca kişiler başvuru yaptıkları platform üzerinden ya da başvuru yaptıkları kurumun iletişim kanalları ile başvuruları ile alakalı sonuçlara ulaşabilirler.

E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu Yapmak

E Devlet Maddi Yardım başvurusu yapmak için kişilerin E Devlet Kapısı uygulaması sistemine giriş yapmaları gereklidir. Ardından da arama kısmına Pandemi Sosyal Destek Başvurusu yazarak açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz şekilde doldurmaları gereklidir. Bu sayede maddi yardım başvurusu işlemini tamamlamış olmaktadırlar. Bu yardımlar salgın süresince ihtiyacı olduğu tespit edilen herkese geri ödemesiz şekilde verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu