Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Koruyucu aile olmak için başvuruların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılması gerekir. Tüm süreç bu bakanlık ve bakanlık yetkilileri tarafından yürütülür. Koruyucu aile olmak isteyenlerin tamamlaması gereken şartlar vardır ve şartları yerine getiren herkes koruyucu aile olmak için başvuru yapabilir.

Kimler Koruyucu Aile Olabilir?

Koruyucu aile olan kişilerin belirli şartları yerine getirmesi ve yapılan denetimleri başarı ile geçmesi gerekir. Sosyal hizmet görevlilerinin yaptığı denetimlerden geçemeyen kişiler koruyucu aile olamazlar. Koruyucu aile olabilen kişiler şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olanlar
  • 25 yaşını doldurmuş olanlar
  • 65 yaşından büyük olmayanlar
  • İlkokul mezunu olanlar
  • Kişi veya çift olanlar

Koruyucu aile olabilirler. Eğer koruyucu aile olmak isteyen kişi çift değil, tek ise bu durumda toplum tarafından tanınırlığı da önem kazanır. Topluma faydalı olan, bilinen ve tanınan kişiler bekar da olsalar koruyucu aile olmak için başvuru yapabilir.

Koruyucu Aile Çocuğun Cinsiyetini Seçer Mi?

Koruyucu ailenin çocuğun cinsiyetini seçmesi gibi bir yöntem bulunmaz. Koruyucu aileler, koruyucu aile olmak üzere başvuru yaptıklarında bakabilecekleri çocukların yaş ve cinsiyetini belirtebilir. Ancak bu konuda yapılan eşleştirmelerde ailenin istediğinden çok çocuğun güvenliği ön planda tutulur. Bu neden ile de ailelere istedikleri cinsiyete sahip olan çocuk verilmeyebilir. Burada koruyucu ailelerin daha esnek yapıda olması, cinsiyet ayrımı gibi ötekileştiren yaklaşımları benimsememesi ve çocuğa cinsiyeti için değil bir birey olduğu için önem vermeleri gerekir.

Çocuğun Akrabaları, Çocuk için Koruyucu Aile Olabilir Mi?

Akrabaların koruyucu aile olmasına yasalar ile izin verilir ancak burada önem arz eden bazı kriterler vardır. Eğer bir çocuğun, akrabasında kalması sorun teşkil etmeyecek ve çocuğun sağlığını etkilemeyecek ise izin verilir. Akraba ile çocuk arasındaki ilişki baz alınarak hareket edilmesine rağmen en önemli nokta çocuğun güvenliğini sağlamaktır. Bu neden ile de eğer çocuğun koruyucu ailesi olmak isteyen akraba güvenli bulunmuyor ise bu durumda çocuk başka bir aileye yönlendirilebilir. Çocuğun akrabası olsun ya da olmasın tüm koruyucu aileler büyük bir denetimden geçirilir.

Koruyucu Aileler Çocuğun Yaşını Seçebilir Mi?

Çocuğun yaşını seçen koruyucu aileler olabileceği gibi herhangi bir yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan ihtiyacı olan tüm çocukları destekleyen aileler de olabilir. Bir koruyucu aile, başvuruları esnasında ilgili sorumluya bakabilecekleri çocukların yaş aralığını belirtebilir. Ancak koruyucu aile olmanın belirli kuralları ve yönetim biçimi vardır. Bu yönetimi biçimi ve tabi olunan kurallar incelendiğinde ise her seferinde koruyucu ailenin istediği kriterlere uyum gösterilemeyebilir. Koruyucu ailelere, korumak istedikleri çocukları gidip seçmeleri için bir şans verilmez. Sosyal hizmetler tarafından uygun görülen aile ve çocuk eşleştirmeleri ile süreç devam eder.

Koruyucu Aile eğer İsterse Çocuğu Evlat Edinebilir Mi?

Koruyucu ailenin çocuğu evlat edinmesine izin verilebilir ancak bu durum farklı şart ve içeriklere sahiptir. Koruyucu aile olmak ile evlat edinmek arasında büyük bir fark bulunur ve her ikisi için de uygulanan yöntemler ve protokol farklıdır. Koruyucu aile olarak seçilen bir aile daha sonra eğer ister ise evlat edinme için de başvuru yapabilir. Bu durumda uygulanacak yasal süreç daha farklıdır. Koruyucu bir ailenin, koruyucusu oldukları çocuğu ya da çocukları evlat edinmek için ilk şart, çocuğun asıl ailesinin (biyolojik ailesi) buna onay vermesidir. Biyolojik aile tarafından onay verilmediği takdirde çocuğun koruyucu aile tarafından evlat edinilmesine izin verilmez. Koruyucu ailelikten evlat edinmeye geçerken sosyal hizmet uzmanları ile iletişimde olmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu