KOSGEB Nedir?

KOSGEB destekleri küçük ve orta ölçekli işletmelerin, yerel ekonomiyi güçlendirmesini hedefler. Bu hedefler doğrultusunda ise birçok maddi ve ayni destek verilir. Destekler sadece işletmeye yönelik değil işletme sahibinin (girişimcinin) kendini geliştirmesi için eğitimler ile de genişletilir. KOSGEB kapsamlı eğitim, maddi ve ayni destek veren bir başkanlıktır.

KOSGEB Açılımı Nedir?

KOSGEB’in açılımı oldukça uzun bir isme sahiptir ve bu neden ile çoğunlukla kısaltması kullanılır. KOSGEB’in açılımı “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı”dır. KOSGEB, devlete bağlı çalışan bir başkanlıktır ve birçok işletme ve KOBİ desteği buradan verilir.

KOSGEB Eğitimi Nedir?

KOSGEB eğitimi uygulamalı girişimcilik eğitimidir. KOSGEB’den destek alabilmek için bu eğitimin tamamlanması, devam şartının sağlanması ve katılım belgesinin alınması gerekir. Eğitimin içeriği kişileri işletme sahibi olmaya ve girişimciliğe yönlendirir. KOSGEB eğitimi sonunda alınan belge ile kişiler KOSGEB desteğinden rahatlıkla faydalanabilecekleri bir aşamaya geçiş yapar. Bu eğitimde aynı zamanda işletme projesi hazırlama, iş planı hazırlama ve bütçe hazırlama gibi başlıklar da yer alır.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Nedir?

KOSGEB kredi faiz desteği tüm işletmelere verilen bir destek türüdür ve özellikle mücbir sebeplere karşı işletmeyi korumayı hedefler. Bankalar ile ortak verilen bu kredi için başvurular KOSGEB’e yapılır. KOSGEB tarafından değerlendirmeye alınan başvurular uzmanlar tarafından denetlenir ve incelenir. Bu inceleme sonucunda ise KOSGEB yetkilileri tarafından başvuru sahibi olan işletmeye, kredi faiz desteği verilebilir. Bu desteği alınması için KOSGEB başvuru şartlarının sağlanması ve KOSGEB’e başvurmak için kişinin önünde herhangi bir engel olmaması gerekir. KOSGEB İdare Başkanlığı tarafından düzenlenen bu kredi faiz desteğinden herkesin yararlanabilmesi için özel teşvik programları da hazırlar.

KOSGEB Garanti Fonu Nedir?

KOSGEB garanti fonu “Kredi Garanti Fonu” ismi ile de bilinen bir destektir. KOBİ’lerin, Türk Ticaret Kanunu kapsamında kredi alabildikleri bir kredidir. Yaşanan kefil, ipotek ve teminat yetersizliklerinde işletmeyi desteklemek adına KOSGEB tarafından verilen özel bir fondur. Bu fon kapsamında verilen destek Anonim Şirket tarafından sağlanır ve KOBİ’ye iletilir.

KOSGEB Tarafından Sağlanan Hizmetler Nedir?

KOSGEB hizmetleri iki kategoride incelenebilir. Bu destekler iş yeri geliştirme destekleri ve maddi desteklerdir. KOSGEB’in iş yeri destek kredisi hem bir iş yerinin açılmasını hem de geliştirilmesini hedefleyen özelleştirilmiş içeriğe sahiptir. Bu içerikler incelendiği zaman KOSGEB’in sunduğu geliştirme desteklerinin hem maddi destekleri hem de ayni destekleri barındırdığı görülür. Maddi destek kategorisi ise kredi ve hibe destekleridir. KOBİ’lere sıfır faizli kredi verilmesinin yanı sıra hibe gibi geri ödemesi olmayan maddi destekler de KOSGEB’in sunduğu yardımlar arasında bulunur.

KOSGEB’e Kimler Başvurabilir?

KOSGEB’e başvuru yapabilenler belirlenen şartları sağlayan ve veri tabanında yer alan kişilerdir. Gerçek kişi olarak KOSGEB’e başvuru yapılabilir. KOSGEB’e başvuru yapabilenler şunlardır:

 • 18 yaşından büyük olanlar
 • Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olanlar
 • KOSGEB desteğinden daha önce yararlanmayanlar
 • Girişimcilik eğitimini tamamlayanlar
 • İşletme sahibi olanlar
 • KOSGEB veri tabanına kaydolanlar
 • Tüm başvuru belgelerini sunabilenler

KOSGEB Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB destek başvurusu yapmak isteyenlerin tamamlaması gereken şartlar ve eğitimler bulunur. KOSGEB destek başvurusunda izlenen adımlar şu şekildedir:

 • KOSGEB veri tabanına kaydolmak
 • Doğru bilgi beyanında bulunmak
 • Girişimcilik destek talebi formunu doldurmak
 • KOSGEB Girişimcilik Eğitimini almak
 • Proje hazırlamak
 • İş planı hazırlamak
 • KOSGEB yetkililerine projeyi ve iş planını sunmak
 • İstenen belgeler ile başvuruyu tamamlamak

Bu aşamadan sonra ise KOSGEB tarafından başvuru değerlendirmeye alınır ve uzmanlar tarafından inceleme yapılır. KOSGEB incelemesinin ardından değerlendirme sonucu başvuru sahibine bildirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu