KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK borç sorgulama nasıl yapılır sorusu öğrenim hayatı boyunca Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim ödemelerini almış kişiler tarafından oldukça sık merak edilen ve hakkında oldukça fazla araştırma yapılan önemli bir konudur. KYK Borç sorgulama işlemi yapmak için kişilerin izlemesi gereken yollar vardır. Bu yollar aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak tarayıcı üzerinden E Devlet Kapısı uygulaması açılır.
  • Açılan giriş sayfası üzerinde yer alan giriş bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girilerek sisteme giriş yapılır.
  • E Devlet Kapısı uygulaması giriş şifresine sahip olmayan kişiler kendilerine en yakın PTT şubesine giderek ödeyecekleri cüzi bir miktar karşılığında E Devlet Kapısı uygulaması giriş şifrelerini talep edebilirler.
  • Giriş bilgilerinin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesinin ardından açılan ekranda en üst kısımda bulunan arama yerine Öğrenim / Katkı Kredisi Sorgulama yazılarak arama yapılmalıdır. Bu işlem Gençlik ve Spor Bakanlığı sekmesi alt başlıklarında olmalıdır.
  • Açılan sayfada kişinin almış olduğu öğrenim kredisi ile ilgili bilgiler bulunur. Detay butonuna basılır.
  • Açılan sayfada kişilerin mevcut KYK Kredi’si borcu ve ödeme planları görüntülenebilir.

Bu işlemin yapılmasının ardından gerekli makamlara ulaşılarak kolaylık ile bilgi alınabilir ve geri ödeme planı oluşturularak geri ödeme işlemlerine başlanabilir.KYK Kredisi Nedir?

KYK Kredisi çoğu öğrenci tarafından sorulan önemli bir konudur. Bir diğer adı da Öğrenim Kredisi olan KYK Kredisi, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından geri ödeme planları dahilinde geri ödenmesi şartı ile lisans ya da lisansüstü eğitim gören öğrencilere verilen maddi destektir. Bu kredinin tutarı lisans ya da lisansüstü eğitim alan öğrencilere göre değişiklik göstermektedir. Yani lisans düzeyinde eğitim alan öğrencilerin aldık tutar ile lisansüstü eğitim alan öğrencilerin aldıkları tutar aynı değildir. Geri ödemeli olan bu kredi tipinde KYK borç sorgulama sistemi sayesinde ne kadar para ödeneceği öğrenilebilir. Ödeme sistemi, devlet tarafından belirtilen kurallar dahilinde yapılmalıdır.

Bir diğer deyişle, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından isteyen öğrenciye verilen ve öğrencinin ekonomik ve sosyolojik gelişimine katkıda bulunması amaçlanan maddi yardım türüdür. Bu yardım türleri sayesinde lisans derecesinde öğrenim gören kişiler maddi açıdan son derece fayda sağlayabilirler.

KYK Bursu Nedir?

KYK Bursu da öğrenciler tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesidir. KYK Bursu, ihtiyaç sahibi öğrencilere Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen ve geri ödemesi istenmeyen eğitim ödeneğidir. Bu eğitim ödeneğini türünün öğrenim kredisinden ayrılan en büyük özelliği ise hiçbir şekilde geri ödemesinin olmamasıdır. Fakat bazı durumlarda bu burs kesilir ya da kredi haline dönüşür. Lisans eğitimi alan kişilerin belirlenen akademik başarı not ortalamasının altında kalması ile birlikte bu burs geri ödemeli krediye dönüşür. Bu nedenle bu burstan faydalanan kişilerin son derece dikkatli şekilde eğitim ve öğrenim hayatlarına devam etmeleri, derslerinde başarılı olmaları gereklidir.

Aynı zamanda da kişilerin çeşitli suçlar ya da okul tarafından verilen çeşitli akademik cezalara çarptırılması sonucu da bu bursların geri ödemeli kredilere dönüştüğü bilinmektedir.

KYK Borcu Nasıl Geri Ödenir?

KYK borcu nasıl geri ödenir sorusu da lisans öğrencileri ve lisans derecesinde eğitim seviyesine sahip mezun kişiler tarafından oldukça sık merak edilen bir konudur. Kişilerin lisans öğrencisi iken aldıkları maddi desteklerin mezun olduktan sonra geri ödemesi yapılmaktadır.

Kişilerin belirlenen tutarı mezun olduktan itibaren 2 sene sonraki ilk aydan başlayacak şekilde ve kredi aldıkları süre kadar taksitle geri ödeme yapmaları gereklidir.

KYK Eğitim Ödeneği Nasıl Yapılır?

KYK Eğitim Ödeneği yapmak için Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Bu başvuru sonucunda kişinin durumuna göre geri ödemeli öğrenim kredisi ya da geri ödemesiz burs çıkabilir. Geri ödemeli öğrenim kredisi alan kişiler, mezun olduktan sonraki 2 yılın ardından ilk ay ödeme yapmaya başlamak zorundadırlar. Bu ödeme planları ve borç tutarını öğrenmek isteyen kişiler KYK borç sorgulama işlemleri ile istedikleri bilgiye ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu