KYK Kredi Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite öğrencilerinin öğrenim hayatı boyunca ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmesi adına her sene verdiği kredi ve burslar pek çok kişinin eğitim hayatında son derece önemli ve değerli bir desteğe dönüşmektedir. KYK kredi başvurusu için hangi tarihlerde ve nereye yönelmek gerektiği ise merak edilmekte, KYK burs başvurusu ile kredi başvurusuna dair tüm merak edilenler ise rehberimizde açıklanmaktadır.

KYK Kredi ve Burs Başvurusu

Her sene eğitim – öğretim döneminin başlamasından hemen öncesinde başvuruları açılan KYK burs ve kredi sistemi, geçtiğimiz sene son günü ertelenerek 8 Kasım’a kadar uzatılan bir başvuru süreciyle öğrencilere ulaştırıldı. Burs veya kredi ödemesi almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri ise Ocak ayı itibariyle yapılmaya başlanmıştı.

Binlerce öğrencinin başvurduğu kredi ödemeleri 2020 – 21 döneminde 8 Kasım saat 23.59’da sona ererken, her sene aynı dönemlerde değerlendirilen ve sonuçlandırılan başvuruların nasıl ve nereye yapıldığı ise üniversite öğrencisi adayı gençler arasında gündem olma özelliğini korumayı başardı.

KYK Kredi ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruyu yapacak olanların ‘’http://www.kyk.gov.tr’’ adresine tıklayarak gelen ekran üzerinden istenen bilgileri doldurmasına dayanan KYK kredi başvurusu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na dahil olarak ilk defa bir yükseköğretim programına giren, halen hâlen bir yükseköğretim programına devam etmekte olup ara sınıfta olan veya Türk vatandaşı olup yurt dışında öğrenim gören tüm öğrenciler tarafından aynı şekilde yapılmaktadır.

Her sene burs veya kredi imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin e-Devlet portalına giriş yaparak güncel bilgilerini kaydetmeleri ve sürece dahil olduktan sonra değerlendirme sonuçlarını beklemeleri gerekmektedir. Başvuru tarihinin başlamasıyla birlikte bilgilerini girmiş olan ancak süreç içerisinde bilgileri değişen öğrencilerinse son başvuru günü dahil olmak üzere bilgilerini sisteme giriş yaparak yeniden güncelleme imkanları bulunmaktadır.

KYK burs başvurusu için öğrenciler ekonomik, sosyal veya akademik bilgilerini girmekte, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından atanan kamu kurumları ise gerekli teyitleri sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde mevzuata uygun olan öğrencilere ise durumlarına bağlı olarak burs ya da öğrenim kredisi ödemesi yapılmaktadır.

KYK Kredi Ödemesi Ne Kadardır?

Lisans ve önlisans öğrencileri için 600 TL, yüksek lisans öğrencileri için 1150 TL ve doktora öğrencileri için 1750 TL olarak belirlenen KYK kredi ödemesi aynı şekilde burs alanlar için de geçerli olmakta, bahsedilen ödeme miktarı her sene güncellenmektedir.

Öğrencilerin aldığı burs için herhangi bir geri ödeme yükümlülüğü bulunmazken, öğrenim kredisi alanların ise üniversite mezuniyetinden 2 yıl sonrasında KYK kredisi geri ödeme sistemine dahil olması gerekmektedir. Ancak herhangi bir nedenden işe başlayamayan öğrencilerin bu ödemeyi erteleyebilme hakkı bulunmaktadır.

Tüm bu detaylara ek olarak şahsi soruları yönlendirme imkanı da sunan KYK, başvuruya dair bilgi almak isteyenleri 7 / 24 ulaşabilecekleri 444 0 472 numaralı Gençlik ve Spor Bakanlığı Kurumsal İletişim Merkezi ve ‘’ KYGM_DESTEK’’ isimli resmi Twitter destek hesabı ile karşılamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu